Trwa ładowanie...

Interakcje leków z innymi produktami żywnościowymi

Przyjmując leki, należy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na produkty, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych interakcji z medykamentami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jednoczesne przyjmowanie antybiotyków i kawy może wywołać drżenie spowodowane napięciem nerwowym lub podrażnienie żołądka. Kofeina zawarta w kawie zmienia motorykę żołądka, co w połączeniu z substancjami czynnymi leków prowadzi do nerwowości. Podobne objawy pojawiają się po połączeniu przyjęcia tabletek antykoncepcyjnych i wypiciu mocnej kawy.

Na przyjmowanie leków niebezpiecznie wpływa także korzeń żeń-szenia. Preparaty zawierające ten składnik hamują działanie warfaryny, czyli substancji czynnej leków, które mają za zadanie obniżać krzepliwość krwi. Może to u chorego prowadzić do udaru mózgu.

Również preparaty zawierające dziurawiec mogą prowadzić do groźnych interakcji. W przypadku jednoczesnego przyjmowania leków antydepresyjnych i naparów z dziurawca może dojść do wystąpienia groźnego „zespołu serotoninowego”, którego przyczyną jest zbyt wysoki poziom serotoniny w mózgu, co objawia się pobudzeniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, bólami mięśni, drgawkami, śpiączką a w skrajnych przypadkach śmiercią.

Oprócz tego dziurawiec prowadzi do zwiększenia aktywności glikoproteiny P, która usuwa leki z komórek organizmu. Jej większa aktywność przyczynia się do słabszego działania medykamentów. Dziurawiec nie jest wskazany również w terapiach antynowotworowych i przeciwwirusowych ponieważ zmniejsza stężenie leków poprzez zwiększanie aktywności enzymów cytochromu P-450.

Wielu leków nie należy popijać napojami gazowanymi. Zasadniczo leki najlepiej popijać czystą wodą, są jednak wyjątki od tej zasady. Nie należy popijać wodą buprenorfiny i lewotyroksyny.

Leki, których nie można łączyć z kawą: acenokumarol, acyklowir, allopurynol, cetyryzyna, chlorpromazyna, diazepam, haloperydol, imipramina, klomipramina, mizoprostol, ranitydyna, teofilina.

Zobacz także

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Artur Rumpel
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza