Trwa ładowanie...

Ciche sygnały, które mogą świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym

Refluks żołądkowo-przełykowy to poważna choroba, która może objawiać się wieloma niecharakterystycznymi objawami. Masz problemy z próchnicą i nieustannie dzwoni ci w uszach? To tylko jedne z niepokojących sygnałów.

Zobacz film: "Dlaczego powinieneś jeść czosnek na pusty żołądek?"

1. Ból gardła i chrypka

Nieustępujący ból gardła, chrypka i inne objawy towarzyszące zwykle przeziębieniu mogą być sygnałem świadczącym o refluksie żołądkowo-przełykowym.

Ból gardła spowodowany jest kwasem, który je drażni. Przemieszcza się on do krtani, powodując chrypkę. Chory skarży się na nią najczęściej rano, po długim przebywaniu w pozycji leżącej.

U osób zmagających się z refluksem często pojawia się też ślinotok. To efekt pracy gruczołów ślinowych, które robią wszystko, by zneutralizować działanie kwasów żołądkowych.

2. Uporczywy kaszel i świszczący oddech

Refluks może przyczynić się do pojawienia się świszczącego oddechu, który występuje przy astmie bądź przy zapaleniu oskrzeli. Tak działa kwas żołądkowy, który przesuwa się z żołądka do płuc.

Osoby cierpiące na refluks często skarżą się również na gorzki, nieprzyjemny smak w ustach.

3. Problemy z próchnicą

Regularnie szczotkujesz zęby, a dentysta i tak raz na jakiś czas wypełnia ci ubytki w zębach? Problemy ze szkliwem i pojawiające się przebarwienia to kolejny sygnał mogący świadczyć o refluksie.

Nawet niewielka ilość kwasu wydostającego się z przełyku do gardła i jamy ustnej podczas leżenia może wpłynąć na stan zębów.

4. Dzwonienie w uszach

Refluks może powodować także dzwonienie w uszach, które pojawia się po posiłkach. Kwasy przemieszczają się do zatok, a stamtąd do wnętrza ucha.

5. Problemy z przełykaniem

Przy jedzeniu czujesz, że część posiłku utknęła ci w gardle? To kolejny możliwy objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeśli jest w przewlekłej fazie, gardło jest podrażnione, a powstałe blizny zwężają przełyk.

6. Zatkany nos

Refluks może powodować także zatkanie nosa. Katar nie jest ciągły, raczej pojawia się raz na jakiś czas. Pomocne będzie tutaj ograniczenie spożywania produktów wzmagających refluks. Kolację natomiast jemy co najmniej dwie godziny przed snem.

Dlaczego objawy refluksu odczuwamy w nosie? Błona śluzowa produkuje śluz, której zadaniem jest niwelowanie kwasoty.

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka
5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka [6 zdjęć]

Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest tak...

zobacz galerię

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.