Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Ikony "Gwiezdnych wojen" oczami psychiatrów

Brytyjscy psychiatrzy, chcąc sprawić, żeby zajęcia dla studentów były bardziej atrakcyjne, pokazują, na czym polegają częste zaburzenia psychiczne za pomocą postaci z "Gwiezdnych wojen". Są przy tym zgodni: prawie wszystkie postaci z tej sagi filmowej wykazują objawy chorób psychicznych. Zdaniem ekspertów Darth Vader ma zespół stresu pourazowego i można u niego zaobserwować objawy osobowości borderline, a Jabba jest psychopatą. Co ciekawe, specjalistom nie chodzi o trywializowanie poważnych chorób – postaci filmowe rzezcywiście pomagają uczyć nowych psychiatrów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Wraz z pojawieniem się siódmej części "Gwiezdnych wojen" coraz mniej jest na świecie osób, które nie znają postaci z filmu. Jednak teraz możemy ujrzeć je w zupełnie nowym świetle. Grupa psychiatrów twierdzi, że prawie wszystkie postaci z filmu cierpią na dające się zdiagnozować przypadłości psychiczne i używają popularnej produkcji jako pomocy edukacyjnej dla studentów.

Darth Vader wykazuje mechanizmy obronne typowe dla osobowości borderline, a jego dzieciństwo spędzone w niewoli pozostawiło skazę w postaci zespołu stresu pourazowego.

C-3PO (choć jest robotem) nosi cechy osobowości obsesyjno-kompulsyjnej, denerwuje innych swoją sztywnością oraz jest tak zajęty regułami i protokołami, że często przynosi to efekt odwroty do zamierzonego.

Chewbacca natomiast postępuje impulsywnie i często stosuje przemoc, aby rozwiązywać problemy. Oznaczałoby to, że cierpi na zaburzenia kontroli impulsów.

Jabba, za sprawą braku empatii i wyrzutów sumienia, okrucieństwa i braku szacunku do życia diagnozowany jest jako psychopata.

Psychiatrzy biorą pod lupę rownież księżniczkę Leię – jej zachowanie oceniają jako wykazujące cechy histrionicznego zaburzenia osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany przesadną emocjonalnością, teatralnymi gestami czy staraniami o zwrócenie na siebie uwagi.

Może wydawać się dziwne, że psychiatrzy używają bohaterów filmowych do nauczania o chorobach psychicznych, jednak bez wątpienia jest to doskonały sposób na przybliżenie uczniom w atrakcyjny  sposób przypadłości psychicznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza