Trwa ładowanie...

Dlaczego codziennie rano należy pościelić łóżko?

Jesienna aura i nadchodząca zima nie zachęcają do rześkiego wstawania z łóżka o poranku. Wręcz przeciwnie, najchętniej spędzalibyśmy otuleni kołdrą całe dnie. Nowe badania sugerują jednak, aby nie tylko wstać, ale koniecznie pościelić łóżko. Dlaczego to takie ważne?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Ścielenie łóżka na dobry początek dnia

Organizacja Hunch na podstawie analizy danych zebranych od 68 tys. osób opracowała wnioski dotyczące wpływu porannego ścielenia łóżka na nastrój i sposób funkcjonowania.

  • 59 proc. badanych przyznało, że nie ścielą łóżek wcale.
  • 27 proc. robi to samodzielnie i systematycznie.
  • 12 proc. płaci komuś za ścielenie łóżka.

Z grupy deklarującej codzienne ścielenie łóżka, aż 71 proc. deklarowało, że czują się szczęśliwi. Przyznawali, że odczuwają ogólne zadowolenie i satysfakcję z życia.

Jednocześnie w gronie osób, które łóżek nie ścielą, aż 62 proc. respondentów przyznawało, że czują się nieszczęśliwi.

Po wstaniu z łóżka warto od razu je pościelić, aby zachować energię i dobry nastrój przez resztę dnia
Po wstaniu z łóżka warto od razu je pościelić, aby zachować energię i dobry nastrój przez resztę dnia (123rf.com)

2. Porządek w domu uszczęśliwia żonę

W 2009 roku pokuszono się o podobne badanie na grupie mężatek. Te panie, które narzekały na panujący w domu bałagan i nieporządek, miały wyższy poziom kortyzolu zwanego ”hormonem stresu” niż kobiety, które deklarowały, że we wnętrzach ich domów panuje ład i harmonia.

U osób, które deklarowały, że ich mieszkania są zagracone, zdarzały się również epizody obniżenia nastroju i zaburzenia depresyjne.

Zobacz też: 23 sposoby na to, jak być szczęśliwym

3. Pościelone łóżko zmniejsza ryzyko depresji

Wygląda na to, że rodzice, którzy restrykcyjnie wymagają od swoich pociech porannego ścielenia łóżek, mogą mieć wiele racji. Osoby, których łóżko przez cały dzień jest pogrążone w nieporządku, same przyznają, że mają częściej problemy z depresją. Wstanie z łóżka i porządne złożenie pościeli, to jeden z pierwszych kroków, aby poprawić swój nastrój. Odpowiednio zorganizowana przestrzeń życiowa pozwala prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Choć rano można mieć wrażenie, że jest to przykry obowiązek, odpowiednio pościelone łóżko może być wstępem do udanego dnia.

Wymagania rodziców często przypominają te wojskowe, w których odpowiednio pościelone łóżko jest jednym z istotnych elementów codziennych rytuałów. Ta poranna dyscyplina, niezależnie od tego czy narzucona z zewnątrz, czy wynikająca z wewnętrznej potrzeby, pozwala łatwiej podejmować wyzwania każdego dnia.

Kiedy łóżko jest pościelone, nie tak łatwo wrócić do porannego wylegiwania się w pościeli. Zamiast tego można z energią przystąpić do działania, nie tracąc niepotrzebnie czasu.

Oczywiście w przypadku poważnych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych uporządkowanie wnętrza mieszkania nie będzie lekarstwem, ale może być pomocne w powrocie do zdrowia podczas równoległego korzystania z terapii i farmakoterapii.

Zobacz też: Sposoby na depresję sezonową

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza