Czy drzemie w tobie narcyz?

Chociaż narcyzm jako taki stanowi poważne zaburzenie osobowości, większość ludzi posiada w mniejszym lub większym stopniu natężenie cechy narcystycznej. Przejawia się ona, najogólniej mówiąc, „samouwielbieniem” – przesadną koncentracją na sobie, traktowaniem siebie jako kogoś wyjątkowego, a niekiedy wręcz lepszego od innych. Z narcyzami trudno się żyje, bo są wciąż skupieni na swoim „Ja”. Jak rozpoznać narcyza? Zrób test, aby się przekonać, czy przypadkiem narcyz nie drzemie właśnie w tobie!

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Czy jesteś osobą narcystyczną?

Rozwiąż poniższy quiz. Odpowiedz na wszystkie 16 pytań. Przy każdym pytaniu możesz wybrać tylko jedną odpowiedź (tak lub nie).

Pytanie 1. Lubię występować publicznie.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 2. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze czułem(-am) się wyjątkowy(-a) i jedyny(-a) w swoim rodzaju.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 3. Częściej to ja odtrącam innych niż oni mnie.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 4. Często trudno mi zrozumieć innych – ich zachowania, poglądy, reakcje.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 5. Większość moich znajomych i osób z mojego otoczenia zazdrości mi moich sukcesów/cieszy się z moich porażek.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 6. Lubię przyglądać się swojej sylwetce w odbiciach szyb sklepowych czy samochodowych.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 7. W głębi serca czuję się lepszy(-a) od innych.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 8. Kiedy ktoś długo opowiada mi o sobie, zdarza mi się wyłączyć w czasie rozmowy i odpłynąć myślami do spraw związanych z moją codziennością.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 9. Mam trudności w nawiązywaniu bliskich i głębokich relacji z drugim człowiekiem z obawy przed „zniewoleniem”.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 10. W rozmowie z bliską mi osobą na jej temat, trudno mi się oprzeć naturalnej tendencji do wycieczek myślowych: „A jak to było u mnie…”.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 11. Często przeżywam bardzo silne poczucie winy, które trudno mi udźwignąć.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 12. Mam silną potrzebę bycia docenianym.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 13. Ludzie często nie doceniają, jak wiele dla nich robię.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 14. Staram się dobierać sobie znajomych, gdyż mam świadomość, że nie wszyscy zasługują na moją przyjaźń.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 15. Nie znoszę krytyki – wywołuje we mnie silną irytację i niechęć do rozmówcy.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 16. Zdarzało mi się wycofać z relacji lub ochłodzić stosunki z bliską mi osobą (partnerem, partnerką, przyjacielem) z powodu uciążliwego poczucia, że zbyt zażyła znajomość mnie ogranicza.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Interpretacja wyników testu

Podlicz punkty przy odpowiedziach, jakie zaznaczyłeś(-aś) i sprawdź, w jakim przedziale liczbowym mieści się twój wynik.

  • 16-10 punktów – silny narcyzm

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadasz silny rys narcystyczny. Osoby takie cechuje duża koncentracja na sobie (niekiedy również egoizm), trudności w relacjach z innymi, a przede wszystkim nieumiejętność postawienia się w sytuacji drugiego człowieka (umiejętność współodczuwania). Jeśli zauważyłeś takie cechy u siebie, może warto porozmawiać o tym z psychologiem? Osoby narcystyczne mają trudności w związkach. Praca psychoterapeutyczna pomaga rozwijać osobowość w dobrym kierunku. Niekiedy warto spróbować.

  • 9-5 punktów – umiarkowany narcyzm

Prawdopodobnie nie odkryjesz w sobie drzemiącego narcyza, chociaż niektóre twoje cechy wskazują na przesadną koncentrację na własnej osobie. Może to wynikać z niepewności siebie i różnych kompleksów, których istnienie odsuwasz w niepamięć. Spróbuj przyjrzeć się swojej osobie z dystansu i patrzeć na siebie mniej krytycznie. Nie ma w tobie narcyza, ale przesadny egocentryzm może pogarszać twoje relacje z innymi i nie sprzyjać rozwojowi twojej osobowości.

  • 4-0 punktów – brak narcyzmu

Cechy narcystyczne ci nie grożą. Nie jesteś osobą o rysie narcystycznym – masz silną empatię i adekwatne poczucie własnej wartości. Twoje kontakty z innymi ludźmi są na zadowalającym poziomie – nie kierujesz się wyłącznie dobrem własnym, potrafisz przyjąć punkt widzenia drugiej osoby. Zamiast przesadnie koncentrować się na sobie, wolisz skupić uwagę na sprawach niedotyczących bezpośrednio ciebie. Pojęcie narcyzmu jest ci obce.

psycholog Paulina Stolorz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Zimbardo P.G., Johnson R.L., McCann V., Psychologia – kluczowe koncepcje. Psychologia osobowości, PWN, Warszawa 2010, ISBN 978-83-01-16396-9.

Samoocena

Komentarze (13)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Samoocena
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Samoocena
Samoocena

Wychowanie a pewność siebie (WIDEO)

Wychowanie a pewność siebie (WIDEO) Odtwórz wideo

genetycznych predyspozycji oraz wyuczonych i zaobserwowanych modeli zachowania. Na tej podstawie młodzi ludzie, wkraczający w dorosłe życie budują swoje poczucie własnej wartości, samoocenę, pewność siebie oraz wiele innych cech.

Samoocena

Czy warto się przejmować kompleksami (WIDEO)

Czy warto się przejmować kompleksami (WIDEO) Odtwórz wideo

atrakcyjności wywołanym brakiem lub niską samooceną. Zwykle problemy te nie są związane tylko z kokieterią czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi (...) otoczenia, lecz z trudnymi przeżyciami psychicznymi, zaniżoną samooceną...

Samoocena

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie

To jeden z tych dni Są takie dni, kiedy patrzysz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego twoja pupa nie wygląda tak, jak te w kolorowych magazynach - wtedy właśnie przydaje się duża doza pewności siebie. Mając pewność siebie, żadna ilość pup po Photoshopie...

Samoocena

Brak pewności siebie

Brak pewności siebie

Umiarkowane poczucie onieśmielenia jest dowodem na dostosowanie społeczne. Jeśli jednak uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wymaga terapii.

Samoocena

Autowaloryzacja

samoocenę. Większości ludziom zależy na robieniu dobrego wrażenia na innych i myśleniu o sobie jako o jednostce nienagannej moralnie, lubianej (...) i kompetentnej. Jaki jest związek na linii autowaloryzacja-wysoka samoocena?...

Samoocena

Dlaczego kobiety czują presję bycia idealną? (WIDEO)

i odbudować własną samoocenę. Dzisiaj pomaga innym, którzy borykają się z podobnymi problemami. Jest coachem, prowadzi szkolenia dla firm i warsztaty. W studio opowiedziała o tym, skąd u kobiet bierze się presja na bycie idealną.

Samoocena

Ponad połowa Polaków wstydzi się pokazać w łóżku nago (WIDEO)

Wstydzenie się własnego ciała, błędne przekonania na temat własnej seksualności oraz barak odwagi na szczere rozmowy i preferencje podczas seksu z partnerem to problemy, które dotykają ponad połowy Polaków. Z czego wynika nasz wstyd w sprawach intymnych?...