Trwa ładowanie...

Czy noszenie torebki źle wpływa na kręgosłup?

Damska torebka to stylowy dodatek, który podkreśli charakter każdej stylizacji. Dokonując zakupu, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej kolor, kształt i materiał, natomiast nie zastanawiamy się nad tym, jak jej noszenie wpływa na nasze zdrowie. Po włożeniu do torebki różnych „drobiazgów” potrafi ona ważyć nawet kilka kilogramów.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Skutki noszenia za ciężkiej torebki

Coraz więcej kobiet skarży się na bóle kręgosłupa spowodowane m.in. korzystaniem ze zbyt ciężkiej torebki. Noszenie jej na jednym ramieniu może mieć negatywne konsekwencje dla naszej postawy. Bardzo często zdarza się, że kobieta wrzuca do torebki wiele nieprzydatnych rzeczy, które są tylko obciążeniem dla kręgosłupa.

Długotrwałe noszenie ciężkiej torby po tej samej stronie ciała może prowadzić do przykrych odczuć bólowych. Obciążenie ramienia powoduje przechylenie się szyi w kierunku przeciwnym, a w konsekwencji jej drętwienie. Poza tym, nosząc ciężką torbę na jednym ramieniu, narażamy się na nadwyrężenie mięśni pleców oraz uszkodzenia stawów międzywyrostkowych.

W dodatku, gdy bark znajduje się w pozycji statycznej, możemy mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się i zachowaniem równowagi. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ciężka torebka może również wpływać na stawy kończyn dolnych, powodując zmiany zwyrodnieniowe oraz silne dolegliwości bólowe.

2. Jak prawidłowo nosić torebkę?

Starajmy się zrezygnować z wkładania do torebki ciężkich gazet, książek oraz dużej ilości kosmetyków i umieszczać w niej tylko najbardziej potrzebne rzeczy. Wybierając się na zakupy, pamiętajmy, aby zabierać ze sobą dodatkową torbę i rozłożyć ciężar na dwie ręce.

Na dłuższym spacerze powinniśmy starać się robić mniejsze kroki, aby nie obciążać kręgosłupa. Jeżeli przyzwyczailiśmy się do noszenia torebki na jednym ramieniu, spróbujmy ten nawyk zmienić, co na pewno wyjdzie nam na zdrowie. Przekładanie jej z jednej strony na drugą przyniesie ulgę napiętym mięśniom.

Dobrym pomysłem jest również założenie jej przez ramię na skos. Podczas podróży warto zrezygnować z noszenia torby na rzecz plecaka. Powinniśmy zadbać o to, aby miał odpowiednio szerokie i długie szelki. Należy go nosić na obu ramionach, aby jego ciężar rozkładał się symetrycznie. Warto zainwestować w zakup niewielkiej walizki, w której możemy przechowywać resztę rzeczy. Unikajmy wieszania torebki na przedramieniu, ponieważ może to prowadzić do bólu mięśni.

Decydując się na zakup wymarzonej torby, zwróćmy uwagę na to, czy sama w sobie nie jest zbyt ciężka. Według specjalistów, torba damska wraz z zawartością nie powinna ważyć więcej niż 2 kilogramy.

Pogoń za najnowszymi trendami nie zawsze musi być równoznaczna z atrakcyjnym wyglądem. Noszenie ciężkich toreb może spowodować poważne wady postawy. Chociaż te w rozmiarze maxi nadal są w modzie, starajmy się z nich korzystać tylko wtedy, kiedy jest to najbardziej konieczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.