Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka - 13 miesiąc

13-miesięczne dziecko zdmuchnęło już pierwszą świeczkę na urodzinowym torcie i weszło w kolejny etap rozwoju. Zakończył się właśnie okres niemowlęctwa i twój maluch jest coraz bardziej ciekawy świata. Większość dzieci w 13 miesiącu potrafi już samodzielnie siadać i wstawać, stawia pierwsze kroki. Zadaniem rodzica w tym okresie jest zatroszczenie się o stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju motorycznego, ale także zaszczepienie go przeciwko odrze, śwince i różyczce.

spis treści

1. Rozwój poznawczy dziecka w 13 miesiącu

Początek drugiego roku życia dziecka zaznacza się wzmożoną ruchliwością i docieraniem do nowych przestrzeni. 13-miesięczne dziecko z zainteresowaniem ogląda i dotyka nowych rzeczy, które spotyka na swoje drodze. Musisz uważać, by w jego zasięgu nie znalazły się żadne kwiaty domowe, monety czy drobne koraliki. Zadbaj także, by nie miało ono dostępu do szuflad czy kurków z gazem.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

W wieku 13 miesięcy twoja pociecha rozpoczyna niezwykle ważny etap stawiania pierwszych kroków. Chodzenie dziecka to w tym okresie pokonywanie niewielkich przestrzeni, musisz jednak pamiętać, że z każdym kolejnym dniem odległości pokonywane przez twoje dziecko będą się zwiększać, a ono samo będzie docierać do wciąż nowych zakamarków w waszym mieszkaniu. Charakterystyczne zachowania ruchowe w 13 miesiącu to:

 • samodzielnie wstawanie lub wstawanie z podtrzymywaniem rączek przez rodziców,
 • pierwsze próby utrzymywania równowagi,
 • przesuwanie się z miejsca na miejsce wzdłuż jakieś powierzchni, np. mebli.

2. Motoryczny rozwój dziecka w 13 miesiącu

13-miesięczne dziecko niechętnie bawi się z kimś innym niż jego własna mama. Warto jednak zadbać o to, by stopniowo nawiązywało ono kontakty z innymi ludźmi i oswajało się z nowymi osobami.

Maluch w 13 miesiącu swojego życia zaczyna doskonalić swoje umiejętności motoryczne związane dłońmi i palcami. Staraj się kształcić rozwój dzieci poprzez proste zabawy, takie jak wkładanie małych zabawek do pudełka czy zbieranie kredek rozsypanych na dywan. Czynności te sprawią, że 13-miesięczne dziecko będzie doskonalić umiejętności, które już teraz zacznie wykorzystywać podczas samodzielnych prób jedzenia łyżką lub nieostrym widelcem.

Każdy etap w rozwoju dziecka zaznacza się specyficznymi potrzebami i nowymi obowiązkami. Rodzice powinni pamiętać, by w tym miesiącu zadbali o:

 • odpowiedni fotelik samochodowy – 13-miesięczne dziecko powinno mieć tak dobrany fotelik, żeby jego główka nie wystawała poza kant,
 • wyjaśnienie, czego nie wolno mu dotykać – 13 miesiąc życia to najlepszy czas, by zacząć tłumaczyć swojemu dziecku, że pewnych rzeczy nie wolno brać do buzi, bo może to wyrządzić krzywdę,
 • mówienie do dziecka jak najwięcej – rozwój mowy dziecka jest w największym stopniu uzależniony od tego, co słyszy w swoim otoczeniu,
 • upewnienie się, kiedy wyznaczono datę kolejnego szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce,
 • zakładanie dziecku na nogi w domu skarpetek antypoślizgowych. 


Rozwój 13-miesięcznego dziecka w każdym przypadku wygląda inaczej. Niektóre śmiało stawiają już pierwsze kroki, inne mają ten etap jeszcze przed sobą. Ważne jest, by rodzice nie martwili się, jeśli ich maleństwo nie zachowuje się tak, jak przewidują fachowe poradniki i podręczniki, gdyż rozwój dziecka w każdym przypadku przebiega inaczej.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Rozwój dziecka - 13 miesiąc
Rozwój dziecka - 13 miesiąc (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza