Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka - 16 miesiąc

Avatar placeholder
04.07.2020 22:48
Rozwój dziecka - 16 miesiąc
Rozwój dziecka - 16 miesiąc (Shutterstock)

16-miesięczne dziecko jest coraz bardziej samodzielne i ciekawe świata. Rozwój dziecka w tym czasie jest dynamiczny: dziecko chodzi, a często nawet już biega, bada swoje otoczenie z wielką ciekawością, reaguje nawet na proste polecenia. Zabawy dziecka w tym wieku mogą być już bardziej precyzyjne i twórcze. Możesz wspomagać rozwój dziecka za pomocą zabaw i wspólnie wykonywanych czynności.

spis treści

1. Rozwój motoryczny dziecka 16-miesięcznego

16-miesięczne dziecko już powinno chodzić. Jeśli dopiero zaczyna, nie zmuszaj go do samodzielnego chodzenia – możesz mu pomagać od czasu do czasu, ale daj mu raz na jakiś czas przewrócić się na pupę samodzielnie. Nie sugeruj się tym, że synek sąsiadki, który jest w tym samym wieku co twoje dziecko, już chodzi. Każde dziecko rozwija się inaczej. Aby rozwój dzieci był prawidłowy, daj im czas.

Jeśli dziecko już chodzi i zaczyna odkrywać dalsze możliwości swojego ciała – skakanie, kucanie, wspinanie się na palce, bieganie czy hamowanie – możesz spróbować zatańczyć wspólnie z maleństwem, stojącym już dość stabilnie na dwóch nóżkach. Polecamy różnorodne rytmy i częste zmiany repertuaru.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Raczej odradzamy kupno chodzika, wpływa on negatywnie na rozwój dziecka. Dziecko używające takiego urządzenia uczy się chodzić w nieprawidłowy sposób. Nie wykorzystuje odpowiednich mięśni i zachowuje nieodpowiednią postawę, także później.

Dziecko może już samodzielnie jeść normalne kanapki, potrafi gryźć i przeżuwać. Powoli odchodzi w niepamięć czas karmienia maleństwa papkami dla niemowląt.

Zabawą rozwijającą zdolności manualne 16-miesięcznego szkraba jest przesypywanie i przelewanie – np. mąki, grochu, wody. Może też zacząć tworzyć swoje pierwsze dzieła plastyczne. Pamiętaj, aby wybierać przybory do malowania przeznaczone dla dzieci powyżej 1. roku życia.

2. Rozwój poznawczy i społeczny dziecka

Rozwój poznawczy dziecka jest już na takim poziomie, że maleństwo rozumie, a nawet wykonuje wydawane mu polecenia. Możesz się także dowiedzieć, co się maluchowi podoba i czego nie lubi – okazuje bardzo żywiołowo swoją aprobatę lub jej brak.

Aby wspomóc rozwój dziecka w 16. miesiącu życia, spędzaj z nim czas na czytaniu pięknie ilustrowanych książeczek dla dzieci. Zawsze przed zakupem obejrzyj każdą stronę książki, żeby skontrolować, czy nie ma tam czegoś, co nie spodoba się tobie lub twojemu dziecku. Ilustracje mogą wprowadzać dziecko w świat przyrody, a także pomagać mu w uczeniu się nazw np. zwierząt.

Rozwój dzieci w tym wieku zaczyna „iść” w stronę empatii, czyli współodczuwania z innymi ludźmi. Może się pojawić w tym wieku ulubiona przytulanka, z którą dziecko nie będzie chciało się rozstać. Kolejną cechą większości 16-miesięcznych szkrabów jest przyzwyczajanie się do określonych rytuałów. To właśnie dlatego tak trudno przekonać 16-miesięczne dziecko do spania samemu. Postaraj się to zrobić wcześniej.

16-miesięczne dziecko lubi się bawić i spędzać czas ze swoimi rodzicami. Zapewnij mu to, gdyż właśnie wspólne zabawy są najważniejsze dla rozwoju dziecka na tym etapie życia.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze