Trwa ładowanie...

Co pozycja, w jakiej śpimy, mówi o naszej osobowości?

Przypomnij sobie pozycję, w jakiej najczęściej zasypiasz. Zastanów się też, czy istnieje taka, w której absolutnie nie byłbyś w stanie zmrużyć oka. Okazuje się, że ulubiony sposób zasypiania wiele mówi o naszej osobowości. Sprawdzili to brytyjscy naukowcy pod kierownictwem Chrisa Idzikowskiego. Badanie przeprowadzone na grupie tysiąca kobiet i mężczyzn udowodniło, że istnieje związek pomiędzy ułożeniem ciała i naszym charakterem.

Zobacz film: "Bezsenność"

spis treści

1. Pozycja dziecka

Zacznijmy od chyba najbardziej popularnej pozycji embrionalnej. Osoby, które zasypiają w ten sposób zostały określone jako sprawiające wrażenie pewnych siebie i dość trudnych w kontaktach międzyludzkich. Tak naprawdę są jednak wrażliwi i nieśmiali. Chociaż początkowo mogą wydawać się skryci, łatwo się relaksują, zwłaszcza kiedy dobrze zaznajomią się z sytuacją, w jakiej się znalazły.

2. Pozycja kłody

W pozycji kłody, a więc na boku z wyprostowanymi nogami, spało 15 proc. badanych. Ułożenie to wydaje się mało wygodne i nie do końca wiadomo, w jaki sposób tym, którzy je sobie upodobali, udaje się wytrwać w nim przez większość nocy. Wiadomo jednak, że są to osoby towarzyskie i łatwo nawiązujące kontakty. Z reguły dość szybko obdarzają zaufaniem obcych, przez co mogą być odbierane jako łatwowierne lub naiwne.

3. Pozycja tęskniącego

Ułożeni na boku z wyciągniętymi przed siebie rękami okazali się szczerzy i naturalni. Potrzebują sporo czasu, by podjąć decyzję i niechętnie ją zmieniają. Mogą przy tym sprawiać wrażenie sarkastycznych i cynicznych, co często spowodowane jest niezbyt przyjemnymi doświadczeniami z przeszłości.

4. Pozycja żołnierza

Śpisz na baczność? Pozycję na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała upodobało sobie 8 proc. uczestników badania. Zostali oni opisani jako ludzie spokojni i powściągliwi. Nie lubią być w centrum zainteresowania. Sobie i innym stawiają wysokie wymagania. Najczęściej starają się unikać konfrontacji i konfliktów.

5. Pozycja swobodna

Ci, którzy śpią na brzuchu, z głową odwróconą na bok i rękami ułożonymi na poduszce, zostali określeni jako towarzyscy i jednocześnie aroganccy. Sprawiają na ogół wrażenie pewnych siebie, ale tak naprawdę są dość słabi psychicznie – nie potrafią poradzić sobie z kierowaną w ich stronę krytyką. Nie wykazują także odporności na stres.

6. Pozycja rozgwiazdy

Osoby śpiące na plecach z rozstawionymi szeroko nogami i rękami uznano za ludzi, którzy są wspaniałym materiałem na przyjaciół. Cechuje ich niezwykła empatia, potrafią słuchać i nie osądzają innych. Zawsze gotowi są wesprzeć czynem lub dobrą radą. Nie lubią jednak znajdować się w centrum uwagi.

Wiele mówi się o roli mowy ciała w komunikacji międzyludzkiej. Na podstawie oceny gestów i mimiki twarzy z powodzeniem można określić cechy naszej osobowości. Jak widać, pozawerbalnych źródeł informacji na ten temat jest więcej. Czy zgodzilibyście się z wynikami badań przeprowadzonych przez Brytyjczyków?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

mgr Inez Mayer
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza