Trwa ładowanie...

Pigułka gwałtu

W ciągu ostatnich lat coraz częściej obserwuje się przestępstwa popełnione za pomocą tzw. pigułki gwałtu (zwanej też koktajlem gwałtu) – narkotyku podawanego w celu ograniczenia świadomości innej osoby i wykorzystania tego. Za pomocą tabletki gwałtu sprawca może zgwałcić swą ofiarę, okraść ją czy stworzyć kompromitujące materiały (najczęściej o charakterze pornograficznym) w celu późniejszego szantażowania. Po 72 godzinach od momentu spożycia narkotyk nie jest możliwy do wykrycia w organizmie!

spis treści

1. Skład tabletki gwałtu

Problem ten stał się na tyle poważny, że zainteresowały się nim media publiczne, a młodzież (bo to ona najczęściej pada ofiarą randkowego narkotyku gwałtu – z angielskiego: Date Rape Drug) jest szczegółowo informowana, jak uniknąć zagrożenia. W ogólnopolską kampanię informacyjną zaangażowało się m.in. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Jakich substancji przestępcy używają w celu odurzenia i wykorzystania swojej ofiary? Niestety, często wybierają środki legalne, dostępne w aptece na receptę. Dostęp do nich osób niepowołanych jest stosunkowo łatwy. Szczególnie chętnie w celach przestępczych wykorzystywany był Rohypnol – lek stosowany w medycynie jako środek nasenny oraz jako znieczulenie wstępne przed operacją.
Dodatkowe niebezpieczeństwo związane z tą substancją wiąże się z jej kolorem – po rozpuszczeniu w szklance była bezbarwna, nie miała zapachu ani smaku. Dlatego producent tego leku wypełnił kapsułkę niebieskim barwnikiem, który zmieniał kolor drinka. Sprawiło to, że przestępstwa z użyciem Rohypnolu przestały być tak częste. Jednakże to zabezpieczenie nadal można zamaskować w napojach ciemno zabarwionych lub mających kolor niebieski.

Niestety, znane są też i inne substancje wykorzystywane do wywołania zaburzeń świadomości. Coraz częściej stosuje się w tym celu kwas 4-hydroksybutanowy (tzw. GHB) oraz ketaminę. Są to substancje psychoaktywne, które – z racji sposobu wykorzystania przez „imprezowiczów” – nazwane zostały „narkotykami rekreacyjnymi”. Także te związki były pierwotnie wykorzystywane w medycynie jako znieczulenie przed operacją. Stosowane w celach pozamedycznych powodują uczucie oderwania od własnego ciała, odrealnienia oraz wizje przypominające barwne marzenia senne. W Europie Zachodniej ketamina jest najpopularniejszym narkotykiem klubowym. Niestety, jest ona także wykorzystywana w celach przestępczych. Zarówno ketamina, jak i GHBto substancje bezbarwne i bezwonne. Występują często w roztworach wodnych, co ułatwia ich niezauważalne dolanie do napoju. Ich nielegalne zdobycie jest trudniejsze, gdyż ich obieg jest ściślej kontrolowany niż np. w przypadku Rohypnolu.

Reakcja organizmu jest podobna do tej oczekiwanej przez ludzi, którzy przyjmują te same narkotyki w celu „wyluzowania się” podczas imprezy. Powodują one zaburzenia świadomości, zmniejszenie możliwości samokontroli. W większych dawkach (stosowanych w celach przestępczych) następuje utrata kontaktu ze światem zewnętrznym.

2. Jak uniknąć pigułki gwałtu?

Przede wszystkim należy przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa. Podstawową – jest pilnowanie swojego napoju. W zamieszaniu na imprezie nie zawsze jest to łatwe, dlatego warto wybierać się do klubu w towarzystwie zaufanej osoby – można wtedy pilnować się nawzajem. Ponadto taka osoba zauważy zmianę zachowania i wezwie pomoc. W dobie rozpowszechnienia zagrożenia „gwałtem na randce” to same kluby wyszły też z pomocą. Oferują one specjalne testery w formie podstawek do piwa. Wystarczy upuścić kilka kropel podejrzanego napoju na taką podstawkę i obserwować zmianę jej koloru. Jeśli taka nastąpi, może to oznaczać, że drink zawiera niebezpieczną substancję. Jest to bardzo pomocny gadżet, ale należy pamiętać, że podstawą bezpiecznej zabawy jest zdrowy rozsądek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza