Trwa ładowanie...

Smoczek - zalety, wady, zasady stosowania

Wielu rodziców kupuje swoim dzieciom smoczki, dzięki którym można uspokoić płaczącego malca. Często smoczek działa natychmiastowo– płaczące dziecko dostaje smoczek do buzi i natychmiast przestaje płakać, uspokaja się i zasypia. Są jednak rodzice, dla których smoczek jest najgorszym rozwiązaniem. Według nich są one szkodliwe dla ich pociech. Prawda, jak zawsze, leży pośrodku. Zarówno pediatrzy, jak i rodzice, terapeuci i dentyści przekonują, iż smoczek ma wiele zalet, ale mogą również mieć pewne negatywne skutki.

spis treści

1. Smoczek - zalety

Chwila spokoju, gdy dziecko ssie smoczek, to niejedyna korzyść płynąca ze stosowania smoczków. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca rodzicom dawanie niemowlakowi smoczka przed snem. Zasypianie ze smoczkiem w buzi chroni przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Korzystne jest więc stosowanie smoczka przy usypianiu dziecka. Nie należy jednak wkładać smoczek do buzi śpiącemu dziecku.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Smoczek sprawia, że dziecko samo się uspokaja. Według pediatrów jest to niemowlakom bardzo potrzebne. Ponadto smoczek daje ukojenie dziecku cierpiącemu na kolkę. Niektóre dzieci mają większą niż inne potrzebę ssania, której nie zaspokaja czas spędzony przy piersi lub z butelką. W przyszłości łatwiej zaś oduczyć dziecko ssania smoczka niż ssania kciuka.

2. Smoczek - wady

Smoczek dla dziecka
Smoczek dla dziecka

Stosowanie smoczka na uspokojenie ma wiele zalet. Jednak pediatrzy i dentyści przypominają o negatywnych

zobacz galerię

Smoczek wywołuje pewne działania niepożądane. Zgodnie z wynikami badań, opublikowanymi w piśmie „Pediatria”, dzieci używające smoczki o 40% częściej zapadają na zapalenie ucha środkowego. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje, jednak istnieje podejrzenie, iż ma to związek z różnicą ciśnienia w uchu środkowym i gardle. Inne badania wykazały, iż dzieci, które w wieku 6 miesięcy przestały ssać smoczki, o jedną trzecią rzadziej chorowały na infekcje ucha środkowego niż dzieci używające smoczki.

Okazuje się, że zbyt wczesne wprowadzenie smoczka może doprowadzić do sytuacji, gdy noworodek będzie mylił ssanie smoczka z ssaniem piersi matki, a obie te czynności wymagają zastosowania innych technik ssania. Z tego względu specjaliści zalecają, aby poczekać z wprowadzeniem smoczka do czasu, gdy dziecko skończy minimum pierwszy miesiąc życia. Niekiedy zdarza się, że rodzice dają dziecku smoczek, chociaż malec tak naprawdę czeka na karmienie.

Niekorzystna jest również sytuacja, gdy dziecko ssie smoczek zbyt długo. Może się tak zdarzyć, gdy malec nie chce się oduczyć ssania smoczka. Wtedy mogą pojawić się problemy z nieprawidłowym ustawieniem zębów. Nadmierne ssanie smoczkaprowadzi również do nienaturalnego układania ust i opóźnienia mowy.

3. Smoczek - zasady stosowania

Rodzice, którzy decydują się kupić smoczek, powinni wybrać produkt dostosowany do wieku ich dziecka. Plastikowy smoczek nie powinien także zawierać bisfenolu A – substancji, która może prowadzić do zaburzeń hormonalnych u niemowląt. Smoczek powinien być symetryczny – dzięki temu utrzymuje się na swoim miejscu. Jego osłonka powinna być szersza niż usta dziecka i powinna mieć otworki dla lepszego przepływu powietrza. Smoczka nigdy nie należy wieszać dziecku na sznurku na szyi, gdyż może to doprowadzić do uduszenia.

Zobacz także:

Najważniejszą zasadą bezpiecznego stosowania smoczka jest wybranie odpowiedniego momentu na odstawienie go. Niektórzy pediatrzy zalecają, aby oduczyć dziecko ssania smoczka w wieku 9-12 miesięcy. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że można z tym poczekać do 18 miesiąca życia. Ważne, aby przygotować dziecko na odstawienie smoczka i zacząć rzadziej dawać go dziecku. Nie można oczekiwać, że smoczek z dnia na dzień zniknie z jego życia, a dziecko nie zauważy różnicy.

Jeśli rodzic chce stopniowo odstawiać dziecko od smoczka, może wprowadzić pewne ograniczenia. Może na przykład pozwalać na ssanie smoczka tylko w sypialni, ale nie w innych pomieszczeniach domu. Warto również stopniowo ograniczać czas ssania smoczka. Zamiast smoczka możesz dać swojemu malcowi nową zabawkę lub książeczkę, które będzie mógł ze sobą wszędzie nosić – aby zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa.

Niektórzy rodzice używają podstępu w celu pozbycia się smoczka. Jeśli dziecko nie chce przestać go ssać, możesz naciąć gumową część smoczka i pokazać dziecku, że jest zniszczony i trzeba go wyrzucić. Takiego smoczka nie można z powrotem oddać dziecku, gdyż ssanie go grozi zakrztuszeniem. Po odstawieniu smoczka nie należy dawać go dziecku nawet w kryzysowych sytuacjach. Jeśli dasz smoczek dziecku po tym, jak długo płacze i prosi o niego, uczysz malca, że płaczem i krzykiem może uzyskać to, czego chce.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza