Chorobę wyczytasz z twarzy

Patofizjonomika wywodzi się z medycyny wschodniej. Zajmuje się rozpoznawaniem chorób toczących się wewnątrz organizmu po objawach, jakie pojawiają się na twarzy pacjenta.

Patofizjonomiści zakładają, że to właśnie z niej wyczytać można nie tylko nasze emocje, ale i informacje o stanie naszego zdrowia. I być może jest w tym ziarno prawdy, wszak gdy jesteśmy zadowoleni, nasza twarz promienie, zaś gdy dokucza nam ból, można go dostrzec w jej wyrazie.

Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności
Co nas zabija? 9 najgroźniejszych chorób współczesności [9 zdjęć]

Nowotwory plasują się na drugim miejscu wśród głównych przyczyn zgonów Polaków. Aż 25 proc. wszystkich...

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Czasem wystarczy spojrzeć w lustro, by zorientować się, że mamy problemy ze zdrowiem. Opuchnięta twarz, podkrążone oczy, czerwone policzki – to tylko niektóre z symptomów, które mogą wskazywać na chorobę.

1. Oczy zwierciadłem duszy

Jeśli nasze oczy są spuchnięte i podkrążone, wówczas może to oznaczać, że mamy problemy z tarczycą. To równiez objaw alergii.

Obecność "worków pod oczami" może wiązać się także ze zmęczeniem i niewyspaniem, wówczas jednak bardzo szybko ustępują. Wystarczy okład z herbaty lub kostek lodu, a okolice oczu niemal od razu będą piękniejsze. Gdy jednak taki zabieg nie przyniesie poprawy, warto wykonać podstawowe badania krwi oraz oznaczyć poziom hormonu tyreotropowego (TSH).

Opuchnięcie powiek, jakie można zaobserwować w godzinach rannych, podpowiada zaburzenia transportu wody do nerek, co może mieć związek z odwodnieniem.

Gdy zaś wokół oczu dają się zauważyć charakterystyczne żółte grudki o nieregularnym kształcie, wówczas konieczne jest zbadanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Ich obecność może również świadczyć o zaburzeniu pracy wątroby.

Z kolei żółta obwódka wokół tęczówek oczu może wskazywać na nadciśnienie tętnicze.

Przeczytaj koniecznie

2. Włosy a stan naszego zdrowia

Wiele o naszym zdrowiu powiedzieć mogą również włosy. Jeśli nadmiernie wypadają, może to świadczyć o anemii lub niedoczynności tarczycy.

W przypadku niedokrwistości włosy są ponadto matowe, wyglądają na zniszczone i zaniedbane. W kącikach ust mogą się tworzyć zajady.

Nadmierne wypadanie włosów może się ponadto pojawić po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz po urodzeniu dziecka. Problem ten dotyczy również kobiet w okresie menopauzy.

3. Choroby widać na cerze

Z kolei rumieńce, będące objawem zawstydzenia, mogą także wskazywać na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę.

Niektóre choroby uwidaczniają się na twarzy
Niektóre choroby uwidaczniają się na twarzy (123RF)

Warto bliżej również przyjrzeć się zmarszczkom. Jeśli pojawiają się na nosie, mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego. Z kolei poprzeczne bruzdy na czole wskazują na problemy z jelitami lub wątrobą.

Bardzo wiele o naszym zdrowiu mówią również usta. Gdy są spierzchnięte, w ich kącikach tworzą się zajady, wówczas warto przyjrzeć się swojej diecie. Może się bowiem okazać, że brakuje w niej produktów bogatych w witaminy z grupy B, żelazo i cynk.

Jeśli zauważysz wspomniane w artykule objawy, nie czekaj, nie lecz się sam – tylko odwiedź specjalistę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy