Trwa ładowanie...

Co to jest kompleks Elektry?

Nazwa kompleksu Elektry wywodzi się od imienia postaci z mitologii greckiej. Elektra, córka Agamemnona i Klitajmestry, siostra Ifigenii i Orestesa, nakłaniała brata do zabicia matki dla pomszczenia zamordowanego przez nią ich ojca. Tak jak poprawnie rozwiązany kompleks Edypa, który jest czymś uniwersalnym i dotyczy każdego chłopca, kompleks Elektry dotyczy każdej dziewczynki. Wtedy nie oznacza eliminacji matki, lecz stanowi bodziec do głębszego naśladowania jej cech. Dziewczynka tłumi nienawiść do matki w obawie przed karą i zaczyna posługiwać się następującą strategią: zamiast zwalczać matkę, mogę zacząć ją naśladować, wtedy tak jak ona zdobędę ojca, zyskam jego uczucia.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Psychoanalitycy zakładają, że objawy i ślady różnych problemów dorosłego człowieka mają źródło w przeżyciach dzieciństwa, a szczególnie ważne jest tutaj pierwsze trzy-pięć lat życia, odpowiadające za wiele konfliktów i problemów psychicznych w wieku dorosłym. Stąd biorą się skomplikowane i niejednokrotnie trudne relacje kobiet z mężczyznami, a także z innymi kobietami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.