Trwa ładowanie...

Daylette - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Avatar placeholder
01.04.2021 16:39
Daylette - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Daylette - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Daylette to lek stosowany w antykoncepcji hormonalenej, w celu zapobiegania ciąży. Lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentki z niewydolnością krążenia].

spis treści

1. Charakterystyka leku Daylette

Preparat Daylette należy do dwuskładnikowych środków hormonalnych. Zawiera hormony sterydowe: etynyloestradiol hormon z grupy ) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów) Każda tabletka zawiera taką samą ilość hormonów.

Daylette zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa i hamuje owulację, zmienia właściwości endometrium macicy. Preparat Daylette zmienia właściwości śluzu szyjki macicy przez co utrudnia przemieszczanie się plemników. Ogranicza także perystaltykę jajowodów.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"
Antykoncepcja - zdjęcia
Antykoncepcja - zdjęcia [2 zdjęcia]

Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcji mechanicznej, który oprócz ochrony przed ciążą może zmniejszyć

zobacz galerię

Skuteczność antykoncepcji zależy od regularności stosowania, a także od prawidłowego wchłaniania w układzie pokarmowym. Pominięcie dawki, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i stosowanie innych leków może zmniejszać skuteczność antykoncepcji. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

2. Jakie są wskazania do stosowania?

Lek Daylette jest preparatem wskazanym w antykoncepcji hormonalnej. Celem Daylette jest zapobieganie ciąży.

3. Kiedy nie należy stosować leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Daylette to: zaburzenia krążenia, zakrzepicę żylną, zakrzepicę tętniczą, cukrzycę ze zmianami naczyniowymi, zapalenie trzustki, choroby wątroby, nowotwór wątroby, niewydolność nerek bóle migrenowe.

Lek Daylette nie powinien być przyjmowany także przez pacjentki, które są w ciąży bądź podejrzewają, że mogą spodziewać się dziecka oraz pacjentki, u których występuje krwawienie z dróg rodnych.

4. Jak bezpiecznie dawkować lek Daylette?

Daylette powinien być przyjmowany codziennie o tej samej porze dnia. Przyjmowanie leku nie jest uzależnione od przyjmowanie posiłków. Preparat Daylette można popić niewielką ilością wody. Cena leku Daylette to ok. 20 zł za opakowanie (28 tabletek).

Blister Daylette zawiera 24 tabletki białe z substancją czynną, oraz 4 tabletki zielone bez substancji czynnej (tabletki placebo). Tabletki stosuje się codziennie przez 28 dni. Tabletki Daylette stosuje się o tej samej porze. Krwawienie z odstawienia pojawia się po 2-3 dniach po zażyciu pierwszej zielonej tabletki. Po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania pacjentka powinna rozpocząć przyjmowanie kolejnego blistru Daylette, nawet jeżeli trwa jeszcze krwawienie.

Jeżeli pacjentka prawidłowo przyjmuje lek Daylette jest wówczas chroniona przed zajściem w ciążę.

5. Jakie są działania niepożądane?

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Daylette to: wahania nastroju, ból głowy, zawroty głowy, ból żołądka, trądzik, bolesność i powiększenie piersi, bolesne lub nieregularne miesiączki, mlekotok a także zwiększenie masy ciała czy depresja.

Objawy skutków ubocznych leku Daylette to także: opryszczka, większy apetyt, zawroty głowy i obniżone libido. Zdarzają się także nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia oraz wypadanie włosów, brak energii, zwiększenie pocenia się czy zakrzepy z zatorami.

Pacjentki stosujące lek Daylette skarżą się również na: ból pleców, obrzęki, bóle w obrębie macicy, kandydozę (drożdżycę), wydzielinę z pochwy, choroby sromu, nadwrażliwość na światło czy występowanie polipów na szyjce macicy, torbieli jajników oraz torbieli w piersiach.

Jeżeli wystąpi którykolwiek z objawów niepożądanych przy stosowaniu Daylette, trzeba niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze