Przejdź na WP

Hipnoza regresyjna

Hipnoza regresyjna to stan, który umożliwia przypomnienie sobie przeszłych wydarzeń, każdej chwili, myśli, uczucia, obrazu. Jest stosowana jako metoda rozwiązywania poważnych problemów emocjonalnych, których źródła tkwią w ciężkich przeżyciach z okresu dzieciństwa. Osoba poddana hipnozie regresyjnej nie tylko szczegółowo analizuje minione wydarzenia, ale znajduje się w odmiennym stanie świadomości i uaktywnia swój potencjał, by myśleć bardziej przejrzyście. Na czym polega moc podświadomości? Co regresja hipnotyczna ma wspólnego z doświadczeniem OOBE?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

spis treści

1. Na czym polega hipnoza regresyjna?

Wielu ludzi nie ufa hipnozie, boi się jej, nie docenia jej możliwości i skuteczności. Hipnoza natomiast jest o wiele bezpieczniejsza niż niejeden środek farmakologiczny, bo nie ingeruje w tożsamość ani umysł człowieka. Ona wykorzystuje niezbadaną moc podświadomości. Aby zrozumieć sens hipnozy regresyjnej, należy wiedzieć, co to jest regresja. Regresję w psychologii definiuje się jako powrót do zachowań charakterystycznych dla wcześniejszych okresów rozwojowych. Regresja może być mechanizmem obronnym i pojawić się np. w wyniku stresu. Człowiek wówczas staje się infantylny, zachowuje się jak dziecko i czuje się jak dziecko. Regresję mogą wywołać też różne techniki hipnotyczne, czyli podawanie konkretnych sugestii przez hipnotyzera lub przez samego zainteresowanego w przypadku autohipnozy. Regresja hipnotyczna, prowokowana przez hipnotyzera, to jedna z metod terapeutycznych, która pozwala na powolne cofanie się pamięcią do czasu, kiedy zaistniało traumatyczne zdarzenie i pomaga w „naprawie śladu pamięciowego” oraz usunięciu blokady, która uniemożliwia czerpanie satysfakcji z życia.

2. Hipnoza regresyjna a przeżycia z pogranicza śmierci

Hipnoterapeuci zwracają uwagę na zjawisko, kiedy pacjenci podczas hipnozy odnajdują trudne doświadczenia w życiach poprzednich. Nie zastanawiają się wówczas, czy takie poprzednie życia rzeczywiście były, ale koncentrują się na opisie relacji pacjentów. Okazuje się, że przebieg zdarzeń prezentowany przez osoby zahipnotyzowane, przeprowadzone przez koniec jednego ze swoich poprzednich żyć, jest bardzo podobny do doświadczeń z pogranicza śmierci, opisywanych przez ofiary traumy w krytycznym stanie lub pacjentów, którzy przeżyli śmierć kliniczną.

Hipnoza regresyjna pozwala jednak na coś więcej – umożliwia całościowy opis rzeczywistości, w której dusze przebywają między narodzinami a śmiercią. Opis świata dusz jest niezależny od uprzedzeń, wiary czy systemu przekonań zahipnotyzowanego. Tak samo opisują go buddyści, ateiści, chrześcijanie czy muzułmanie. Ciekawostką jest fakt, że najbardziej wyczerpujący opis świata dusz podają osoby zahipnotyzowane, które wcale nie potrzebują pomocy psychologicznej czy terapeutycznej – ludzie stabilni emocjonalnie, o mocnej osobowości, wrażliwi, otwarci na nowości, empatyczni i pogodni. Hipnoza i autohipnoza dają wiele możliwości samopomocy. Szkoda, że ludzie kultury Zachodu tak rzadko doceniają potencjał swojego umysłu i szukają ukojenia poza sobą, np. w nieograniczonej ilości lekarstw, tabletek, niezliczonych litrach wypitej kawy czy narkotykach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy