Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Interakcje leków z innymi produktami żywnościowymi

 Ewa Rycerz
14.12.2019 19:34
Interakcje leków z innymi produktami żywnościowymi
Interakcje leków z innymi produktami żywnościowymi

Przyjmując leki, należy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na produkty, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych interakcji z medykamentami.

Jednoczesne przyjmowanie antybiotyków i kawy może wywołać drżenie spowodowane napięciem nerwowym lub podrażnienie żołądka. Kofeina zawarta w kawie zmienia motorykę żołądka, co w połączeniu z substancjami czynnymi leków prowadzi do nerwowości. Podobne objawy pojawiają się po połączeniu przyjęcia tabletek antykoncepcyjnych i wypiciu mocnej kawy.

Na przyjmowanie leków niebezpiecznie wpływa także korzeń żeń-szenia. Preparaty zawierające ten składnik hamują działanie warfaryny, czyli substancji czynnej leków, które mają za zadanie obniżać krzepliwość krwi. Może to u chorego prowadzić do udaru mózgu.

Również preparaty zawierające dziurawiec mogą prowadzić do groźnych interakcji. W przypadku jednoczesnego przyjmowania leków antydepresyjnych i naparów z dziurawca może dojść do wystąpienia groźnego „zespołu serotoninowego”, którego przyczyną jest zbyt wysoki poziom serotoniny w mózgu, co objawia się pobudzeniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, bólami mięśni, drgawkami, śpiączką a w skrajnych przypadkach śmiercią.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Oprócz tego dziurawiec prowadzi do zwiększenia aktywności glikoproteiny P, która usuwa leki z komórek organizmu. Jej większa aktywność przyczynia się do słabszego działania medykamentów. Dziurawiec nie jest wskazany również w terapiach antynowotworowych i przeciwwirusowych ponieważ zmniejsza stężenie leków poprzez zwiększanie aktywności enzymów cytochromu P-450.

Wielu leków nie należy popijać napojami gazowanymi. Zasadniczo leki najlepiej popijać czystą wodą, są jednak wyjątki od tej zasady. Nie należy popijać wodą buprenorfiny i lewotyroksyny.

Leki, których nie można łączyć z kawą: acenokumarol, acyklowir, allopurynol, cetyryzyna, chlorpromazyna, diazepam, haloperydol, imipramina, klomipramina, mizoprostol, ranitydyna, teofilina.

Zobacz także

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze