Trwa ładowanie...

Ileostomia - zabieg i powikłania. Pielęgnacja i dieta przy ileostomii

Ileostomia jest przetoką na jelicie cienkim. Zabieg wykonuje się przy usunięciu jelita grubego lub cienkiego, często w następstwie usunięcia całego jelita grubego wraz z odbytem. Taki zabieg operacyjny uniemożliwia normalne wydalanie kału. Ileostomia polega na wyłonieniu fragmentu jelita cienkiego na powierzchnię brzucha, aby umożliwić wydalanie stolca z jelita cienkiego. Stolec ma konsystencję płynną lub papkowatą, ponieważ nie przechodzi przez jelito grube i omija proces formowania się treści jelitowej. Ileostomia jest wykonywana czasowo lub na stałe.

spis treści

1. Zabieg ileostomii

Wykonanie ileostomii może być stałe bądź czasowe. Ileostomię na stałe wykonuje się w przypadku usunięcia odbytnicy i odbytu oraz w przypadku nieoperacyjnych nowotworów, które zamykają światło jelita. Ileostomię czasową najczęściej zakłada się po operacji w celu łatwiejszego gojenia się zespoleń w odcinku jelita poniżej założonej stomii.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Przed planowym założeniem ileostomii pacjent powinien wyrazić na nią pisemną zgodę oraz być poinformowany o wszystkich czynnościach związanych z założeniem worka stomijnego. Przed operacją jest także wyznaczane miejsce umieszczenia worka stomijnego tak, by ułatwić dostęp do jego pielęgnacji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, najczęściej w połączeniu z innym zabiegiem w obrębie jamy brzusznej, jako jeden z etapów postępowania leczniczego.

Worek do opróżniania u chorej
Worek do opróżniania u chorej

Dzięki stomii płynne treści jelitowe mają możliwość ujścia.

zobacz galerię

2. Pielęgnacja ileostomii

Wydalanie stolca z przetoki na jelicie cienkim jest niekontrolowane przez organizm. Przetoka powinna być stale zaopatrzona w specjalne woreczki ileostomijne, do których zbiera się kał. Worek nakleja się na skórę wokół stomii. Najważniejsze jest, aby worek miał dokładne, samoprzylepne wycięcie na stomię. Pacjenci z ileostomią powinni zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry wokół stomii. Wydalana treść jelitowa zawiera kwasy żółciowe i trzustkowe, które powodują podrażnienia skóry. Skórę należy myć czystą wodą lub wodą z dodatkiem szarego mydła. Pomocne są gaziki, które ułatwiają oczyszczanie skóry z treści jelitowej i pozostałości po samoprzylepnej części sprzętu stomijnego. Warto stosować także kosmetyki gojące podrażnienia, należą do nich pasty, kremy, pudry i gaziki. Istnieją także gaziki zwiększające przyczepność worków stomijnych.

3. Dieta przy ileostomii

Istnieje konieczność zastosowania specjalnej diety, ponieważ przewód pokarmowy jest krótszy i mogą pojawić się problemy z trawieniem niektórych pokarmów. Pacjenci z założoną ileostomią powinni uzupełniać elektrolity, ponieważ tracą więcej płynów. Płynną treść jelitową należy zagęszczać przez spożywanie ryżu ugotowanego na wodzie i niedojrzałych, zielonych bananów.

4. Powikłania ileostomii

Najczęstszymi powikłaniami są nadżerki na skórze wokół stomii, które wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Niekiedy mogą pojawić się reakcje alergiczne na składniki worka stomijnego lub środków pomocniczych. Rzadziej pojawiają się powikłania chirurgiczne, do których należą niedokrwienie i martwica stomii. Niektórzy pacjenci mają problem z wpadaniem lub wypadaniem stomii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Następny artykuł: Kolostomia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza