Trwa ładowanie...

HCV – zakażenie, objawy, leczenie

HCV to wirus, który przyczynia się do powstania wirusowego zapalenia wątroby typu C. Podobno co czwarty człowiek jest jego nosicielem. Powoduje groźną chorobę, która najwcześniej przybiera charakter przewlekły. Jakie objawy HCV niesie ze sobą?

spis treści

1. HCV – zakażenie

HCV – Hepatitis C Virus, to wirus, którym można się zarazić mając kontakt z krwią chorego, czyli najłatwiej nabawić się go w placówkach o charakterze medycznym. Powoduje on chorobę zakaźną, która namnaża się w wątrobie. W ten sposób w narządzie wewnętrznym zaczyna tworzyć się stan zapalny, co skutkuje jego trwałym uszkodzeniem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W Polsce do tej pory zdiagnozowano prawie osiemset tysięcy przypadków tej choroby. Niestety liczba ta, co roku, stale rośnie. Jest to spowodowane faktem, iż przez długi czas nie znano wirusa – wiedziano, że jest, i że powoduje zapalenie wątroby, ale nic poza tym. Dopiero trzy lata to jego identyfikowaniu zaczęto badać krew krwiodawców na obecność HCV. Objawy są jednoznacznie – choroba rozprzestrzeniła się bardzo szybko.

2. HCV – objawy

Zarażenie wirusem HCV objawia się stopniowo. To, co na początku powinno zwrócić naszą uwagę, to permanentne zmęczenie, pogłębiające się problemy z koncentracją, towarzyszący niepokój, który może spowodować stany depresyjne, bóle mięsni i stawów, a także świąd skóry.

Wirus HCV zwykle rozwija się w organizmie bezobjawowo.
Wirus HCV zwykle rozwija się w organizmie bezobjawowo.

Nie dość, że te objawy HCV można łatwo pomylić z innymi chorobami lub je zwyczajnie ignorować, ponieważ na pierwszy rzut oka nie zdają się być groźne, to jeszcze okazuje się, że nie wszyscy ich doznają. Objawy HCV to domena jedynie około trzydziestu procent zachorowań. U reszty pacjentów HCV przechodzi bezobjawowo, stąd też nazywana jest przez epidemiologów „cichą epidemią”.

Rozwój wirusa HCV bez objawów może trwać nawet do kilkudziesięciu lat. Co więcej, ponieważ HCV objawów nie przejawia i rozwija się w organizmie bez ograniczeń, to może prowadzić do marskości wątroby, a nawet do raka tego narządu. Są i tacy pacjenci, u których HCV nie pozostawia śladu po sobie w organizmie. Niezależnie od tego, czy HCV objawy ma, czy też nie, jego wczesne wykrycie daje duże szanse na całkowite wyleczenie.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

3. HCV – leczenie

Ponieważ wirus HCV objawów nie przejawia, trudno zatem go szybko wykryć w organizmie. Jednakże wyleczenie się z tej cichej epidemii jest możliwe.

Zanim jednak specjalista podejmie decyzję o sposobie rekonwalescencji musi wykluczyć u chorego na przykład choroby tarczycowe, bowiem są one jednym z przeciwwskazań leczenia medykamentami.

Pacjent, który zakwalifikuje się do leczenia HCV, ma ustalona indywidualną farmakoterapię, w zależności od tego, jaki genotyp ma wirus, który trawi jego organizm. Ważne jest także, by sprawdzić tak zwany jego ładunek, bowiem to ile go jest w krwi warunkuje rekowalescencję.

Leczenie wirusa HCV, który objawów nie przejawia, trwa niemal pięćdziesiąt tygodni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza