Trwa ładowanie...

Poliamoria - relacje, zasady w związku

Poliamoria polega na zaangażowaniu się w długotrwałe, emocjonalne związki z dwoma lub więcej osobami. Każda z takich relacji opiera się na dobrej komunikacji, uczciwości i kompromisie. Nie należy przy tym mylić poliamorii z seksem grupowym. Nie jest to typowy swinging lub sposób na seks bez zobowiązań. Jakimi prawami rządzi się poliamoria? Czy jest to sposób na życie dla każdego?

Zobacz film: "Wygląd a seks"

spis treści

1. Poliamoria - definicja

Słowo „poliamoria” pochodzi z połączenia wyrazów: „poly” (więcej niż jedno) i „amour” (miłość). Termin ten odnosi się do wielu różnych stylów życia i orientacji seksualnych. Osoby kierujące się w życiu zasadami poliamorii tworzą zwykle niewielkie grupy, które często, lecz nie zawsze, opierają się także na kontaktach seksualnych. Związki w poliamorii są jawne dla wszystkich osób w grupie. Co ciekawe, członkowie grupy mogą, ale nie muszą, mieszkać pod jednym dachem. Mimo iż osoby te nierzadko nawiązują między sobą kontakty seksualne, sypianie z osobą spoza grupy jest uważane za zdradę.

Nie należy mylić osób żyjących według zasad poliamorii ze swingersami. Dla swingersów kontakty cielesne z innymi osobami nie mają zwykle podłoża emocjonalnego. Łączy ich co najwyżej przyjaźń. Inaczej jest z poliamorią. Tu emocje są ważne.

2. Poliamoria - relacje

Relacje w grupie mogą przybrać różne formy. Najważniejsza jest jednak nie ich ilość, ale jakość. Najczęściej każda z osób ma swojego głównego partnera, z którym wiąże ją najwyższy stopień bliskości. Między partnerami jest mocna chemia, a także silna więź emocjonalna. Mają oni wspólne plany, mieszkanie, dzieci i takie same wartości. Na drugim planie są mniej istotne relacje z osobami postronnymi. One także mogą mieć podłoże erotyczne i emocjonalne. Jeszcze mniej znaczące są kontakty z postronnymi osobami z grupy, z którymi spędza się mało czasu. Nawet jeśli istnieją kontakty seksualne i więź emocjonalna, osoba z tego kręgu nie jest uważana za stały element życia. Może ci się wydawać, że związki w poliamorii są nienaturalne. Jednak zwolennicy tego stylu życia przekonują, że to monogamia jest sprzeczna z prawami natury. Wierność jednemu partnerowi to bardzo rzadkie zjawisko w świecie zwierząt, a w przypadku człowieka to po prostu kwestia konwencji społecznych.

3. Poliamoria - zasady w związku

Wbrew pozorom, istnieją reguły, których należy się trzymać, żyjąc w grupie poliamorii. Każda taka grupa ma co prawda swoje zasady, ale można znaleźć punkty wspólne dla wszystkich takich społeczności. Najważniejsza jest obopólna zgoda obydwu partnerów na styl życia poliamoria. Niezwykle istotna jest również dobra komunikacja. Wszystkie zmiany powinny być dokładnie omówione. Nieodłącznym elementem poliamorii jest także lojalność oraz wierność. Zdrada jest niedopuszczalna. Nie może zabraknąć również emocjonalnego wsparcia. Każdy członek grupy powinien szanować pozostałe osoby i ich relacje. Wskazany jest także brak zaborczości. Jeśli interesuje cię styl życia poliamoria, ale jesteś chorobliwie zazdrosna o partnera, nawet nie próbuj wprowadzać swoich pragnień w życie – to z pewnością nie wyjdzie ci na dobre.

Osoby, które żyją w związkach poliamorycznych nie ukrywają, że jedną z głównych atrakcji takiego stylu życia jest możliwość utrzymywania jednocześnie kilku relacji o podłożu erotycznym. Urozmaicenie w sypialni stanowi dla nich poważny argument za trwaniem w poliamorii. Ważne są również silne więzi emocjonalne z osobami spoza podstawowego związku. Jednak poliamoria ma także swoje minusy. Dla wielu osób świadomość „dzielenia się” swoim partnerem po pewnym czasie staje się nie do zniesienia, nawet jeśli nie dochodzi do stosunków płciowych. Dlatego też poliamoria nie jest dla każdego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.