Trwa ładowanie...

Duphaston - wskazania, działanie, dawkowanie

Duphaston jest lekiem hormonalnym stosowanym w celu unormowania czynności układu płciowego. Substancją czynną leku Duphaston jest dydrogesteron. Jest to syntetyczny analog żeńskiego hormonu płciowego progesteronu. Najczęściej Duphaston jest przepisywany przez lekarzy kobietom, u których wykryto dolegliwości wynikające z niedoboru progesteronu.

spis treści

1. Co na niedobór progesteronu

Progesteron jest naturalnym żeńskim hormonem ciałka żółtego, odpowiedzialnym za regulację cyklu miesiączkowego. Poziom progesteronu podnosi się w drugiej części cyklu. Jego głównym zadaniem jest stworzenie odpowiednich warunków w macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej. Można więc powiedzieć, że przygotowuje ciało kobiety do zajścia w ciążę. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obniża się poziom progesteronu.

Zobacz film: "Jak poprawić swoją płodność?"

Niski poziom progesteronu może objawiać wieloma dokuczliwymi objawami. Do najczęściej występujących należą: problemy z płodnością, obniżenie libido, przyrost wagi, depresja, wahania nastrojów, nieregularne cykle, obfite krwawienia, zespół napięcia przedmiesiączkowego, endometrioza, tworzenie się mięśniaków, tkliwe piersi, problemy z tarczycą oraz z woreczkiem żółciowym, W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą.

Wpływ leków na płodność człowieka
Wpływ leków na płodność człowieka [6 zdjęć]

Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania Duphastonu

Wskazaniem do zażywania leku Duphaston jest rozpoznanie stanów wynikających z niedoboru progesteronu. Schorzeniami w leczeniu, których stosuje się Duphaston są między innymi: brak miesiączki, bolesne miesiączki, rozregulowanie cyklu, endometrioza, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, problemy z niepłodnością, poronienia nawykowe (utrata trzeciej lub kolejnej ciąży z rzędu), niewydolność ciałka żółtego.

Dawkowanie preparatu Duphaston jest uzależnione od wielu czynników. Lekarz ustalając dawkę przede wszystkim bierze pod uwagę rodzaj dolegliwości oraz wyniki badań. W czasie terapii bardzo ważne jest by nie przekraczać zleconych przez specjalistę dawek. Przedawkowanie Duphastonu może poważnie zagrozić zdrowiu a nawet życiu pacjentki. Ścisłe stosowanie się do ustaleń lekarskich zmniejsza znacznie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

3. Działania niepożądane leku

Stosowanie Duphastonu może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Objawy uboczne nie występują u wszystkich kobiet stosujących lek. Najczęściej pojawiającymi się objawami w trakcie stosowania leku Duphaston są: ból głowy, nudności, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, ból piersi, wahania nastroju, zaburzenia równowagi, zaburzenia funkcjonowania wątroby, zażółcenie powłok skórnych, ból brzucha, wysypka, świąd, nadmierna senność.

Bardzo rzadko pojawiającym się objawem w trakcie przyjmowania leku Duphaston jest niedokrwistość. W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych lub innych dolegliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Przeciwwskazania do stosowania Duphastonu

Istnieją pewne sytuacje, które stanowią przeciwskazanie do stosowania leku Duphaston. Należą do nich między innymi: karmienie piersią, uczulanie na którykolwiek ze składników leku, choroba nowotworowa zależna od progesteronu oraz krwawienia z dróg rodnych o nierozpoznanej przyczynie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza