Trwa ładowanie...

Chlorprothixen – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
10.12.2021 12:25
Chlorprothixen jest to lek stosowany w leczeniu stanów niepokoju w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych
Chlorprothixen jest to lek stosowany w leczeniu stanów niepokoju w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych (AdobeStock)

Chlorprothixen jest to lek stosowany w leczeniu stanów niepokoju w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych. Lek Chlorprothixen jest wydawany na receptę.

spis treści

1. Charakterystka leku Chlorprothixen

Chlorprothixen ma postać tabletek. Stosuje się go doustnie. 1 tabletka Chlorprothixen zawiera 15 mg lub 50 mg chlorowodorku chlorprotiksenu. Lek Chlorprothixen zawiera sacharozę i laktozę

2. Dawkowane leku

Lek Chlorprothixen przyjmuje się doustnie. Dawkę oraz częstotliwość przyjmowania leku Chlorprothixen ustala lekarz.

Zobacz film: "Skąd bierze się agresja wśród polskiej młodzieży?"

Chlorprothixen w leczeniu nerwicy stosuje się w dawce 15 mg 1-3 razy na dobę. W leczeniu zaburzeń psychotycznych lekarz może zapisać pacjentowi dawkę 50-100 mg 2-4 razy na dobę. Większa dawka leku powinna być podana przed snem.

Chlorprothixen może być stosowany u dzieci powyżej 6. roku życia w leczeniu agresji i stanów niepokoju. Dla małych pacjentów stosuje się dawkę 1-2 mg/kg masy ciała na dobę.

W trakcie kuracji lekiem Chlorprothixen pacjent nie powinien spożywać alkoholu. Lek Chlorprothixen może osłabiać czynności motoryczne dlatego też podczas kuracji nie powinno się prowadzić pojazdów a także obsługiwać maszyn. Cena leku Chlorprothixen zależy od dawki i waha się od 10 zł do 20 zł.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania leku Chlorprothixen

Wskazania do stosowania leku Chlorprothixen to: schizofrenia, niepokój, bezsenność, stany pobudzenia i agresywności, które występują w chorobach psychicznych o różnym podłożu oraz w psychonerwicach.

Preparat Chlorprothixen stosuje się także w leczeniu odwykowym alkoholików i narkomanów. Chlorprothixen może być stosowany w leczeniu zaburzeń snu.

Chlorprothixen stosuje się jako lek uspokajający u dzieci ze znaczną nadpobudliwością. Lek Chlorprothixen może być podawany również pacjentom przed zabiegami chirurgicznymi w celu uspokojenia chorego oraz w celu zapobiegania wymiotom po narkozie.

4. Przeciwwskazania do stosowania Chlorprothixenu

Przeciwwskazania do stosowania leku to uczulenie na składnik leku, ciąża, karmienie piersią, stany śpiączkowe, zapaść krążeniowa, nieprawidłowa morfologia. Leku Chlorprothixen nie powinny przyjmować dzieci do 6. roku życia.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku

Działania niepożądane w stosowaniu leku Chlorprothixen to: bóle głowy, zawroty głowy, niepokój, bezsenność, nadmierna senność, zaparcia, zwiększenie masy ciała, zaburzenia widzenia. Pacjenci stosujący lek Chlorprothixen skarżą się także na zaburzenia rytmu serca czy niedociśnienie.

Skutki uboczne przy stosowaniu leku Chlorprothixen to: zaburzenia czynności wątroby. Lek upośledza sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn, szczególnie w początkowym okresie leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze