Endoskopowa biopsja przełyku

Biopsja endoskopowa przełyku jest to badanie wykonywane przy użyciu endoskopu, czyli przyrządu optycznego, który po wprowadzeniu do światła przełyku pozwala na dokładne zobrazowanie jego śluzówki i w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości pobranie z tych zmian wycinków do badania histopatologicznego. Biopsja przełyku jest badaniem niezbędnym w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu przełyku, a także stanu przednowotworowego, jakim jest tzw. przełyk Barreta. Potwierdzenie takiego rozpoznania umożliwia wczesne rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co zwiększa szanse pacjenta na wyzdrowienie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Wskazania i przeciwwskazania do endoskopowej biopsji przełyku

Endoskopia przełyku (widoczne zwężenia)

Zwężenie przełyku może być wynikiem nieleczonego, przewlekłego refluksu żołądkowo-jelitowego.

Wskazaniami do tego badania są długo trwające objawy choroby refluksowej przełyku (takie jak zgaga, cofanie treści żołądkowej do przełyku, chrypka, kaszel, ból w klatce piersiowej), w tym tzw. objawy alarmujące (które mogą sugerować, że w przełyku rozwija się nowotwór), jak zaburzenia połykania, bolesne połykanie, krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, ubytek masy ciała, niedokrwistość z niedoboru żelaza. Biopsja przełyku jest również wskazana przy okresowej kontroli w przypadku wcześniejszego wykrycia tzw. przełyku Barreta. Zmiana ta polega na pojawieniu się w przełyku ognisk nabłonka walcowatego, który prawidłowo tam nie występuje i jest uznawana za stan przednowotworowy, na bazie którego częściej dochodzi do powstania nowotworu i z tego względu wymaga on co jakiś czas kontroli.

Przeciwwskazania są takie same, jak do badania endoskopowego i obejmują takie stany chorobowe, jak świeży zawał serca, ostra niewydolność oddechowa, niedociśnienie i wstrząs (zwłaszcza hipowolemiczny w przebiegu masywnego krwawienia z przewodu pokarmowego), niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.

Biopsja przełyku jest dla pacjenta stresującym badaniem, jednak należy pamiętać, że wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej zwiększa szanse na jej wyleczenie. Dlatego też nie należy obawiać się biopsji i nie zwlekać z badaniem, jeśli pojawią się niepokojące objawy.

Przebieg endoskopowej biopsji przełyku

Endoskopowa biopsja przełyku jest wykonywana przy użyciu endoskopu – giętkiej, cienkiej rurki z wbudowaną kamerą i wiązką światłowodu. Badanie jest wykonywane na czczo, gdyż zalegająca treść pokarmowa mogłaby zaburzyć widoczność obrazu. Podczas badania pacjent na ogół jest przytomny, znieczula się jedynie miejscowo gardło lidokainą, aby zmniejszyć odruch wymiotny przy wprowadzaniu do przełyku rury endoskopu. Znieczulenie ogólne stosuje się wyłącznie u pacjentów niewspółpracujących i u młodszych dzieci. Można również przed badaniem zastosować środki uspokajające, aby zmniejszyć związane z badaniem nieprzyjemne doznania. Endoskop zostaje wprowadzony przez usta do przełyku. Jeśli przełyk jest skurczony i jego światło jest słabo widoczne, endoskop umożliwia wdmuchiwanie gazu, który rozszerza i wygładza fałdy śluzówki, poprawiając w ten sposób widoczność. Dzięki kamerze lekarz jest w stanie obejrzeć przełyk i zauważyć wszelkie nieprawidłowości. Jeśli dany fragment błony śluzowej przełyku wygląda inaczej niż powinien, z tego miejsca za pomocą wprowadzanych przez endoskop specjalnych kleszczyków pobiera się kilka wycinków, które następnie umieszcza się w formalinie i wysyła na badanie histopatologiczne. Samo pobranie wycinków jest dla pacjenta bezbolesne. Wynik tego badania otrzymuje się po pewnym czasie. Określa on, czy w pobranych wycinkach znajdują się komórki nowotworowe, a jeśli tak, to jaki jest to rodzaj nowotworu i jaki jest stopień jego zróżnicowania, co ma znaczenie przy wyborze metody leczenia i dla określenia rokowania.

Magdalena Pikul, ponad rok temu

Bibliografia

  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Endoskopowa biopsja przełyku
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Endoskopowa biopsja przełyku
Endoskopowe zniszczenie / wycięcie zmiany w przełyku

Udrażnianie przełyku metodą endoskopową (WIDEO)

Udrażnianie przełyku metodą endoskopową (WIDEO) Odtwórz wideo

przez kamerkę obraz na ekran. Endoskop jest wykorzystywany w większości przypadków do badań układu pokarmowego, na przykład endoskopowej biopsji przełyku (...) . Za pomocą endoskopu można także przeprowadzać...

Badania

Badania, których nie powinniśmy się bać

Badania, których nie powinniśmy się bać

. Gastroskopia Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym gardła oraz przełyku. Lekarz wprowadza do gardła rurkę, dzięki której ma możliwość obserwacji zmian (...) chorobowych układu pokarmowego. Gastroskopia pozwala na diagnozę...

Badania

Co to jest ECPW? (WIDEO)

Co to jest ECPW? (WIDEO) Odtwórz wideo

ECPW, czyli endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna, to połączenie technik endoskopowych z badaniem rentgenowskim. Na czym polega to badanie (...) , utrudniające odpływ żółci. Co jeszcze można zdiagnozować dzięki...

Diety dla chorych

Problemy ze zgagą

Problemy ze zgagą

Podrażnienie kwasem żołądkowym objawia się pieczeniem w klatce piersiowej, przełyku, przechodzącym aż po szyję. Skutecznym sposobem leczenia jest przyjmowanie ziół zawierających naturalne śluzy roślinne.

Achalazja - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Na zdjęciu widać słup środka cieniującego i zjawisko zwane „dziobem ptaka" pozwalające na rozpoznanie achalazji.