Trwa ładowanie...

Uzdrawiająca moc kadzidła

Chociaż nie wynaleziono jeszcze leku na artretyzm, istnieje wiele niekonwencjonalnych sposobów, które mogą złagodzić jego objawy. Naukowcy Uniwersytetu z Cardiff sugerują, że lekarstwo na tę dolegliwość może być w zasięgu ręki. Okazuje się bowiem, że kadzidło, używane wieki temu przez Somalijczyków, może pomóc uśmierzyć ból i zmniejszyć inne uporczywe objawy tej choroby. Gdyby założenie badaczy okazało się prawdą, wiele osób cierpiących na ową dotkliwą chorobę mogłoby odetchnąć z ulgą.

spis treści

1. Domowe sposoby na RZS

Artretyzm, inaczej zapalenie stawów, to dolegliwość dręcząca ludzi od wieków. Chorobie tej często towarzyszą: ból, uczucie sztywności i opuchlizna, a czasem nawet podwyższona temperatura ciała. Istnieje ponad 200 rodzajów tej choroby. Do najbardziej znanych odmian artretyzmu należą osteoartretyzm oraz artretyzm reumatyczny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Osteoartretyzm, inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów, jest najczęściej spotykanym rodzajem artretyzmu. Występuje on przeważnie u ludzi starszych, a spowodowany jest długoletnim zużywaniem stawów w związku z nadmiernym ich obciążaniem. Drugi typ choroby – artretyzm reumatyczny – to choroba zapalna, atakująca chrząstki umiejscowione wokół kości.

Kadzidło
Kadzidło

Stare ludowe przekonanie, że kadzidło ma właściwości lecznicze, okazuje się mieć podstawy naukowe. Udowodniono,

zobacz galerię

Do niekonwencjonalnych sposobów zwalczania tej choroby należy przede wszystkim uprawianie sportu. Aktywność, która w szczególny sposób może przyczynić się do walki z zapaleniem stawów, to pływanie, a także modny ostatnio nordic walking. Skuteczny w walce z chorobą będzie także aqua aerobik – ćwiczenia w wodzie, które uśmierzą ból i wzmocnią mięśnie.

Bardzo ważna w walce z chorobą jest także odpowiednia dieta. Zaleca się spożywanie jak największej ilości pokarmów rybnych. Pokarmy rybne zawierają znaczne ilości kwasów omega-3, które wykazują właściwości antynowotworowe, a w świetle ostatnich badań mogą hamować starzenie się komórek. Należy unikać natomiast tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Poza tym zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę C, w szczególności owoców i soków. Nie zaszkodzi również zażywanie tej witaminy w tabletkach. W końcu można pomóc sobie poprzez stosowanie 15-minutowych zimnych okładów. Takie działanie uśmierzy ból i zmniejszy opuchliznę.

2. Zbawienne działanie kadzidła

Kadzidło może pomóc zredukować objawy artretyzmu zakaźnego, a także choroby zwyrodnieniowej stawów. Paradoksalnie, nie jest to nowe odkrycie. Wieki temu społeczeństwo somalijskie, będące w stałych stosunkach handlowych z mieszkańcami południowo-zachodniej Anglii, używało kadzidłowca jako tradycyjnego sposobu w walce z chorobami stawów. Naukowcy z Cardiff zdecydowali się zbadać, czy i w jaki sposób kadzidło może uśmierzyć ból towarzyszący zapaleniu.

Dowiedli oni, że rzadka odmiana kadzidłowca – Boswellia frereana – hamuje rozwój molekułów zapalnych, powodujących niszczenie tkanki chrzęstnej. Udało im się to dzięki zastosowaniu innowacyjnych technik ekstrakcji chemicznej, mających na celu wyznaczenie aktywnego składnika kadzidła, odpowiedzialnego za walkę z artretyzmem. Zbadawszy skład chemiczny kadzidła, naukowcy mają w planie porównać efektywność tego specyfiku z innymi substancjami przeciwzapalnymi. Kto wie, może w przyszłości substancja ta okaże się najskuteczniejszą metodą walki z chorobami stawów?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza