Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Czy herbata jest zdrowa? WHO ostrzega, że picie gorącej herbaty może powodować raka

Czy picie herbaty jest zdrowe, czy nie? Wpływa pozytywnie na nasz organizm, czy go osłabia? Chroni przed rakiem, czy przeciwnie? To pytania, które dręczą naukowców od dekad. Podczas gdy jedni zapewniają, że picie herbaty wpływa korzystnie na nasze ciało i umysł, drudzy mówią "ale". W tym kierunku zmierzają również najnowsze doniesienia. Jak podaje WHO, choć picie herbaty (w tym przede wszystkim zielonej) ma korzystny wpływ na nasz organizm, picie gorącego naparu już nie.

Zobacz film: "Czwartą falę będą kształtowały trzy czynniki"

spis treści

1. WHO ostrzega - picie gorącej herbaty może powodować raka

WHO alarmuje, że picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku, a swoje ostrzeżenie podpiera obszernym opracowaniem naukowców opublikowanym na łamach "International Journal of Cancer”.

Najnowsze badanie prowadzone było od 2004 r. na grupie 50 tys. uczestników. Naukowcy na przestrzeni 15 lat rejestrowali różne nawyki żywieniowe, w tym zwyczaje picia herbaty. Okazało się, że u tych osób, które piły herbatę cieplejszą niż 60 stopni Celsjusza i pili więcej niż dwie duże filiżanki herbaty dziennie ryzyko zachorowania na raka przełyku wzrosło do 90 proc.

Ryzyko to było znacznie mniejsze u osób, które piły herbatę zimniejszą i w mniejszych ilościach. Warto także zauważyć, że niski był wskaźnik dodatkowych czynników, powszechnie uznawanych za kancerogenne, takich jak: palenie papierosów czy picie alkoholu.

2. Herbata zdrowa, ale nie gorąca

Według badaczy samo picie gorącej herbaty wystarczy, by ryzyko zachorowania na ten konkretny rodzaj raka poważnie wzrosło. Naukowcy tłumaczą to głównie faktem, że podczas picia gorącej herbaty dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej przełyku, a w miejscach tych uszkodzeń zaczynają zachodzić niewłaściwe procesy podziałów komórkowych.

Badanie przeprowadzone na tak szeroką skalę jest na tyle wiarygodne, że WHO nie miało wątpliwości. Oficjalnie podaje komunikat, że picie gorącej herbaty prowadzi do raka. Zaleca picie naparu o temperaturze niższej niż 60 stopni Celsjusza.

3. Ile powinna mieć stopni zdrowa herbata?

Watro podkreślić, że większość osób odczuwa dyskomfort, pijąc herbatę o temperaturze 50 stopni Celsjusza, ale nie bagatelizujmy tej informacji, szczególnie w Polsce.

- Lubię gorącą – mówi wielu Polaków, którzy nie są przyzwyczajeni do picia letniej herbaty. Zaparzamy i od razu pijemy, nie czekając aż ostygnie.

Obecnie rak przełyku jest ósmym najczęściej występującym nowotworem na świecie i zabija rocznie ok. 400 tys. osób.

Zobacz też: Właściwości zielonej herbaty

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza