Trwa ładowanie...

Gruszka dla niemowląt

Gruszka dla niemowląt jest podstawowym elementem wyprawki dla dziecka. Niemowlak jest tak mały, że trudno byłoby rodzicom wyczyścić zapchany nos dziecka bez użycia specjalnie do tego przeznaczonej gruszki do nosa. Niestety, usuwanie wydzieliny z noska dziecka nie jest przyjemnym przeżyciem dla maluszka. Zazwyczaj kończy się to głośnym płaczem, odwracaniem głowy, odpychaniem rąk rodziców. Jeszcze bardziej nieprzyjemne dla malucha jest czyszczenie uszu za pomocą gruszki.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

1. Jak używać gruszki do nosa dla niemowląt?

Nie jest to zbyt skomplikowane i na pewno każdy rodzic sobie z tym poradzi. Pamiętać jednak należy o usprawnieniu wszystkich czynności związanych z zabiegiem oczyszczania noska z zalegającego kataru. Kiedy naciskasz gruszkę, jest ona opróżniona z powietrza. Wtedy należy delikatnie włożyć gruszkę do noska dziecka, pamiętając, by nie umieścić jej zbyt głęboko. Kiedy gruszka znajduje się na odpowiedniej głębokości, należy delikatnie ją puścić.

Podczas czyszczenia noska gruszką, najlepiej, by dziecko leżało na twoich kolanach, z nogami skierowanymi w stronę twojego brzucha. Możesz także położyć dziecko, np. na łóżku, w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj zmieniasz pieluszkę. Są to najwygodniejsze i najbezpieczniejsze pozycje, podczas których możesz oczyścić nosek dziecka.

2. Jakie problemy z gruszką dla niemowląt?

W niektórych przypadkach wydzielina w nosku niemowlęcia ma gęstą i szybko wysychającą konsystencję. Wówczas możesz mieć trudności w usunięciu jej za pomocą gruszki. Co, jeśli nie możemy dokładnie wyczyścić zapchanego nosa u dziecka? Należy wówczas użyć kropli, które rozpuszczą śluz. Pamiętaj jednak, że nie każde krople będą odpowiednie dla niemowlaka. Przeczytaj ulotkę, by sprawdzić, czy dane kropelki mogą być stosowane u małych dzieci. Czyszczenie noska nie jest przyjemnym doświadczeniem dla dziecka, więc przygotuj się, że będzie ono protestowało, np. głośno płacząc. W razie jakichkolwiek kłopotów, warto poprosić o pomoc swojego partnera. Pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej higieny. W trakcie czyszczenia noska miej pod ręką chusteczkę higieniczną, a po każdym użyciu gruszki należy ją umyć w ciepłej wodzie z odrobiną mydła.

Czyszczenie noska u dziecka za pomocą gruszki przez niektórych uważane jest za dość inwazyjną metodę higieniczną. Bywają jednak takie sytuacje, w których niemowlę jest przeziębione i wydzielina z nosa utrudnia mu oddychanie. Powierzchowne wytarcie noska dziecka chusteczką higieniczną nie pomoże. Wtedy właśnie gruszka dla niemowląt jest doskonałą pomocą dla rodziców i wybawieniem dla chorego malucha.

3. Gruszka dla niemowląt a czyszczenie uszu

Gruszka najczęściej jest używana w pielęgnacji niemowlęcia do czyszczenia jego nosa. Jednak niektórzy używają jej też do przepłukiwania uszu. Rodzice napełniają gruszkę ciepłą wodą, dziecko kładą na boku i zakraplają małą ilość wody do ucha dziecka. Końcówka gruszki podczas takiego zakraplania nie powinna być wkładana do środka ucha. Ciepła woda powinna pozostać w uchu na chwilę, potem przewraca się dziecko na drugi bok, by woda mogła wypłynąć. Czynność należy wykonać także na drugim uszku dziecka. Obecnie takie zabiegi pielęgnacyjne związane z czyszczeniem uszu dziecka są raczej odradzane przez pediatrów. Nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu oczyszczania uszu dziecka za pomocą gruszki może zakończyć się zalaniem ucha i zapaleniem ucha środkowego. Dlatego warto zapytać lekarza, w jaki sposób najlepiej i najbezpieczniej dla maluszka, oczyścić mu uszy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza