Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak przygotować mleko modyfikowane?

Avatar placeholder
20.10.2021 13:44
Mleko modyfikowane można kupić w aptece lub sklepie. Aby bezpiecznie podać je dziecku, trzeba wybrać zdrową dla dziecka wodę i mleko oraz odpowiednio je przygotować.
Mleko modyfikowane można kupić w aptece lub sklepie. Aby bezpiecznie podać je dziecku, trzeba wybrać zdrową dla dziecka wodę i mleko oraz odpowiednio je przygotować. (AdobeStock)

Najzdrowiej jest karmić niemowlę piersią, gdyż mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne maleństwu do prawidłowego rozwoju. Są jednak sytuacje, w których karmienie piersią jest niewskazane lub niemożliwe. Wtedy sięgamy po tzw. mieszanki, czyli mleko modyfikowane dla niemowląt. Mleko dla dzieci można kupić w aptece lub sklepie. Aby bezpiecznie podać je dziecku, trzeba wybrać zdrową dla dziecka wodę i mleko oraz odpowiednio je przygotować.

spis treści

1. Wybór mleka dla dzieci

Zacznij od tego, aby wybrać odpowiednie mleko dla dziecka. Mleko modyfikowane dla niemowląt posiada różne właściwości w zależności od:

  • wieku dziecka (np. mleko początkowe dla niemowląt jest przeznaczone dla dzieci do czwartego miesiąca życia),
  • przybierania na wadze (dzieci, które wolniej rosną, potrzebują wzbogaconego mleka),
  • tego, czy dziecko cierpi na alergię lub alergia wystąpiła w rodzinie (dla alergików najlepsza będzie mieszanka na receptę; dla dzieci, które mogą się uczulić – mleko HA, czyli hipoalergiczne),
  • tego, czy dziecko cierpi na chorobę refluksową (jest specjalne antyrefluksowe mleko dla dzieci).
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać datę ważności mleka. Aby mleko dla dzieci nie wywołało problemów żołądkowych, musisz także dobrze wybrać wodę, w której rozpuścisz mieszankę. Może to być woda butelkowana z odpowiednimi atestami przydatności do picia przez niemowlęta (niskozmineralizowana) lub woda z kranu po odpowiednim przefiltrowaniu. Upewnij się, że filtr uzdatnia wodę na tyle, by była zdrowa dla niemowląt. Kiedy już wybierzesz wodę, przegotuj ją i ostudź (powinna mieć około 40 stopni Celsjusza). Pamiętaj jednak, że trzeba używać świeżej wody, nie powinna ona stać dłużej niż kilka godzin.

2. Przygotowywanie mleka modyfikowanego dla niemowlaka

Odmierzoną porcję wody, w temperaturze około 40 stopni Celsjusza, wlej do butelki, zgodnie z informacją dołączoną do mleka dla dzieci. Do wody dosyp mleko dla niemowląt, odmierzając jego ilość za pomocą płaskich łyżeczek. Po zakręceniu butelki potrząsaj nią, aż mieszanka się rozpuści. Mieszaj, dopóki nie zobaczysz, że nie ma żadnych grudek. Jeśli wydaje ci się, że mleko za bardzo się ochłodziło, włóż je do ciepłej wody. Jeśli jest jeszcze za ciepłe, aby podać dziecku, poczekaj, aż ostygnie.

Aby nie serwować dziecku bakterii, smoczek i naczynia, w których podajesz dziecku mleko zawsze powinny być wysterylizowane. Możesz do tego użyć sterylizatora lub wrzątku. Karmienie dziecka zacznij od umycia rąk. Kolejną ważną zasadą jest to, że po wymieszaniu mleka nie można odstawić go na później. Musisz przygotowywać tyle mleka modyfikowanego, ile dziecko wypije, a ewentualną resztę wylać. Nie można także mieszać odstawionego wcześniej mleka z nowym.

Zawsze sprawdzaj, czy mieszanka ma odpowiednią temperaturę. Mleko dla dzieci powinno być ciepłe, ale nie parzyć maleństwa. Zawsze sprawdzaj to na ręce (od wewnętrznej strony nadgarstka) lub specjalnym termometrem. Jeśli mleko jest za gorące, wstaw butelkę z przygotowaną mieszanką do zimnej wody – wtedy szybciej obniżysz temperaturę pokarmu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze