Trwa ładowanie...

Diclofenac – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, kontrowersje

Ból kręgosłupa i stawów jest naprawdę uciążliwy i skutecznie może uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Jednym z leków, które mogą przynieść ulgę w walce z bólem może być Diclofenac. Jakie są jego właściwości? Kto może przyjmować Diclofenac? Dla kogo Diclofenac może być niebezpieczny?

spis treści

1. Na co jest lek Diclofenac?

Diclofenac jest niesteroidowym lekiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwreumatycznym. Substancją czynną występującą w leku Diclofenac jest diklofenak. Lek występuje w postaci czopków, tabletek oraz żelu.

Zobacz film: "Nie ignoruj bólu stawów. Może zwiastować chorobę"

Diclofenac zmniejsza objawy stanu zapalnego w organizmie. Łagodzi obrzęk, zmniejsza ból i sztywność stawów oraz obniża gorączkę.

2. Dla kogo Diclofenac?

Preparat Diclofenac zaleca się pacjentom w leczeniu reumatoidalnej choroby stawów, zapaleniu stawów kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zapaleniu ścięgien i zapaleniu kaletek, dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz w leczeniu ostrych napadów dny moczanowej. Diclofenac można stosować także w łagodzeniu bólu menstruacyjnego.

O czym może świadczyć ból kręgosłupa lędźwiowego?
O czym może świadczyć ból kręgosłupa lędźwiowego? [5 zdjęć]

Problemy z kręgosłupem ma już od 60 do 80 proc. społeczeństwa. Najczęściej ból ignorujemy i łykamy

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Diclofenac to nadwrażliwość na substancje czynne zawarte w leku. Jeżeli pacjent cierpi z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, krwawi z przewodu pokarmowego, nie powinien on stosować leku Diclofenac. Przeciwwskazaniem jest również III trymestr ciąży, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, a także niewydolność serca.

4. Jak dawkować lek?

Dawkowanie leku Diclofenac zależy od jego formy. Czopki podaje się doodbytniczo, najlepiej po wypróżnieniu. Lek jest przeznaczony do osób dorosłych. Początkowa dawka to 100-150 mg na dobę w 2-3 dawkach. Jeżeli objawy nie są silne poleca się 75-100 mg na dobę w 2-3 dawkach. Diclofenac w czopkach stosuje się przez 7 dni.

Diclofenac w tabletkach ma w sobie dawkę 50 mg substancji czynnej. Przyjmuje się stosowanie jednej tabletki przed posiłkiem. Tabletka Diclofenac działa przez 6 godzin. Diclofenac w żelu stosuje się do 4 razy na dobę na bolące miejsca.

5. Skutki uboczne Diclofenacu

Skutki uboczne leku Diclofenac to: ból brzucha, nudności, biegunka, niestrawność, brak apetytu, ból głowy, zawroty głowy, wysypka na skórze. Działania niepożądane Diclofenacu mogą dotyczyć także przewodu pokarmowego. Pacjent może skarżyc się na krwawe wymioty, smoliste stolce czy biegunkę z krwią. Może dojść także do wrzodów żołądka, owrzodzenia jelit. Kuracji lekiem mogą towarzyszyć senność, pokrzywka, obrzęki, zaburzenia widzenia oraz problemy z wątrobą.

6. Diclofenac i kontrowersje

Już kilkukrotnie Diclofenac znalazł się na cenzurowanym. Powodem są orzeczenia, jakie wydają różne ośrodki sprawujące pieczę nad produktami koncernów farmaceutycznych. Między innymi opinię o leku Diclofenac wydała Europejska Agencja Leków. W opinii możemy znaleźć informacje, że lek Diclofenac może zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Szczególną ostrożność w przyjmowaniu Diclofenacu powinni zachować pacjenci z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym, podniesionym poziomem cholesterolu oraz cukrzycą. Diclofenac może być niebezpieczny dla pacjentów, którzy przyjmują go przez długi czas i w dużych dawkach (ok. 150 mg dziennie).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza