Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Homeopatia na zapalenie stawów

Avatar placeholder
07.10.2015 13:18

Homeopatia to niezwykle kontrowersyjna dziedzina medycyny. Do tej pory nie udowodniono naukowo żadnych przypadków wyleczenia choroby przy pomocy leku homeopatycznego. Dziś naukowcy potwierdzają: konsultacja z homeopatą wpływa korzystnie na chorych na reumatyzm.

spis treści

1. Czym jest homeopatia?

Homeopatia jest gałęzią medycyny niekonwencjonalnej. Opiera się na leczeniu chorych za pomocą rozcieńczonych roztworów substancji, które wywołują te same objawy psychosomatyczne, co leczona choroba. Zazwyczaj jednak roztwory te są tak rozcieńczone, że ilość aktywnej substancji jest znikoma albo nawet nie ma jej wcale. Mechanizm leczenia nimi nie jest znany – racjonaliści najczęściej przypisują go efektowi placebo. Leki homeopatyczne rzadko stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjenta, gdyż ich głównym składnikiem jest zwykle cukier lub alkohol.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Homeopatia a reumatyzm

Naukowcy z Uniwersytetu Southampton postanowili zbadać wpływ homeopatii na proces leczenia chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W badaniu wzięły udział 83 osoby leczące się w Southampton, Poole i Winchester. Oprócz poddawania się tradycyjnym metodom terapii reumatyzmu, chorzy przez 24 tygodnie uczęszczali na wizyty u homeopaty. Okazało się, że w ich wyniku złagodziły się objawy zapalenia stawów: pacjenci odczuwali mniejszy ból i obrzęk stawów. Poprawiło się również ich samopoczucie i aktywność. Polepszenie stanu zdrowia potwierdzili lekarze prowadzący.

3. Konsultacje z homeopatą

Badacze przeanalizowali dane i odkryli, że za poprawą zdrowia chorych stały nie przyjmowane leki homeopatyczne, tylko spotkania z homeopatami. Być może wynika to z faktu, iż poświęca on więcej czasu pacjentowi i jego leczeniu, w przeciwieństwie do lekarza medycyny, który skupia się przede wszystkim na chorobie.

W przyszłości przeprowadzone zostaną kolejne badania, które pozwolą ustalić, co dokładnie sprawia, że konsultacje z homeopatą działają korzystnie na stan zdrowia pacjentów. Być może uda się zastosować tę wiedzę w tradycyjnych metodach leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Homeopatia na zapalenie stawów
Homeopatia na zapalenie stawów
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza