Ileostomia

Ileostomia jest przetoką na jelicie cienkim. Zabieg wykonuje się przy usunięciu jelita grubego lub cienkiego, często w następstwie usunięcia całego jelita grubego wraz z odbytem. Taki zabieg operacyjny uniemożliwia normalne wydalanie kału. Ileostomia polega na wyłonieniu fragmentu jelita cienkiego na powierzchnię brzucha, aby umożliwić wydalanie stolca z jelita cienkiego. Stolec ma konsystencję płynną lub papkowatą, ponieważ nie przechodzi przez jelito grube i omija proces formowania się treści jelitowej. Ileostomia jest wykonywana czasowo lub na stałe.

Skąd się bierze ból pooperacyjny?

Zabieg ileostomii

Wykonanie ileostomii może być stałe bądź czasowe. Ileostomię na stałe wykonuje się w przypadku usunięcia odbytnicy i odbytu oraz w przypadku nieoperacyjnych nowotworów, które zamykają światło jelita. Ileostomię czasową najczęściej zakłada się po operacji w celu łatwiejszego gojenia się zespoleń w odcinku jelita poniżej założonej stomii.

Przed planowym założeniem ileostomii pacjent powinien wyrazić na nią pisemną zgodę oraz być poinformowany o wszystkich czynnościach związanych z założeniem worka stomijnego. Przed operacją jest także wyznaczane miejsce umieszczenia worka stomijnego tak, by ułatwić dostęp do jego pielęgnacji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, najczęściej w połączeniu z innym zabiegiem w obrębie jamy brzusznej, jako jeden z etapów postępowania leczniczego.

Worek do opróżniania u chorej

Dzięki stomii płynne treści jelitowe mają możliwość ujścia.

Pielęgnacja ileostomii

Wydalanie stolca z przetoki na jelicie cienkim jest niekontrolowane przez organizm. Przetoka powinna być stale zaopatrzona w specjalne woreczki ileostomijne, do których zbiera się kał. Worek nakleja się na skórę wokół stomii. Najważniejsze jest, aby worek miał dokładne, samoprzylepne wycięcie na stomię. Pacjenci z ileostomią powinni zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry wokół stomii. Wydalana treść jelitowa zawiera kwasy żółciowe i trzustkowe, które powodują podrażnienia skóry. Skórę należy myć czystą wodą lub wodą z dodatkiem szarego mydła. Pomocne są gaziki, które ułatwiają oczyszczanie skóry z treści jelitowej i pozostałości po samoprzylepnej części sprzętu stomijnego. Warto stosować także kosmetyki gojące podrażnienia, należą do nich pasty, kremy, pudry i gaziki. Istnieją także gaziki zwiększające przyczepność worków stomijnych.

Dieta przy ileostomii

Istnieje konieczność zastosowania specjalnej diety, ponieważ przewód pokarmowy jest krótszy i mogą pojawić się problemy z trawieniem niektórych pokarmów. Pacjenci z założoną ileostomią powinni uzupełniać elektrolity, ponieważ tracą więcej płynów. Płynną treść jelitową należy zagęszczać przez spożywanie ryżu ugotowanego na wodzie i niedojrzałych, zielonych bananów.

Powikłania ileostomii

Najczęstszymi powikłaniami są nadżerki na skórze wokół stomii, które wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Niekiedy mogą pojawić się reakcje alergiczne na składniki worka stomijnego lub środków pomocniczych. Rzadziej pojawiają się powikłania chirurgiczne, do których należą niedokrwienie i martwica stomii. Niektórzy pacjenci mają problem z wpadaniem lub wypadaniem stomii.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ileostomia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Ileostomia
Zabiegi

Wyłonienie jelita

. W zależności od umiejscowienia stomii wyróżniamy ileostomię, kolostomię lub bardzo rzadko spotykaną urostomię i cekostomię. Co to jest stomia? Stomia (...) w przypadku całkowitego usunięcia odbytu (np. na skutek nowotworu). Co...