Trwa ładowanie...

Czy na choince mogą czaić się kleszcze? Parazytolog odpowiada

Avatar placeholder
02.12.2021 17:10
Kleszcze mogą powodować zachorowania na boreliozę
Kleszcze mogą powodować zachorowania na boreliozę (123rf.com)

Napisała do nas na platformę dziejesie.wp.pl zaniepokojona internautka. Obawia się, że na żywym drzewku mogą znajdują się kleszcze, których w tym roku był prawdziwy wysyp. Wraz z parazytologiem postanowiliśmy rozwiać jej wątpliwości.

spis treści

1. Kleszcze na choince

Na świątecznej choince mogą żyć pajęczaki
Na świątecznej choince mogą żyć pajęczaki (123rf.com)

- Kleszcze na choince? Nie. To w mojej karierze nigdy się nie zdarzyło – uspokaja dr Jarosław Pacoń z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. - Kleszcze nie lubią tego zapachu. To jest zapach terpentyny, żywicy. Kleszcze w ogóle nie lubią drzew iglastych. W lesie, w którym są tylko takie drzewa, w lesie z podszytem iglastym, kleszcze występują bardzo rzadko. O to, że znajdziemy je na choince, nie należy się martwić.

2. Pluskwy na choince

Zobacz film: "Najwięcej kleszczy jest na ścieżkach"

Parazytolog jako specjalista zajmujący się diagnostyką chorób pasożytniczych i odzwierzęcych zwraca jednak uwagę na inny problem. - Zdarzają się natomiast na choince pluskwy - dr Pacoń przywołuje sytuację, której sam doświadczył. - Pan, który legalnie sprzedawał choinki, przechowywał je u siebie w stodole, obok której był kurnik. W tym kurniku były pluskwy, które pasożytowały na kurczakach. Te pluskwy wycofywały się z kurnika do stodoły i wchodziły na choinki. Później kupujący choinki przynosili te drzewka do domów, a wraz z nimi pluskwy.

Dr Pacoń apeluje więc, by sprawdzać pochodzenie drzewek, którymi dekorujemy dom.

- Pluskwy na choinkach zdarzają się rzadko, ale się jednak zdarzają – przyznaje nasz ekspert.

Choinka to naturalne miejsce bytowania wielu stworzeń potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka
Choinka to naturalne miejsce bytowania wielu stworzeń potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka (123rf.com)

3. Pająki na choince

Nie tylko pluskwy wraz z choinką możemy przynieść do domu. Pan Michał do dziś nie może uporać się z pająkami.

- W zeszłym roku wzięliśmy choinkę z nadleśnictwa - wspomina. - Zazwyczaj kupowaliśmy drzewka na osiedlowych zagajnikach, które ustawiają się w grudniu, ale tym razem postanowiliśmy pojechać dalej - na Kaszuby. Trafiliśmy na ładne drzewko, zapłaciliśmy leśnikom, wyszło mniej niż na osiedlu. Wróciliśmy do domu.

Choinka stała w mieszkaniu pana Michała przez 3 tygodnie, ale konsekwencje zeszłorocznego zakupu jego rodzina odczuwa do dnia dzisiejszego.

- Już po pierwszym dniu zauważyliśmy w domu pająki. Rozlazły się po całym mieszkaniu i zaczęły mnożyć na potęgę. Od stycznia do teraz się ich nie pozbyliśmy, a próbowaliśmy wszystkiego. Na początku wywalałem je za okno bez zabijania, bo mi szkoda było. Ale jak ich liczba wzosła do ponad 10 dziennie, to już nie miałem skrupułów. Tępię bezlitośnie, ale pająki są wszędzie - najwięcej w kuchni i łazience. Biorę garnek do gotowania, a w środku znajduję pająka. Rano sięgam po pastę do zębów, a tam czai się 5-centymetrowy pająk. Pajęczyny znaleźliśmy nawet w łóżeczku dziecka, a jest ono używane codziennie.

Pan Michał w tym roku planuje postawić na sztuczne drzewko, żywej choinki już nigdy nie wieźmie pod uwagę.

Czosnek na kleszcze. Zobacz, jak działa
Czosnek na kleszcze. Zobacz, jak działa [6 zdjęć]

Co do tego, że przed ukąszeniem kleszcza trzeba się chronić, nie ma wątpliwości. Pajęczaki przenoszą

zobacz galerię

4. Jak pozbyć się insektów z choinki?

Co zatem zrobić po przyniesieniu choinki do domu, aby pozbyć się z niej wszelkich owadów? Niektórzy sugerują "test białego prześcieradła" polegający na rozłożeniu prześcieradła na podłodze i potrząśnięciu nad nim drzewkiem. Wówczas możemy przekonać się, ile owadów kryje się w naszej świątecznej choince.

- Najlepiej wystawić choinkę na mróz. 3 dni na balkonie w temperaturze poniżej zera i możemy bezpiecznie zabrać ją do salonu. Pod korą nic nie powinno przeżyć - uspokaja dr Pacoń. Parazytolog zwraca również uwagę na wybór miejsca zakupu choinki: - Pewniejsze są choinki z ogólnodostępnych punktów sprzedaży, gdzie drzewka stoją na dworze kilka dni.

Zobacz też: Zdrowe święta Bożego Narodzenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze