Czym jest zapalenie macicy?

Do zapalenia błony śluzowej macicy dochodzi w sytuacji, gdy bakterie bytujące w pochwie przedostaną się do macicy. Najczęściej dzieje się to w chwili zabiegów ginekologicznych. Do zapalenia macicy może dojść również po porodzie lub poronieniu.

Uznaje się zatem, że zapalenie macicy jest powikłaniem porodu lub zabiegów czy badań ginekologicznych (tj. łyżeczkowanie).

 

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Najbardziej bolesne choroby
Najbardziej bolesne choroby [6 zdjęć]

Chociaż wiele osób jest zdania, że to kamienie nerkowe generują najsilniejszy ból, istnieją problemy...

zobacz galerię

Objawy zapalenia macicy:

W przypadku zapalenia macicy konieczne jest leczenie, gdyż bakterie mogą doprowadzić do rozwoju zapalenia jajowodów i jajników. Terapia polega na podawaniu antybiotyków, leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Leczenie hormonalne jest konieczne w przypadku przewlekłego zapalenia endometrium.

Zapalenie macicy często współwystępuje z innymi chorobami: nowotworem macicy i polipami.

Objawy zapalenia macicy są dość charakterystyczne (podobnie jak objawy grzybicy pochwy). Warto je znać, by podjąć odpowiednie leczenie i zapobiec groźnym powikłaniom.

Następny artykuł: Infekcje intymne w ciąży

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy