Przejdź na WP

Choroby jelita grubego - rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelita grubego, inne choroby

Leczeniem chorób jelita grubego zajmuje się gastrolog. Do najczęściej występujących chorób jelita grubego zaliczamy: rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego – Crohna.

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

spis treści

1. Choroby jelita grubego – rak jelita grubego

Rak jelita grubego to choroba jelita grubego, która częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet a w Polsce zajmuje drugie miejsce zgonów nowotworowych. Osoby, u których w rodzinie, ktoś chorował na raka jelita grubego są obciążone genetycznie i mają większe szanse na zachorowanie.

Osoby, które chorują na chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, palaczy papierosów, osoby otyłe, osoby z polipami w jelicie grubym oraz osoby leczone już wcześniej z powodu nowotworów jelita grubego, także znajdują się w gronie osób, które mają zwiększone ryzyko na zachorowanie.

,Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów raka jelita grubego zaliczamy: krwawienie z odbytu, obecność krwi w stolcu, występowanie naprzemienne zaparć i biegunek, bóle i skurcze brzucha a czasami dochodzi anemia.

Podstawową metodą leczenia raka jelita grubego jest operacja ale nie zawsze jest ona możliwa. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie stomii. Stosuje się także chemioterapię i radioterapię.

Najczęstsze choroby jelita grubego to rak jelita grubego oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Najczęstsze choroby jelita grubego to rak jelita grubego oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego

2. Choroby jelita grubego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit a dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Najbardziej dominującym i charakterystycznym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest biegunka często krwista około 4 razy na dobrę.

Obserwuje się także takie objawy jak: gorączka, ból brzucha, spadek masy ciała oraz osłabienie. Takie objawy zazwyczaj obseruje się przy łagodnym przebiegu choroby.

Ciężki przebieg choroby dotyczy około 20% chorych i objawia się występowaniem biegunki nawet 6 razy dziennie, zwiększenie aktywności serca, wysoka temperatura, spadek ciśnienia, niedokrwistość. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego rozpoznaje się przez endoskopię, a leczenie odbywa się przez przyjmowanie preparatu kwasu 5-aminosalicylowego, doustne przyjmowanie glikokortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)
Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn...

zobacz galerię

3. Choroby jelita grubego – uchyłki jelita grubego

Kolejną chorobą jelita grubego są uchyłki jelita grubego. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. W większości przypadków nie stwierdza się żadnych objawów choroby i wykrywane są przypadkowo. Lekarz ustala występowanie uchyłków jelita grubego poprzez wykonanie USG lub tomografia komputerowa.

Zobacz także:

4. Choroby jelita grubego – inne choroby

Do innych chorób jelita grubego zaliczamy zaspół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego – Crohna, zaparcia, hemoroidy oraz ropień odbytu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy