Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można używać lakieru i zmywacza do paznokci?

Kobieta w ciąży pragnie czuć się piękna. Właściwa pielęgnacja paznokci pozwoli zachować je w nienagannym stanie. Kobiety w ciąży powinny uważać jednak na skład stosowanych produktów i dokładnie czytać etykietki w sklepie. Ciężarnym nie są polecane zmywacze do paznokci z acetonem oraz lakiery z formaldehydem i toluenem. Substancje te mogą doprowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dzieci (na przykład do powstania uszkodzeń w układzie nerwowym). Żeby zachować maksimum bezpieczeństwa przy pielęgnacji paznokci, należy wietrzyć pomieszczenia, w których wykonuje się zmywanie i malowanie paznokci, nie wdychać ich zapachu.

1. Czy w ciąży można używać zmywacza do paznokci?

Pielęgnacja dłoni i paznokci
Pielęgnacja dłoni i paznokci

Długotrwały kontakt z formaldehydem zwiększa ryzyko raka, jednak szanse na to, że zaszkodzi płodowi,

zobacz galerię

Zmywacz do paznokci wydziela nieprzyjemny, świdrujący zapach, który przeszkadza większości osób. Chemikalia ulatniające się ze zmywacza mogą spowodować zawroty głowy. Kobiety w ciąży są szczególnie wrażliwe na przykre zapachy. Zmywacz do paznokci służy do zmywania lakieru i innych zdobień znajdujących się na paznokciach. W jego skład wchodzą: aceton, octan etylu, octan butylu, naturalne wyciągi z ziół i witamina F. W przeszłości do produkcji zmywaczy używano również benzenu, jednak obecnie wycofano się z jego stosowania w całym przemyśle kosmetycznym. Wybierając zmywacz do paznokci, lepiej zdecydować się na taki, który nie zawiera acetonu, ponieważ odwadnia on płytkę paznokcia. Żeby wybrać odpowiedni zmywacz, należy zastanowić się nad jakością paznokci. Do suchych i kruchych poleca się zmywacze z dodatkiem aloesu, delikatne paznokcie lepiej zniosą zmywacz wzbogacony o witaminy E, B5, ekstrakt z pszenicy i wapnia. Z kolei do zabiegu na paznokciach sztucznych i wrażliwych lepiej użyć zmywacza z ekstraktem z rumianku i kreatyny.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

W przypadku zmywaczy do lakieru można spać spokojnie. Są one bezpieczne w czasie ciąży. Jednakże aceton, w dużej ilości może prowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dziecka. Na wszelki wypadek należy stosować zmywacze bez acetonu, a po zmyciu lakieru dokładnie umyć dłonie.

2. Czy w ciąży można używać lakieru do paznokci?

Dwie najczęściej występujące w lakierach substancje to formaldehyd i toluen. Formaldehyd jest używany jako substancja utwardzająca w lakierze. Wdychanie go może podrażniać oczy, nos, gardło i płuca. Długotrwały kontakt z formaldehydem zwiększa ryzyko raka, jednak szanse na to, że zaszkodzi płodowi są znikome, ponieważ formaldehyd szybko rozkłada się w ciele. Toluen stosuje się, aby lakier do paznokci był bardziej gładki w użyciu. Jego wdychanie ma podobne skutki jak w przypadku formaldehydu. Wysokie stężenie toluenu może ponadto uszkodzić układ nerwowy płodu i prowadzić do wad wrodzonych.

Kontakt z formaldehydem i toluenem można ograniczyć poprzez używanie lakierów bez formaldehydu i toluenu lub stosowanie ich co najwyżej raz w tygodniu. Istotne jest wietrzenie pomieszczenia podczas malowania paznokci i niedmuchanie na nie, aby przyspieszyć wysychanie – to tylko zwiększa ilość wdychanych substancji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza