Trwa ładowanie...

Zajście w ciążę po porodzie

Nie chcesz zajść w ciążę tuż po porodzie? Pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, rzadko decydują się od razu na następne. Jeszcze świeże są w ich pamięci wspomnienia o połogu i porodzie. Dawniej wierzono, że laktacja chroni przed kolejną ciążą. To mit. Płodność po porodzie jest tak samo duża, jak przed nim. Karmienie piersią nie zapobiega ciąży. Jaka jest właściwa antykoncepcja dla kobiet karmiących?

spis treści

1. Karmienie piersią a kolejna ciąża

Laktacja to proces wytwarzania mleka przez żeńskie gruczoły. Dawniej uważano, że karmienie piersią uniemożliwia zajście w ciążę. Czy istnieją podstawy by tak sądzić? Otóż, laktacja jest wywoływana przez prolaktynę, zwaną też hormonem laktotropowym.. Dokładnie mówiąc, prolaktyna odpowiada za wytwarzanie pokarmu przez kobiecy organizm. Ciąża sprawia, że poziom hormonu laktotropowego wzrasta. To dlatego karmienie piersią jest możliwe po porodzie. Prolaktyna przez jakiś czas stopuje wytwarzanie hormonów płciowych odpowiedzialnych za dojrzewanie komórki jajowej i za jajeczkowanie. Po porodzie ciało kobiety musi mieć czas na regenerację. Dlatego też cykl owulacyjny i miesiączka są na jakiś czas rozregulowane.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Jednak karmienie piersią to nie antykoncepcja. Ponowna ciąża w tym okresie jest możliwa. Kobiety, które karmią swoje dziecko piersią, są zdrowe i nie przyjmują żadnych lekarstw przez 4-5 miesięcy prawdopodobnie nie zajdą w ciążę. Z rozmysłem używam słowa „prawdopodobnie”. Istnieje wiele czynników, które mogą ten cykl zaburzyć, a płodność po porodzie może szybko powrócić. Kobiety, które do karmienia dziecka włączyły pokarm butelkowy, okres, w którym nie zajdą w ciążę, mają skrócony. Jeżeli młoda mama nie chce zajść w ciążę tuż po porodzie, warto by pomyślała o odpowiednim zabezpieczeniu. Nie każda antykoncepcja po porodzie jest wskazana. Niektóre specyfiki mogą doprowadzić do zaburzeń laktacji. Istnieje antykoncepcja, bezpieczna dla kobiet, które stosują karmienie piersią. Wystarczy udać się do lekarza i skonsultować z nim wybór metody antykoncepcji.

2. Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja hormonalnatabletki antykoncepcyjne mogą być przyjmowane tuż po porodzie, pod warunkiem, że młoda mama nie karmi dziecka piersią. Estrogeny zawarte w tabletkach mogą zaburzyć laktację, a poza tym niekorzystnie wpływać na dziecko. Tabletka antykoncepcyjna dwuskładnikowa to nie jest odpowiednia antykoncepcja dla karmiących. Bezpieczniejsza jest minipigułka, niezawierająca estrogenów.

Środki mechaniczne – miedziowa wkładka domaciczna nie pozwala na ponowne zajście w ciążę, ale też nie jest bezpieczna. Odpowiednia antykoncepcja po porodzie to prezerwatywa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza