Trwa ładowanie...

Choroby przewodu pokarmowego – wrzodowa, dwunastnicy, trzustka

Choroby przewodu pokarmowego to najczęstsze dolegliwości, które zgłaszamy lekarzowi pierwszego kontaktu. Występują w każdym wieku. Niekiedy boleści brzucha mogą być sygnałem niestrawności. Warto jednak znać objawy poważnych chorób przewodu pokarmowego, aby w porę zgłosić się do lekarza.

spis treści

1. Choroba wrzodowa przewodu pokarmowego

Wrzodowa choroba przewodu pokarmowego to ubytki w błonie śluzowej żołądka. Chorobę wrzodową zaliczamy do jednej z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną powstawania wrzodów jest zakażenie Helicobacter pylori, a także stosowanie leków przeciwzapalnych. Rzadziej chorobę wrzodową wywołuje nadczynność przytarczyc, palenie papierosów. Chorobę przewodu pokarmowego można zdiagnozować za pomocą gastroskopii. Polega ono na dokładnym zbadaniu wnętrza układu pokarmowego za pomocą przyrządu z włóknami światłowodowymi. Dzięki gastroskopii można pobrać próbki tkanek i potwierdzić zakażenie wirusem Helicobacter pylori. Pierwszymi objawami choroby wrzodowe jest ból w nadbrzuszu kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Nieprzyjemne odczucie można złagodzić lub wyeliminować biorąc lek zobojętniający kwas solny. Większość wrzodów mieści się zazwyczaj w dwunastnicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kobieta odczuwająca silny ból w podbrzuszu
Kobieta odczuwająca silny ból w podbrzuszu

2. Choroby dwunastnicy

Objawami choroby dwunastnicy - jednej z chorób przewodu pokarmowego -  są bóle, które pojawiają się nad ranem lub w nocy. Ból na czczo może więc oznaczać, że cierpimy na wrzody dwunastnicy. Dolegliwości są nawracające i pomimo tego, że nie pojawiają się przez pewien czas, to mogą o dać o sobie znać ponownie po kilku miesiącach. Dodatkowymi objawami są kwaśne odczucia podczas odbijania i zgaga. Głównym zadaniem w leczeniu jest poradzenie sobie z zakażeniem Helicobacter pylori. Wspomagająco należy stosować zdrową dietę, unikać leków wrzodotwórczych, a także rzucić palenie papierosów. Niestety, nie zawsze takie działania całkowicie niwelują chorobę. Niekiedy wymagana jest operacja na wrzody.

Przeczytaj także:

3. Choroby trzustki

Jedną z bardzo poważnych chorób przewodu pokarmowego jest zapalenie trzustki. Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest uzależnienie alkoholowe. Z początku choroba ta może nie dawać o sobie znać żadnymi objawami. Typowymi objawami dla zapalenia trzustki jest ból nadbrzusza, który może promieniować do klatki piersiowej. Z czasem bóle są coraz silniejsze, szczególnie po zjedzeniu posiłku. Podczas tej choroby przewodu pokarmowego, pojawić się może również biegunka i nudności. Zapalenie trzustki może przerodzić się w raka trzustki. Dlatego nie należy bagatelizować objawów choroby przewodu pokarmowego i z niepokojącymi dolegliwościami należy zgłosić się do lekarza.

Jak działa żołądek?
Jak działa żołądek?

Żołądek jest organem wewnętrznym, który znajduje się w jamie brzusznej, a jego położenie zależy od wypełnienia.

zobacz galerię

4. Choroby wątroby

Do chorób przewodu pokarmowego zaliczamy również problemy z wątrobą. Wirusowe zapalenie wątroby, czyli żółtaczka, jest spowodowane przez wirusy. Przebieg wirusowego zapalenia wątroby może być bezobjawowy. Chorobę przewodu pokarmowego można wykryć na podstawie badań laboratoryjnych. Nie wykryto jednak leków, które mogłyby zwalczyć infekcję. Leczenie polega na działaniach objawowych – dieta i odpoczynek. Jeżeli zapalenie wątroby zmieni postać w chorobę przewlekłą, wówczas może dojść do marskości tego narządu. Marskość wątroby to choroba, w której wątroba nie funkcjonuje prawidłowo.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza