Trwa ładowanie...

Choroby płuc – zapalenie płuc, astma, mukowiscydoza, POChP, rak płuc

Avatar placeholder
29.03.2021 09:59
Choroby płuc – zapalenie płuc, astma, mukowiscydoza, POChP, rak płuc
Choroby płuc – zapalenie płuc, astma, mukowiscydoza, POChP, rak płuc

Choroby płuc mogą mieć różne podłoże. Mogą one być spowodowane zarówno infekcjami, czynnikami zewnętrznymi jak i chorobami nowotworowymi. Choroby płuc mogą mieć charakter przewlekły jak w przypadku: astmy, POChP czy mukowiscydozy. Jednak najgroźniejsze są nowotworowe choroby płuc. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych schorzeń.

spis treści

1. Choroby płuc – zapalenie płuc

Najbardziej powszechnymi chorobami płuc są te wywołane stanami zapalnymi. Zapalenie płuc może mieć bardzo różne podłoże. Lekarze wyróżniają między innymi:

 • wirusowe zapalenie płuc,
 • bakteryjne zapalenie płuc,
 • grzybicze zapalenia płuc,
 • chemiczne zapalenie płuc,
 • alergiczne zapalenie płuc,
 • atypowe zapalenie płuc.
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Zdiagnozowanie choroby płuc bardzo często wymaga wykonania badania rtg.
Zdiagnozowanie choroby płuc bardzo często wymaga wykonania badania rtg.

2. Choroby płuc – astma, POChP

Astma jest jedną z częściej rozpoznawanych przewlekłych chorób płuc. Typowe objawy tego schorzenia to napadowa duszność, kaszel oraz świszczący oddech. U osób cierpiących na astmę jest zaburzony przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Lekarze wyróżniają dwa podstawowe typy tej choroby płuc:

 • astma alergiczna – występuje w wyniku działania substancji uczulających takich jak na przykład: pyłki traw lub artykuły spożywcze;
 • astma niealergiczna - może być spowodowana silnym stresem lub źle wyleczoną infekcją górnych dróg oddechowych.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się stałym zmniejszeniem przepływu powietrza w drogach oddechowych. Najczęstszą przyczyną tej choroby płuc jest palenie tytoniu. Dym tytoniowy może spowodować przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Typowe oznaki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc to chroniczny kaszel oraz duszność.

Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

3. Choroby płuc - gruźlica

Gruźlica jest chorobą zakaźną przenoszoną głównie drogą kropelkową. Gruźlicę wywołują bakterie Mycobacterium tuberculosis nazywane pałeczkami lub prątkami. W przypadku większości osób zakażonych choroba nie daje żadnych objawów. Według badań do rozwoju choroby dochodzi u około 10 procent zakażonych. Ten rodzaj choroby płuc może się uaktywnić, gdy dojdzie do obniżenia odporności organizmu.

4. Choroby płuc – mukowiscydoza

Mukowiscydoza to schorzenie o podłożu genetycznym. Zmutowany gen zaburza pracę komórek wydzielniczych umiejscowionych w wielu organach. Ten rodzaj choroby płuc objawia się najczęściej zaleganiem w płucach i oskrzelach gęstego i lepkiego śluzu. Bardzo często występuje również męczący kaszel oraz duszność. Mukowiscydoza zazwyczaj jest przyczyną nawracających stanów zapalnych płuc i oskrzeli. Może ona również zaburzać działanie układu pokarmowego oraz być przyczyną niepłodności mężczyzn.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

5. Choroby płuc - rak płuc

Jeśli chodzi o choroby płuc bez wątpienia najgroźniejsze są nowotwory. Niestety rak płuc we wczesnych fazach rozwoju nie daje żadnych objawów. Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroba zazwyczaj jest już mocno zaawansowana. Rak płuc zazwyczaj rozwija się kilkanaście lat. Bardzo ważne jest by nie lekceważyć pierwszych objawów choroby takich jak:

 • kaszel,
 • chrypka,
 • brak apetytu,
 • krótki świszczący oddech,
 • osłabienie organizmu,
 • szybkie męczenie się,
 • uczucie duszności,
 • złe ogólne samopoczucie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Choroby serca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.