Trwa ładowanie...

Jak opóźnić okres - tabletki sezonalne, tabletki antykoncepcyjne

Avatar placeholder
01.04.2021 13:23
Jak opóźnić okres? W tym celu można zastosować antykoncepcję hormonalną
Jak opóźnić okres? W tym celu można zastosować antykoncepcję hormonalną (Zdjęcie tamponów / Shutterstock)

Miesiączkowanie to stały element życia kobiety, do którego szybko się przyzwyczaja. Czasem jednak zdarzają się takie krwawienia miesiączkowe, które szczególnie chcemy opóźnić, jak np. podczas letniego urlopu. Zatem, jak opóźnić okres?

spis treści

Jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, wystarczy, że nie odstawi jej na czas, w którym występuje menstruacja, ale będzie ją przyjmowała przez tydzień dłużej. Jeśli natomiast kobieta nie przyjmuje pigułek antykoncepcyjnych, a chce wiedzieć, jak opóźnić okres, musi poprosić ginekologa o specjalne preparaty hormonalne, które opóźniają menstruację.

1. Jak opóźnić okres - działanie tabletek sezonalnych

Cykl miesiączkowy to naturalna część życia każdej kobiety. Większość kobiet traktuje miesiączkę jak coś, do czego zdążyły się przyzwyczaić i nie stanowi to nic nadzwyczajnego.

Zobacz film: "Urlop menstruacyjny to fanaberia? "To miejsce do nadużyć. Kto będzie oceniał dolegliwości i jak?""

Są jednak takie cykle menstruacyjne, które szczególnie dokuczają kobiecie, np. gdy miesiączka wypada podczas długo wyczekiwanego urlopu. Co wtedy robić? Czy kąpać się w tamponie i regularnie go zmieniać? Założyć podpaskę i odmówić sobie kąpieli? A może dowiedzieć się, jak opóźnić okres i nie mieć tego problemu?

Kobiety, które wiedzą, jak opóźnić okres, najczęściej stosują doustną antykoncepcję hormonalną. Ta metoda antykoncepcji to nie tylko sposób na to, jak opóźnić okres, ale też na ustanie okresu na jakiś czas. Przez długi czas sądzono, że opóźnienie okresu może wywołać skutki uboczne, ale jak obecnie wskazują lekarze, zabieg ten jest bezpieczny dla zdrowia kobiety i nie wywołuje skutków ubocznych.

Tabletki hormonalne w antykoncepcji
Tabletki hormonalne w antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna blokuje wytwarzanie hormonów kierujących dojrzewaniem komórki jajowej.

zobacz galerię

Od niedawna kobiety, które wiedzą, jak opóźnić okres, stosują także tzw. tabletkę sezonalną, dzięki której krwawienie miesiączkowe występuje jedynie raz na kwartał. W mediach i fachowych pismach kobiecych toczą się dyskusje dotyczące bezpieczeństwa stosowania tej metody na to, jak opóźnić okres. Jednak wielu specjalistów przychyla się do opinii, że tabletka sezonalna nie wywołuje groźnych skutków ubocznych.

2. Jak opóźnić okres - działanie tabletek antykoncepcyjnych

Odpowiedź na pytanie, jak opóźnić okres, jest niezwykle prosta. Jeśli bierzesz pigułki składające się z estrogenów, stosujesz plastry antykoncepcyjne lub krążki dopochwowe, wystarczy, że nie odstawisz ich po trzech tygodniach, ale będziesz brała także w czasie, gdy normalnie trwa okres.

Zobacz też:

W zależności od potrzeb możemy przedłużyć przyjmowanie tabletek lub stosowanie innego środka antykoncepcyjnego o jeden tydzień lub jeden pełny cykl. Jeśli taki zabieg na to, jak opóźnić okres, nie będzie stosowany zbyt często i przez zbyt długi czas, nie musimy obawiać się o nasz stan zdrowia, regularność cyklu, płodność itp. Nieco inaczej kwestia przesunięcia okresu wygląda w przypadku pigułek antykoncepcyjnych trójfazowych.

Dawka hormonów dostarczana organizmowi nie jest stała i zmniejsza się co 7 dni. Dlatego też, jeśli chcemy przesunąć okres o tydzień, powinniśmy brać je przez 9-10 dni, a nie tydzień, jak w przypadku pigułek estrogenowych. Jeśli kobieta nie stosuje antykoncepcji hormonalnej, może poprosić ginekologa o przepisanie specjalnych środków hormonalnych, które opóźnią okres o kilka dni. Wybór konkretnego środka jest uzależniony od czasu, na jaki ma być opóźniony okres.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.