Trwa ładowanie...

Czy statyny pomogą chorym na zapalenie stawów?

Statyny to grupa leków, której zadaniem jest obniżenie poziomu cholesterolu. Są one szeroko stosowane w celu zredukowania ryzyka zawału serca czy też udaru mózgu. Jak wskazują nowe badania, mogą także zmniejszyć ryzyko śmierci u osób cierpiących na zapalenie stawów.

Naukowcy ze Szpitala w Bostonie w stanie Massachusetts donoszą, że statyny zmniejszają śmiertelność nawet o jedną trzecią u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów oraz łuszczycowym zapaleniem stawów.

Zespół naukowców pod kierownictwem doktora Amar’a Oza zaprezentował wyniki swoich badań na corocznym spotkaniu „American College of Rheumatology”, w Waszyngtonie. Zesztywniające zapalnie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest chorobą, która może przenieść się również na inne połączenia stawowe.

Do objawów można zaliczyć ból pleców i sztywność, które często zaczynają się w późnym okresie dorastania lub wczesnym czasie dorosłości. Długotrwałe zapalenie może przyczynić się do zwapnień.

Wysoki poziom cholesterolu to czynnik ryzyka wielu chorób
Wysoki poziom cholesterolu to czynnik ryzyka wielu chorób (123RF)

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła forma choroby charakteryzująca się patologią stawów, która często współwystępuje z łuszczycą. Objawy obejmują głównie ból i obrzęk stawów, a nie leczone mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

Początek choroby ma zwykle miejsce między 30 a 50 rokiem życia i często jest związany właśnie z łuszczycą. Obydwie formy zapalenia stawów zwiększają ryzyko śmierci z powodów sercowo-naczyniowych. Do tej pory statyny były znane z dobroczynnego wpływu, obniżającego poziom cholesterolu - jak podają naukowcy mogę mieć także działanie przeciwzapalne.

Biorąc to pod uwagę, doktor Oza wraz z współpracownikami postanowili zbadać, czy statyny mogą zredukować śmiertelność u pacjentów z ZZSK i łuszczycowym zapaleniem stawów.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale

zobacz galerię

Dla celów badania naukowcy przenalizowali dokumentację ponad 2900 pacjentów z chorobami stawów, którzy zaczęli stosować statyny latach 2000-2014. Wyniki porównano z taką samą ilością chorych, którzy nie stosowali statyn.

Przez okres 5 lat zanotowano ponad 370 zgonów u osób, które nie stosowały statyn i 270 zgonów osób, które zażywały te leki. Grupa naukowców podaje, że pacjenci z ZZSK i łuszczycowym zapaleniem stawów mieli obniżone o 33 procent ryzyko śmierci w przypadku stosowania statyn. Badacze wierzą, że leki te mogą mieć działanie zarówno ****obniżające cholesterol, jak i przeciwzapalne.

Jak zaznacza dr Oza, „zwiększone ryzyko zgonu i chorób układu krążenia w porównaniu z ogólną populacją, pacjenci z ZZSK oraz łuszczycowym zapaleniem stawów mogą skorzystać z podwójnego efektu działania leków - przeciwzapalnego i obniżającego stężenie cholesterolu”. Jak dodaje, "nowe badania stanowią doskonały grunt dla badań klinicznych, które określą wpływ statyn na nasze zdrowie”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza