12 dzieci w szpitalu
Na turnusie rehabilitacyjnym doszło do fatalnej pomyłki podczas inhalacji. Na miejsce niezwłocznie wysłano służby ratunkowe. – Cztery zespoły ratownictwa medycznego zostały zadysponowane do poszkodowanych w wyniku zatrucia – przekazała rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Natalia Dorochowicz.
Wszyscy poszkodowani w chwili przybycia ratowników byli przytomni, a ich funkcje życiowe pozostawały stabilne. Po udzieleniu pierwszej pomocy medycznej podjęto decyzję o hospitalizacji całej grupy w dwóch ościennych placówkach: siedmioro dzieci trafiło pod opiekę lekarzy w Świnoujściu, natomiast pozostała piątka została przetransportowana do szpitala w Goleniowie.
DLA CIEBIEStosujesz probiotyki. Ekspert mówi, jak działają
Sprawą natychmiast zajęła się lokalna inspekcja sanitarna, która rozpoczęła kontrolę w placówce. – Otrzymaliśmy zgłoszenie z policji, że w jednym z ośrodków rehabilitacyjnych doszło do zatrucia środkiem do dezynfekcji. Pracownicy udali się na miejsce w celu przeprowadzenia czynności wyjaśniających. Sprawdzono prawidłowość przechowywania preparatów, karty charakterystyki, daty przydatności – mówi w rozmowie z PAP Aneta Szymanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świnoujściu.
Jak wynika z ustaleń śledczych, zamiana preparatów była skutkiem błędu pracownika. Gdy osoba odpowiedzialna za zabieg zorientowała się, co się stało, natychmiast zaalarmowała pogotowie ratunkowe. – Z naszych ustaleń wynika, że dzieci są w dobrym stanie – dodała przedstawicielka sanepidu.
Źródło: PAP
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.