Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka - 14 miesiąc

Avatar placeholder
14.12.2016 10:13
Rozwój dziecka - 14 miesiąc
Rozwój dziecka - 14 miesiąc (Zdjęcie autorstwa McStone / CC0 1.0)

Każdy etap rozwoju dziecka zaznacza się odmiennymi zachowaniami i potrzebami z jego strony. W tym okresie twoje maleństwo potrafi coraz sprawniej się poruszać, choć ciągle zdarzają mu się upadki i potknięcia. Umie też artykułować pierwsze słowa, wśród których znajdują się wyrazy „mama” i „tata”. Rodzice w tym okresie powinni zatroszczyć się o to, by ich 14-miesięczne dziecko zostało zaszczepione przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz zaprzestać nocnego karmienia.

spis treści

1. Żywienie dziecka 14-miesięcznego

Czternasty miesiąc to najwyższy czas, żeby zaprzestać nocnego karmienia twojej pociechy. Nawet jeśli obudzi się w czasie dłuższej przerwy bez jedzenia, to zrobi to raczej z przyzwyczajenia niż z głodu. Dziecko 14-miesięczne ma bowiem tak rozwinięty układ pokarmowy, że spokojnie wytrzyma noc bez dodatkowego posiłku, warto jednak podczas pierwszych nocy bez karmienia mieć przy sobie przegotowaną wodę na wypadek, gdyby maluszek obudził się i płacząc, domagał się jedzenia.

14-miesięczne dziecko rwie się do samodzielnego jedzenia. Twoim zadaniem jest umożliwienie maluchowi wykonywania tej czynności – powszechnej na tym etapie rozwoju dziecka. Postaraj się zatem o plastikowe naczynia i nieostre sztućce, dzięki którym twój maluch będzie mógł doskonalić te umiejętności.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Rozwój społeczny dziecka w wieku 14 miesięcy powinien opierać się na nauce współpracy z pozostałymi domownikami. Twój maluch powoli zaczyna rozumieć nieskomplikowane polecenia, jakie do niego kierujesz. Dziecko 14-miesięczne dzięki obserwacji zachowania swoich najbliższych potrafi odgadywać przeznaczenie niektórych przedmiotów, jak na przykład kosza na śmieci czy szczotki do włosów. Ważne jest, by mówiąc do dziecka, używać prostych i jasnych komunikatów.

2. Rozwój poznawczy dziecka w 14 miesiącu

14-miesięczne dziecko potrafi wypowiadać już kilka słów, a szczególnie często używa wyrazów „mama” i „tata”. Jeśli chodzi o rozwój poznawczy dziecka w tym okresie, to dominuje w nim fascynacja światem zewnętrznym i wszystkim, co maluch spotyka na swojej drodze. Malucha fascynują nowe przedmioty, szczególnie używane przez rodziców – wszystkich chce dotknąć, polizać lub włożyć do buzi. Dziecko może w tym czasie zniszczyć lub popsuć jakieś przedmioty, ale nie wynika to ze złośliwości, ale z chęci odkrywania świata.

14-miesięczne dziecko potrafi już samodzielnie chodzić, chociaż wciąż zdarzają mu się liczne upadki. Nie martw się, jeśli twoja pociecha wciąż wybiera raczkowanie i niechętnie przyjmuje pozycję pionową. Pamiętaj, że indywidualny rozwój dziecka jest w każdym przypadku inny i nie możesz traktować swojego maleństwa przez pryzmat przejętego odgórnie szablonu.

14 miesiąc to czas, w którym zaplanowane zostały szczepienia obowiązkowe przeciwko odrze, śwince i różyczce. Dodatkowo możesz zdecydować się na wykonanie płatnej szczepionki zalecanej przeciwko ospie wietrznej – chorobie powodującej bardzo poważne powikłania.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze