Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Czy statyny pomogą chorym na zapalenie stawów?

Statyny to grupa leków, której zadaniem jest obniżenie poziomu cholesterolu. Są one szeroko stosowane w celu zredukowania ryzyka zawału serca czy też udaru mózgu. Jak wskazują nowe badania, mogą także zmniejszyć ryzyko śmierci u osób cierpiących na zapalenie stawów.

Naukowcy ze Szpitala w Bostonie w stanie Massachusetts donoszą, że statyny zmniejszają śmiertelność nawet o jedną trzecią u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów oraz łuszczycowym zapaleniem stawów.

Zespół naukowców pod kierownictwem doktora Amar’a Oza zaprezentował wyniki swoich badań na corocznym spotkaniu „American College of Rheumatology”, w Waszyngtonie. Zesztywniające zapalnie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest chorobą, która może przenieść się również na inne połączenia stawowe.

Do objawów można zaliczyć ból pleców i sztywność, które często zaczynają się w późnym okresie dorastania lub wczesnym czasie dorosłości. Długotrwałe zapalenie może przyczynić się do zwapnień.

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła forma choroby charakteryzująca się patologią stawów, która często współwystępuje z łuszczycą. Objawy obejmują głównie ból i obrzęk stawów, a nie leczone mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

Początek choroby ma zwykle miejsce między 30 a 50 rokiem życia i często jest związany właśnie z łuszczycą. Obydwie formy zapalenia stawów zwiększają ryzyko śmierci z powodów sercowo-naczyniowych. Do tej pory statyny były znane z dobroczynnego wpływu, obniżającego poziom cholesterolu - jak podają naukowcy mogę mieć także działanie przeciwzapalne.

Biorąc to pod uwagę, doktor Oza wraz z współpracownikami postanowili zbadać, czy statyny mogą zredukować śmiertelność u pacjentów z ZZSK i łuszczycowym zapaleniem stawów.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu ludzi popełnia błędy, które stają na drodze w...

Dla celów badania naukowcy przenalizowali dokumentację ponad 2900 pacjentów z chorobami stawów, którzy zaczęli stosować statyny latach 2000-2014. Wyniki porównano z taką samą ilością chorych, którzy nie stosowali statyn.

Przez okres 5 lat zanotowano ponad 370 zgonów u osób, które nie stosowały statyn i 270 zgonów osób, które zażywały te leki. Grupa naukowców podaje, że pacjenci z ZZSK i łuszczycowym zapaleniem stawów mieli obniżone o 33 procent ryzyko śmierci w przypadku stosowania statyn. Badacze wierzą, że leki te mogą mieć działanie zarówno ****obniżające cholesterol, jak i przeciwzapalne.

Jak zaznacza dr Oza, „zwiększone ryzyko zgonu i chorób układu krążenia w porównaniu z ogólną populacją, pacjenci z ZZSK oraz łuszczycowym zapaleniem stawów mogą skorzystać z podwójnego efektu działania leków - przeciwzapalnego i obniżającego stężenie cholesterolu”. Jak dodaje, "nowe badania stanowią doskonały grunt dla badań klinicznych, które określą wpływ statyn na nasze zdrowie”.

Lek. Mateusz Nawrocki, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...