Trwa ładowanie...

Cukrzyca a potencja

Czy cukrzyca wpływa na potencję? Niestety tak. Zaburzenia sprawności seksualnej w wyniku istnienia choroby cukrzycy mogą pojawić się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się przede wszystkim problemy z libido, a więc ochotą na seks. U mężczyzn występują także zaburzenia erekcji, a u kobiet suchość pochwy oraz ból podczas stosunku. Takie objawy wynikają ze złej kontroli poziomu glukozy. Odpowiednie leczenie może zwalczyć wyżej wymienione objawy.

spis treści

1. Cukrzyca a potencja u mężczyzn

Dlaczego dochodzi do zaburzenia potencji u mężczyzn, którzy chorują na cukrzycę?Wpływa na to kilka czynników. Przede wszystkim dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów penisa. Takie schorzenia powodują głównie problemy z erekcją (impotencję). Mogą pojawić się również zaburzenia wzwodu, które związane są ze słabą kontrolą cukru we krwi. Kłopoty z erekcją mogą również wynikać ze stresu i strachu przed nieudaną erekcją. Uszkodzenie nerwów oraz naczyń krwionośnych wywołane jest przez wysoki poziom cukru we krwi. Naczynia krwionośne dostarczają tlen oraz substancje odżywcze do nerwów. W przypadku, gdy dochodzi do ich uszkodzenia, impuls nerwowy nie zostaje przekazany do mózgu i z powrotem, w wyniku czego nie dochodzi do erekcji. Pojawiają się również problemy z wytryskiem. Z długo trwającą cukrzycą wiąże się także miażdżyca naczyń krwionośnych, która również zmniejsza przepływ krwi przez naczynia.

Zobacz film: "Orgazm kobiet i mężczyzn"

Inną przyczyną zaburzenia erekcji jest brak kontroli lub nieprawidłowa kontrola poziomu glukozy we krwi. Takie sytuacje powodują, iż organizm zmniejsza wydzielanie tlenku azotu – związku, który wytwarzany jest w śródbłonku naczyń i odpowiedzialny jest za rozkurcz naczyń. W wyniku tego nie dochodzi do wzwodu. Bardzo wysoki poziom cukru we krwi powoduje zmniejszenie libido. Zastosowanie odpowiedniego leczenia obniżającego stężenie cukru może zwiększać ochotę na seks. Zaburzenia seksualne pojawiają się także u kobiet chorujących na cukrzycę. Dochodzi do spadku libido, suchości pochwy, a z tym związany jest ból przy współżyciu seksualnym. Suchość w pochwie wynika z braku jej odpowiedniego nawilżenia, w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, co ma miejsce w przebiegu cukrzycy. Bolesny seks może też wynikać z drożdżycy narządów płciowych u kobiet cukrzyków. Zaburzenia poziomu cukru we krwi sprzyjają namnażaniu się drożdżaków. Spadek libido również wynika z braku lub nieprawidłowej kontroli poziomu cukru we krwi.

2. Metody leczenia impotencji

Leczenie impotencji oraz zaburzeń seksualnych jest różne u kobiet i mężczyzn. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn odpowiednia kontrola cukru we krwi sprzyja poprawie libido. Bolesności podczas stosunku u kobiet wynikającej z suchości pochwy zapobiega się, stosując lubrykanty, tj. nawilżacze. Jeżeli bolesność wynika z infekcji grzybiczej, zaleca się stosowanie leków przeciwgrzybiczych, głównie podawanych miejscowo w postaci maści, kremów lub globulek dopochwowych. Zaburzenia erekcji u mężczyzn leczy się na różne sposoby. Podawane są leki doustne, zwiększające libido. Dostępne są także leki, które podaje się w postaci iniekcji do penisa. Z metod niefarmakologicznych stosowane są pompki czy protezy wywołujące erekcję. Niezbędna jest także pomoc psychologiczna, ponieważ zdarza się, że problemy z erekcją wynikają ze strachu przed nieudanym stosunkiem seksualnym, co powoduje brak erekcji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Czynniki ryzyka impotencji
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza