Chorobliwa zazdrość

Zazdrość bardzo często towarzyszy miłości. Mówi się nawet, że nie ma miłości bez zazdrości. Uczucie zazdrości jest naturalne i pojawia się, gdy zaczynamy przypuszczać, że możemy stracić bliską nam osobę. Warto nauczyć się panować nad zazdrością, wtedy będzie ona mniej groźna ani nie wpłynie destrukcyjnie na nasz związek. Jeśli natomiast pozwolimy rozwinąć się temu uczuciu, musimy wziąć pod uwagę konsekwencje, jakimi mogą być agresja w małżeństwie czy brak zaufania. Jakie są przyczyny zazdrości i jak sobie z nią poradzić? Co robić, gdy do naszego związku wkrada się chorobliwa zazdrość?

Zobacz film: "Czy zazdrość jest potrzebna w związku? [Studio Kafe]"

Przyczyny i objawy chorobliwej zazdrości

Według statystyk, około 20% morderstw popełnianych jest z zazdrości. Zazdrość patologiczna pojawia się, gdy partner planuje zemstę. Najczęściej występuje zazdrość chorobliwa. Przede wszystkim uczucie to może pojawiać się, gdy pierwsza miłość, jaką przeżywamy w swoim życiu, okazała się nieszczęśliwa. Ktoś czuje się odrzucony, a w jego psychice pozostaje uraz i lęk przed ponownym odtrąceniem. Chorobliwa zazdrość dotyczy przede wszystkim osób o niskim poczuciu własnej wartości i niskiej samoocenie.

To silne uczucie objawia się lękiem, że możemy stracić naszego partnera w każdej sytuacji, gdy jest w pracy, na zakupach, w kinie. Wszędzie, w każdym miejscu publicznym, może spotkać kogoś interesującego i ta znajomość może okazać się zagrożeniem dla naszego związku. Taka obawa powoduje wprowadzenie pewnych zakazów. Zabraniamy naszemu partnerowi wychodzenia, np. z kolegami do klubu itd. Gdy druga osoba nie chce ustąpić, zaczynamy ją kontrolować, obserwować i śledzić. Niestety pogarszamy sytuację, ponieważ reakcje tego typu nie pozwalają na zdobycie zaufania do partnera.

Leczenie chorobliwej zazdrości

Gdy pojawi się chorobliwa zazdrość o partnera, pomóc może tylko chęć walki z tym uczuciem. Oczywiście walczyć powinien ten, kto jest zazdrosny.

  • Unikanie awantur – trzeba ciągle zaskakiwać swojego partnera, sprawiać mu przyjemność.
  • Uważna obserwacja – gdy partner przestaje okazywać nam swoje zainteresowanie, to trzeba rozpoznać przyczynę. Może się okazać, że dzieje się tak z powodu spadku atrakcyjności lub braku sukcesów zawodowych.
  • Obiekt zazdrości – osoba odczuwająca chorobliwą zazdrość powinna uświadomić sobie, o co jest najbardziej zazdrosna. Być może nie chodzi o zachowanie partnera, ale o zachowania osób, o które jesteśmy zazdrośni. Jeśli ustalimy przyczynę zazdrości, nabierzemy dystansu do własnych uczuć.
  • Powody do zazdrości – jeśli zauważymy, że nasz partner daje nam konkretne powody do niepokoju, np. flirtuje z innymi, większość wolnego czasu spędza poza domem, to należy otwarcie z nim porozmawiać. Trzeba pamiętać, aby rozmowa była spokojna, nie można się awanturować, oskarżać czy upokarzać. Należy uświadomić partnera, że to bardzo niszczy wzajemne zaufanie i źle się z tym czujemy.
  • Podniesienie własnego poczucia wartości – warto przypominać sobie o swoich sukcesach i zaletach.

Chorobliwa zazdrość w związku bywa destrukcyjna zarówno dla pojedynczych partnerów, jak i ich relacji. Zazdrośnik „zżera się” od środka, nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami, a jego reakcje i wybuchy gniewu są bezpodstawne. Druga osoba w związku może mieć dość niczym nieuzasadnionych awantur z powodu zazdrości partnera, może czuć się w związku przytłamszona i ograniczana. Z tego powodu w związkach dochodzi do kłótni i nieporozumień. Jeśli nie pomaga samodzielna walka z zazdrością, warto udać się po poradę do psychoterapeuty.

Komentarze (42)
~aaa
~aaa 6 miesięcy temu

@~jjo: Miałem to samo,trzeba zakończyć jak najszybciej zanim nikomu nie stała się krzywda. Ostrze noża było kierowane w moją stronę dosłownie więc wziąłem i wyrzucilem z domu to ona zadzwoniła po policję .Grzecznie opowiedzialem jak było i powiedzialem że nie wnoszę skarzenia a i tak jej dali usiłowanie zabójstwa.

Odpowiedz
~On96
~On96 10 miesięcy temu

Witam. Mam 20lat. nie chwaląc się nie miałem nigdy problemu z kobietami ale od roku jestem z dziewczyną i od tego czasu jestem strasznie o nią zazdrosny co najgorsze to od razu wybucham i nie potrafię tego kontrolować i mam wrażenie że i tak coś przede mną ukrywa. Jestem praktycznie zazdrosny o to że ktoś do niej napisze a jak już ktoś z nią rozmawia to już całkiem mnie krew zalewa. Nie potrafię sobie z tym poradzić.

Odpowiedz
~jjo
~jjo ponad rok temu

@~ona30: Mam bardzo podobnie, moja kobieta oskarża mnie o najgorsze, a wystarczy że porozmawiam z jedną z koleżanek.Potrafi powiedzieć mi dużo przykrych rzeczy, że zdradzam, że się potrze na inne, że sobie ławkę rezerwowych robię... a wystarczy, że który ze znajomych wspomni imię mojej byłej. Potrafi dojść do wniosku że ją zdradzam jak jakaś kobieta polubi moje zdjęcia na fb. Nie wiem co mam robić... niby wybacza mi to wszystko chociaż nie ma czego) obiecuję że nie będzie już wyciągała tak pochopnych wniosków, a za dzień dwa, jest to samo.... od roku się tak męczymy i chyba mam dość, bo zawsze jest moja wina i koniec kropka. Stałem się przez to wszystko bardzo nerwowy i agresywny, denerwuję mnie każda najmniejsza rzecz...

Odpowiedz
~ona30
~ona30 ponad rok temu

@~Stary: mam tak samo jak Ty. choc jestem kobieta a juz rozmowa z kims to awantura.wyciaga nie raz slowa z kontekstu zdania i jest awantura. i ciagle sugerujese go zdradzilam s potem niby wybacza i znowu to samo.nie wiem czy to wytrzymam.bo nawet stajac na rzesach i tak zawsze to moj blad wg.niego

Odpowiedz
~Stary
~Stary ponad rok temu

Nigdy nie byłem święty, ale będąc z moja obecna żoną prawie dziesięć lat, nawet nie flirtowale z inną kobietą. Za to żona uważa że cały czas marzę by zdobyć lepszą od niej i notorycznie oglądam się i poluję. Spacer, idziemy trzymając się za ręce, puszczam jej dłoń i to z różnego może być powodu, moja żona napewno znajdzie na horyzoncie jakąś dziewczyne, z powodu której, napewno(jej zdaniem) to zrobilem. To tylko malutki przykład z tysięcy, z jej zachowania. Nie mogę też zaprzeczać. Jej zdaniem ona mnie zna i ma rację, a gdybym ostro protestował i wściekał się, to by był dowód jeszcze większy, bo to by znaczyło że złapała mnie na gorącym uczynku i dlatego tak bardzo jestem podenerwowany. Jestem od niej starszy o 15 lat, żona jest bardzo atrakcyjną kobieta. Ja przy niej wyglądam źle, nie staram sie, gdyż mój ewentualny lepszy ubiór, mógłby sprawić, że chce robić "wrażenie"itd, itd... wieszcie mi, na kobiety przez nią, już patrzeć nie mogę

Odpowiedz
~Po prostu JA
~Po prostu JA ponad rok temu

Moi drodzy. Jestem mężatką od 35 lat. Tak, tak - 35 lat z mężem psychopatą. Pewnie ktoś pomyśli -to jaką jesteś kobietą że tyle lat jesteś z takim człowiekiem. Otóż uwierzcie mi - młoda zakochana kobieta ze średnim wykształceniem i starszy od niej o 7 lat mąż z wyższym wykształceniem. Dla wielu kobiet w tamtych czasach taki facet ( w dodatku przystojny) to spełnienie największych pragnień i marzeń. To nic że potrafił po zwykłej sprzeczce nie odzywać się do mnie przez 3-4 miesiące, to nic że cały dom był na mojej głowie (choć cały czas pracuję), to nic że potrafił w towarzystwie śmiać się ze mnie i robił sobie niesmaczne żarty, to nic że zdradzał mnie nieustannie (znajdowałam listy od jego kochanek w zakamarkach mieszkania), to nic że uderzył mnie w twarz u naszych znajomych (do tej pory ani ja ani znajomi nie wiedzą za co), to nic ...... Tak, tego to nic jest jeszcze wiele. Najgorsze w tym wszystkim jest to że nigdy nie przeprosił za swoje zachowanie, nigdy nie przyznał się do błędu. Dlaczego z nim jestem? No właśnie. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa - jestem dla córki. Moja córcia jest osobą niepełnosprawną. Od najmłodszych lat (zanim jeszcze stwierdzono u niej niepełnosprawność) mój mąż robił jej pranie mózgu. Przywiązał ją do siebie i uzależnił od siebie. Ona uważa go za bardzo dobrego ojca mimo że kilka razy była świadkiem przemocy wobec mnie. Była świadkiem gdy policja zabierała go bo dostał ataku szału nie do opanowania. Z posterunku został przewieziony w kaftanie do szpitala psychiatrycznego. W wypisie miał zalecenie o kontynuowaniu leczenia w poradni zdrowia psychicznego ale niestety nigdy tam nie poszedł. Zaczęłam się go panicznie bać. Gdybym zdecydowała sie od niego odejść musiałabym zabrać ze sobą córkę i wyjechać gdzieś gdzie nigdy by mnie nie znalazł. Póki co nie mogę bo zostało mi jeszcze kilka lat pracy. Zawsze sobie powtarzam że jak pójdę na emeryturę to wyjadę z córką gdzieś gdzie nigdy nas nie odnajdzie.

Odpowiedz
~Mała mi
~Mała mi ponad rok temu

Ja mam ten problem mam o sobie niska samoocenę i zazdrosna jestem ciężko mi z tym wiem ze to źle ale to jest silniejsze ode mnie ciągle podejrzenia sprawdzam tel fb wszystko co tylko mogę nawet historie na laptopie pomóżcie jak choć trochę zmniejszyć nie potrafię normalnie wytłumaczyć co jest pięć tylko odrazu z krzykiem jak coś sobie ubzduram

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Toksyczny związek - przyczyny, czynniki ryzyka, zerwanie
Randki

Problem z eks

Problem z eks

Jeśli partner często wspomina swoją byłą dziewczynę, jeszcze częściej odwiedza jej profil na portalach społecznościowych - warto stać się bardziej czujną. Być może jest to dzwonek alarmowy dla relacji.

Randki

Zazdrość w związku

pozytywne emocje do związku? A może przeciwnie - może chorobliwa zazdrość w związku psuje relacje między partnerami i rodzi nieufność, niechęć (...) Zazdrość jest uczuciem, bez którego nie mogą się obejść...

Newsy - psychologia

Zakupy pomogą zazdrosnym partnerom

zaproszeni na imprezę. * Jak przestać być zazdrosnym? * Co oznacza chorobliwa zazdrość? * Toksyczne związki Jedna grupa została zaproszona na bal (...) na marketing. Ulotka reklamowa i wystawa w sklepie może przedstawiać...

Kariera

Zazdrość w pracy

, nie tylko na polu zawodowym. Najważniejsza w zespole ludzkim jest umiejętność przyjmowania nieszczęść w życiu, bez żalów i pretensji. Chorobliwa zazdrość (...) Masz nieustanną świadomość, że koleżanki z pracy prowadzą...

Manicure i pedicure

Pielęgnacja paznokci - galeria

Pielęgnacja paznokci - galeria

także wzbudzić zazdrość wśród innych kobiet. W pielęgnacji paznokci metalowe pilniczki nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ powodują rozdwajanie

Relacje z partnerem

Jak przestać być zazdrosnym o partnera?

Jak przestać być zazdrosnym o partnera?

Któż z nas nie doświadczył nigdy uczucia zazdrości o partnera? Zdrowa zazdrość, czyli taka, która nie występuje w towarzystwie awantur i wyrzutów (...) , którym brak pewności siebie, były bardziej podatne na zazdrość,...