Trwa ładowanie...

Fraxiparine – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 19:12
Fraxiparine – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Fraxiparine – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Fraxiparine to lek przeciwzakrzepowy. Nadroparyna zawarta w leku Fraxiparine działa natychmiastowo, a jej działanie utrzymuje się 24 godziny, co pozwala na podawanie jej raz na dobę. Lek Fraxiparine jest stosowany w profilaktyce i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i niestabilnej dławicy piersiowej.

spis treści

1. Charakterystyka Fraxiparine

Substancja czynną leku Fraxiparine jest nadroparyna wapniowa. Fraxiparine ma postać roztworów do wstrzykiwań.

W czasie stosowania leku Fraxiparine trzeba stale kontrolować liczbę płytek krwi. U starszych pacjentów zaleca się monitorowanie czynności nerek.

2. Preparat Fraxiparine

Zobacz film: "Leczenie zakrzepicy"

Preparat Fraxiparine wstrzykuje się w fałd skóry brzucha w okolicach pępka lub w skórę pośladków. Fraxiparine można podać dożylnie. Dawkę i częstotliwość ustala lekarz. Dawka powinna być dostosowana do masy ciała pacjenta.

Pierwsza dawka Fraxiparine powinna być podana od 2 do 4 godzin przed zabiegiem.

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)
Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania leku Fraxiparine

Wskazania do stosowania Fraxiparine to profilaktyka i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Lek Fraxiparine stosuje się w leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej oraz w ostrej fazie zawału serca. Lek Fraxiparine jest stosowany także zapobiegawczo przeciwko powikłaniom zakrzepowym w czasie hemodializy.

4. Przeciwwskazania do stosowania preparatu

Przeciwwskazania do stosowania leku Fraxiparine to: uczulenie na nadroparynę i inne pochodne heparyny (np. Clexane), skłonność do krwawień, czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy albo inne stany zagrażające krwawieniem oraz nadciśnienie tętnicze.

Leku Fraxiparine nie powinni stosować pacjenci, którzy stosują leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), doustne leki przeciwzakrzepowe, kortykosteroidy.

5. Skutki uboczne Fraxiparine

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Fraxiparine to: krwawienia o różnej lokalizacji, małe krwiaki w miejscu wstrzyknięcia, reakcje w miejscu wstrzyknięcia.

Skutki uboczne przy Fraxiparine to także: małopłytkowość, zwapnienie w miejscu wstrzyknięcia, przemijający wzrost poziomu wapnia we krwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze