Czy odkurzacze dla alergików faktycznie działają?

Odkurzacze antyalergiczne

Odkurzanie bardzo często jest dla alergików ogromnym wyzwaniem: kaszel, kichanie, łzawienie oczu i unoszący się w powietrzu kurz są bardzo uciążliwe. Właśnie...

Alergia jest uważana za dolegliwość XXI wieku i niestety wszelkie badania potwierdzają, że osób, które na nią cierpią, jest coraz więcej. W związku z tym praktycznie na każdym poziomie życia i funkcjonowania konieczne jest zapobieganie objawom alergii i unikanie składników uczulających. Bardzo duży odsetek alergików nie toleruje kurzu, roztoczy, sierści zwierząt. Co zrobić, aby pozbyć się ich z domu? Czy zwykły odkurzacz jest w stanie utrzymać czystość w codziennym otoczeniu alergika?

Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków

Dobór odpowiedniego filtru do odkurzacza

Wybór odkurzaczy jest w dzisiejszych czasach ogromny, więc z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie. Alergicy jednak potrzebują specjalnej ochrony, więc wybierając odpowiedni sprzęt, powinni stosować się do konkretnych wytycznych. Po pierwsze bardzo ważna jest obecność w odkurzaczu systemu filtracji, czyli kilku rodzajów filtrów, które skutecznie oczyszczą powietrze.

Każdy odkurzacz dla alergika powinien posiadać filtr HEPA w odpowiedniej klasie. Otóż filtry HEPA są to specjalne elementy, które dbają o oczyszczanie powietrza oraz zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz sprzętu. Im wyższa klasa filtru HEPA, tym lepiej dla alergika. Optymalną klasą filtru HEPA jest więc klasa 13. Aktualnie istnieją również odkurzacze z filtrami elektrostatycznymi, które zapobiegają wydostawaniu się kurzu i tym samym zapewniają lepsze oczyszczanie.

Szczelność odkurzaczy

Dodatkową funkcjonalnością, którą powinna zainteresować się osoba poszukująca odkurzacza dla alergika, jest sposób zatrzymywania kurzu wewnątrz sprzętu. Często sprzęt bywa nieszczelny i sprawia, że wydostaje się z niego nieoczyszczone powietrze. Uruchamiając tradycyjny odkurzacz, jesteśmy na to szczególnie narażeni. Powietrze wydostaje się ze sprzętu i dodatkowo unosi kurz, co jest ogromnym problemem dla alergików. Jednak producenci odkurzaczy wychodzą naprzeciw tej trudności: można wybrać odkurzacz workowy, bezworkowy, piorący, parowy. Wszystko zależy od zapotrzebowania. Uważa się, że odkurzacze na wodę są lepsze, gdyż znacznie zmniejszają możliwość wydostawania się zanieczyszczeń i kurzu poza sprzęt. Tak samo odkurzacze bezworkowe są niezastąpione w likwidowaniu roztoczy, które są najczęstszą przyczyną alergii. Podstawą jest jednak odpowiednie opróżnianie i mycie pojemników po każdym użyciu, a także regularne wymienianie filtrów.

Należy również pamiętać, że odkurzacz o większej mocy silnika będzie lepiej filtrował powietrze i zbierał kurz – szczególnie, gdy alergicy mają w domu dywany. Ponadto warto zapytać sprzedawcę o certyfikat sprzętu, który potwierdzi, że jest on rzeczywiście sprawdzony i odpowiedni dla alergika.

System centralnego odkurzania

Swego rodzaju przełomem w oczyszczaniu domu stał się w ostatnim czasie system centralnego odkurzania. Nie tylko znacznie ułatwia on utrzymanie czystości w domu, ale też jest bezpieczny i zdrowy. Jedynym elementem centralnego odkurzania, który jest widoczny w pomieszczeniach, jest specjalne gniazdo ssące, do którego montuje się rurę do odkurzacza. Dzięki temu, że zbiornik z nieczystościami w ogóle nie znajduje się w pomieszczeniach, kurz, roztocza i wszelkie odpadki wciągane do rury nie mają szansy wydostania się i są transportowane przez system rur w ścianach bezpośrednio do jednostki centralnej, która z reguły mieści się w pomieszczeniach gospodarczych. Jednostka ma za zadanie filtrować powietrze, aby następnie wyrzucić je na zewnątrz budynku lub do przewodów wentylacyjnych.

Alergicy nie są więc skazani na kurz i roztocza, gdyż mogą wybrać taki rodzaj odkurzacza, który zapewni im komfort – wystarczy dobrze zapoznać się z ofertami producentów i zainwestować trochę pieniędzy. Zdrowie jest jednak najważniejsze, więc warto.

Komentarze (5)
~Marysia
~Marysia ponad rok temu

Trzeba pamiętać, aby kupować odkurzacze z klasą remisji A. Taki sprzęt spełnia najwyższe standardy. Osobiście mam najnowszy model Boscha i efekty są bardzo dobre. Filtr HEPA 13 spełnia swoje zadanie w 100%.

Odpowiedz
~DorotaFils
~DorotaFils ponad rok temu

Każdy alergik przede wszystkim powinien się pozbyć dywanów z domu, co z tego że się je odkurza jak i tak dywan wszystkie kurze zbiera. Ja chciałam pozbyć się wszystkich dywanów ale w końcu dałam im jeszcze jedną szansę i kupiłam mały odkurzacz z filtrem hepa, nie był drogi ok 230zł (proton invest), a wierze że pomaga. Na razie nie zauważyłam jakiś większych problemów z alergią, wiec może faktycznie ten filtr coś daje

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.