Trwa ładowanie...

Choroby jelita grubego - rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, uchyłki jelita grubego, inne choroby

Leczeniem chorób jelita grubego zajmuje się gastrolog. Do najczęściej występujących chorób jelita grubego zaliczamy: rak jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego – Crohna.

Zobacz film: "Test na krew utajoną w kale"

spis treści

1. Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to choroba jelita grubego, która częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet a w Polsce zajmuje drugie miejsce zgonów nowotworowych. Osoby, u których w rodzinie, ktoś chorował na raka jelita grubego są obciążone genetycznie i mają większe szanse na zachorowanie.

Osoby, które chorują na chorobę Leśniowskiego i Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, palaczy papierosów, osoby otyłe, osoby z polipami w jelicie grubym oraz osoby leczone już wcześniej z powodu nowotworów jelita grubego, także znajdują się w gronie osób, które mają zwiększone ryzyko na zachorowanie.

,Do najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów raka jelita grubego zaliczamy: krwawienie z odbytu, obecność krwi w stolcu, występowanie naprzemienne zaparć i biegunek, bóle i skurcze brzucha a czasami dochodzi anemia.

Podstawową metodą leczenia raka jelita grubego jest operacja ale nie zawsze jest ona możliwa. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie stomii. Stosuje się także chemioterapię i radioterapię.

Najczęstsze choroby jelita grubego to rak jelita grubego oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Najczęstsze choroby jelita grubego to rak jelita grubego oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego

2. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit a dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Najbardziej dominującym i charakterystycznym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest biegunka często krwista około 4 razy na dobrę.

Obserwuje się także takie objawy jak: gorączka, ból brzucha, spadek masy ciała oraz osłabienie. Takie objawy zazwyczaj obseruje się przy łagodnym przebiegu choroby.

Ciężki przebieg choroby dotyczy około 20% chorych i objawia się występowaniem biegunki nawet 6 razy dziennie, zwiększenie aktywności serca, wysoka temperatura, spadek ciśnienia, niedokrwistość. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego rozpoznaje się przez endoskopię, a leczenie odbywa się przez przyjmowanie preparatu kwasu 5-aminosalicylowego, doustne przyjmowanie glikokortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)
Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i

zobacz galerię

3. Uchyłki jelita grubego

Kolejną chorobą jelita grubego są uchyłki jelita grubego. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. W większości przypadków nie stwierdza się żadnych objawów choroby i wykrywane są przypadkowo. Lekarz ustala występowanie uchyłków jelita grubego poprzez wykonanie USG lub tomografia komputerowa.

Zobacz także:

4. Zespół jelita drażliwego

Do innych chorób jelita grubego zaliczamy zaspół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego – Crohna, zaparcia, hemoroidy oraz ropień odbytu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza