Czy dawać dziecku smoczek?

Wielu rodziców kupuje swoim dzieciom smoczki, dzięki którym można uspokoić płaczącego malca. Często działanie smoczków jest natychmiastowe – płaczące dziecko dostaje smoczek do buzi i natychmiast przestaje płakać, uspokaja się i zasypia. Są jednak rodzice, którzy są przeciwni stosowaniu smoczków. Według nich są one szkodliwe dla ich pociech. Prawda, jak zawsze, leży pośrodku. Zarówno pediatrzy, jak i rodzice, terapeuci i dentyści przekonują, iż smoczki mają wiele zalet, ale mogą również mieć pewne negatywne skutki.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Zalety smoczków

Chwila spokoju, gdy dziecko ssie smoczek, to niejedyna korzyść płynąca ze stosowania smoczków. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rodzicom dawanie niemowlakom smoczka przed snem. Zasypianie ze smoczkiem w buzi chroni przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Korzystne jest więc stosowanie smoczka przy usypianiu dziecka. Nie należy jednak wkładać smoczka do buzi śpiącemu dziecku. Dzięki smoczkowi dziecko samo się uspokaja. Według pediatrów jest to niemowlakom bardzo potrzebne. Ponadto smoczek daje ukojenie dziecku cierpiącemu na kolkę. Niektóre dzieci mają większą niż inne potrzebę ssania, której nie zaspokaja czas spędzony przy piersi lub z butelką. W przyszłości łatwiej zaś oduczyć dziecko ssania smoczka niż ssania kciuka.

Wady smoczków

Smoczek dla dziecka

Stosowanie smoczka na uspokojenie ma wiele zalet. Jednak pediatrzy i dentyści przypominają o negatywnych konsekwencjach dla maluszka.

Smoczki wywołują pewne działania niepożądane. Zgodnie z wynikami badań, opublikowanymi w piśmie „Pediatria”, dzieci używające smoczki o 40% częściej zapadają na zapalenie ucha środkowego. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje, jednak istnieje podejrzenie, iż ma to związek z różnicą ciśnienia w uchu środkowym i gardle. Inne badania wykazały, iż dzieci, które w wieku 6 miesięcy przestały ssać smoczki, o jedną trzecią rzadziej chorowały na infekcje ucha środkowego niż dzieci używające smoczki.

Okazuje się, że zbyt wczesne wprowadzenie smoczka może doprowadzić do sytuacji, gdy noworodek będzie mylił ssanie smoczka z ssaniem piersi matki, a obie te czynności wymagają zastosowania innych technik ssania. Z tego względu specjaliści zalecają, aby poczekać z wprowadzeniem smoczka do czasu, gdy dziecko skończy minimum pierwszy miesiąc życia. Niekiedy zdarza się, że rodzice dają dziecku smoczek, chociaż malec tak naprawdę czeka na karmienie. Niekorzystna jest również sytuacja, gdy dziecko ssie smoczek zbyt długo. Może się tak zdarzyć, gdy malec nie chce się oduczyć ssania smoczka. Wtedy mogą pojawić się problemy z nieprawidłowym ustawieniem zębów. Nadmierne ssanie smoczkaprowadzi również do nienaturalnego układania ust i opóźnienia mowy.

Zasady stosowania smoczków

Rodzice, którzy decydują się na kupno smoczka, powinni wybrać produkt dostosowany do wieku ich dziecka. Plastikowy smoczek nie powinien także zawierać bisfenolu A – substancji, która może prowadzić do zaburzeń hormonalnych u niemowląt. Smoczek powinien być symetryczny – dzięki temu utrzymuje się na swoim miejscu. Jego osłonka powinna być szersza niż usta dziecka i powinna mieć otworki dla lepszego przepływu powietrza. Smoczka nigdy nie należy wieszać dziecku na sznurku na szyi, gdyż może to doprowadzić do uduszenia.

Najważniejszą zasadą bezpiecznego stosowania smoczka jest wybranie odpowiedniego momentu na odstawienie go. Niektórzy pediatrzy zalecają, aby oduczyć dziecko ssania smoczka w wieku 9-12 miesięcy. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że można z tym poczekać do 18 miesiąca życia. Ważne, aby przygotować dziecko na odstawienie smoczka i zacząć rzadziej dawać go dziecku. Nie można oczekiwać, że smoczek z dnia na dzień zniknie z jego życia, a dziecko nie zauważy różnicy.

Jeśli rodzic chce stopniowo odstawiać dziecko od smoczka, może wprowadzić pewne ograniczenia. Może na przykład pozwalać na ssanie smoczka tylko w sypialni, ale nie w innych pomieszczeniach domu. Warto również stopniowo ograniczać czas ssania smoczka. Zamiast smoczka możesz dać swojemu malcowi nową zabawkę lub książeczkę, które będzie mógł ze sobą wszędzie nosić – aby zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa.

Niektórzy rodzice używają podstępu w celu pozbycia się smoczka. Jeśli dziecko nie chce przestać go ssać, możesz naciąć gumową część smoczka i pokazać dziecku, że jest zniszczony i trzeba go wyrzucić. Takiego smoczka nie można z powrotem oddać dziecku, gdyż ssanie go grozi zakrztuszeniem. Po odstawieniu smoczka nie należy dawać go dziecku nawet w kryzysowych sytuacjach. Jeśli dasz smoczek dziecku po tym, jak długo płacze i prosi o niego, uczysz malca, że płaczem i krzykiem może uzyskać to, czego chce.

Komentarze (5)
~Ewelina
~Ewelina 9 miesięcy temu

Wiadomo, że wszystko co w nadmiarze jest niezdrowe. Ze smoczkami również nie należy przesadzać, ale z kolei trudno funkcjonować całkiem bez smoczka. Myślę, że dużo zależy również od marki, bo dobrej jakości smoczek potrafi znacznie pomóc. Moja córeczka ssie obecnie smoka NUKa i póki co chwale sobie tę markę za wytrzymałość.

Odpowiedz
~Monika
~Monika ponad rok temu

@~Agnieszka 29 lat: bardzo chcialam aby moja córka była bezsmoczkowa, do momentu gdy okazało się że piers nie zaspokaja jej potrzeby ssania, ponieważ gdy jest już najedzona BARDZO denerwuje się że mleko wciąż płynie - smoczek okazał się rozwiazaniem

Odpowiedz
~Agnieszka 29 lat
~Agnieszka 29 lat ponad rok temu

Witam. Moja prawie trzyletnia córka nie zaznała smoka ani w butelce, ani samego. Bardzo zależało mi na karmieniu piersią, a w szkole rodzenia ostrzegano nas, że smoczek może wyrobić nieprawidłowe ssanie. Karmiłam piersią 18 miesięcy. Fakt, że zajmowało to początkowo dużo czasu, później trochę mniej, ale też często dawałam dziecku pierś. Córka prawie nie chorowała ( oprócz kataru). Szybko zaczęła mówić, nie ma wad wymowy ani zgryzu, z piersi od razu przeszła na picie z kubka niekapka i szybko na picie z normalnego kupka. Karmienie zupkami i kaszkami łyżeczką, żadne kaszki w butelce z dużą dziurą. Warto powalczyć. Minusem niedawania smoka jest czas który trzeba poświęcić na karmienie, ale to rodzi bliskość. I nie ukrywam, że jak widzę wielkie dzieci ( chyba 2-letnie) ssące smoka to trochę mi słabo. Ale rozumiem rodziców, którzy dają smoka maluchom.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Akcesoria higieniczne i zdrowotne
Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Ogrodowy basen

Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać bez opieki, czasem zwykłe poślizgnięcie może doprowadzić do nieszczęścia.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Smoczek dla dziecka

Smoczek dla dziecka

Stosowanie smoczka na uspokojenie ma wiele zalet. Jednak pediatrzy i dentyści przypominają o negatywnych konsekwencjach dla maluszka.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO)

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO) Odtwórz wideo

, w którym panuje dogodna temperatura dla ciała (ok. 24-25 stopni C). Przed wykonaniem kąpieli należy wyposażyć pokój w odpowiednie akcesoria, które uczynią (...) ją przyjemną i bezpieczną. Najważniejsze akcesoria...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Komar

Komar

Komary są najbardziej aktywne o zachodzie i wschodzie słońca. Jeśli już wybierasz się w takie miejsca na spacer z dzieckiem, ubierz je.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Gruszka dla niemowląt

Gruszka dla niemowląt

higieniczną, a po każdym użyciu gruszki należy ją umyć w ciepłej wodzie z odrobiną mydła. Czyszczenie noska u dziecka za pomocą gruszki przez niektórych (...) uważane jest za dość inwazyjną metodę higieniczną. Bywają...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Termometry dla niemowląt

Niezbędnym urządzeniem związanym z pielęgnacją dziecka i opieką nad nim podczas choroby, jest termometr. Maluszek nie potrafi powiedzieć, że źle się czuje, zwłaszcza kiedy dokucza mu gorączka. Rodzice, dotykając dziecka, z pewnością wyczują, iż temeratura...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Pieluchy dla dzieci

Jedną z wielu różnych decyzji, jakie muszą podjąć świeżo upieczeni rodzice, jest wybór pieluch dla dziecka. Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje pieluch: tetrowe i jednorazowe, tzw. „pampersy". Pieluchy jednorazowe są wygodne w użyciu i nie trzeba ich...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Proszek do prania dla niemowląt

podstawowych kwestiach. Wielu troskliwych rodziców zastanawia się też nad wyborem jak najlepszych produktów higienicznych dla dziecka oraz nad wyborem

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Proszek do prania - na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? (WIDEO)

Proszek do prania -  na co warto zwrócić uwagę przy zakupie? (WIDEO)

Zrobienie prania wydaje się prostą czynnością. Jednak wybór proszków i płynów na rynku jest ogromny. Na dodatek obecnie można również skorzystać z bezpiecznych, ekologicznych rozwiązań, jak orzechy lub specjalne, delikatne płatki do prania. Wybór detergentu...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Pieluchy tetrowe

uwzględnić potrzeby dziecka zgodne z jego rozwojem i wziąć pod uwagę warunki zdrowotne i finansowe rodziny oraz tryb życia rodzinnego.