Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Chińska vlogerka pomyliła aloes z agawą

 Ewa Rycerz
30.12.2018 23:24
Chińska vlogerka pomyliła aloes z agawą
Chińska vlogerka pomyliła aloes z agawą (Facebook.com)

Chińska vlogerka pomyliła aloes z agawą. Roślina okazała się trująca. Dziewczyna trafiła do szpitala.

1. Pechowa pomyłka

To była transmisja na żywo. Chińska vlogerka znana jako Ms. Zhang, która na swoich filmikach omawia kwestie związane z wellness i odnową biologiczną, opowiadała właśnie swoim widzom o zaletach aloesu. W rękach trzymała dwa duże liście wyglądem przypomnające omawianą roślinę i zachwalała zdrowotne właściwości. Na dowód tego, że aloes jest jadalny, a jego sok można wykorzystać jako remedium na różne dolegliwości, Ms. Zgang ugryzła kawałek liścia. Nie przypuszczała, że już za chwilę zdarzy się coś bardzo niebezpiecznego.

Chwilę po tym, jak widzimy, że Ms. Zhang gryzie liść, jej usta wykrzywiają się w grymasie. Vlogerka głośno komentuje, że sok jest "gorzki, bardzo gorzki" i już widać u niej zakłopotanie. Kilka sekund później przyznaje, że usta jej drętwieją, a gardło "zaczyna palić". Lecz dopiero kolejnych kilkanaście sekund później dziewczyna uświadamia sobie, że to nie jest prawidłowe zachowanie organizmu w reakcji na sok z aloesu. Szybko zakończyła transmisję.

Zobacz film: "Zabójcy z twojego ogrodu"

Jak podaje portal womanista.com, dziewczyna trafiła do szpitala z wysypką, poparzeniami i zatruciem pokarmowym. Okazało się, że rośliną, którą pokazywała na swoim vlogu nie był aloes, ale agawa amerykańska. Jej liście zawierają sok, który ma toksyczne działanie.

Stan dziewczyny jest stabilny.

2. Co to jest agawa americana?

Agawa Americana to podgatunek agawy. Roślina nazywana jest aloesem amerykańskim i w naturze rośnie na suchych obszarach Ameryki Środkowej, Meksyku, w Indiach, Afryce i Południowej Europie. Można ją uprawiać w donicach w ogrodzie. Ma szaro-zielone lub szaro-niebieskie liście pokryte małymi kolcami.

Przeczytaj także:

Sok z agawy ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Stosuje się go do leczenia oparzeń, stłuczeń, urazów i podrażnień skóry. Niektórzy leczą nim także wrzody żołądka czy choroby wątroby.

Jest jednak jeden warunek. Sok z agawy musi być odpowiednio przetworzony. Surowy jest toksyczny. To właśnie on wywołał oparzenia na skórze Ms. Zhang. Spożycie takiego soku może prowadzić do ostrej niewydolności nerek i wątroby, a w efekcie – śmierci. Niech świadczy o tym fakt, że meksykańscy Indianie Tarahumara stosowali go do zatruwania strzał w czasie, gdy udawali się na polowanie.

6 leczniczych roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu
6 leczniczych roślin, które powinny znaleźć się w każdym domu [7 zdjęć]

W wielu domach rośliny doniczkowe dekorują wnętrza. Dbamy o nie, przycinamy, zmieniamy im ziemię, podlewamy.

zobacz galerię

Aloes, nawet w domowych warunkach, jest rośliną nieco mniejszą. Jego liście są dość miękkie – to za sprawą znajdującego się w nim przezroczystego miąższu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze