Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Jak sobie radzić z zazdrością?

Zazdrość to uczucie frustracji, wynikające z przeświadczenia, że można utracić coś, na czym nam zależy. Zazdrość jest często traktowana jako stan niegodny człowieka spełniającego się, który wie, czego chce od życia. Od wieków łączono ją z miłością i uważano za uczucie negatywne, które może prowadzić do rozpadu związku. Z drugiej strony, umiarkowane nasilenie zazdrości to bodziec do pozytywnej konkurencji i zaangażowania w związek. Jak natomiast radzić sobie z chorobliwą zazdrością? Czy zazdrość w miłości może mieć charakter patologiczny? Jak rozpoznać przejawy zazdrości u partnera i co to jest zespół Otella?

1. Co to jest zazdrość?

Słownik psychologiczny definiuje zazdrość jako złożony stan emocjonalny, charakteryzujący się obawą, że zostanie się pozbawionym tego, na czym nam zależy. W wąskim ujęciu zazdrość to uczucie strachu, że ukochana osoba może od nas odejść. Zazdrość w miłości wynika często z niskiej i nieadekwatnej oceny siebie jako partnera bliskiego związku oraz z faktu, że bazą dla naszej samooceny staje się tylko i wyłącznie opinia partnera. Zaangażowanie w związek, inwestowanie czasu, energii, dóbr sprzyja utrzymaniu i trwaniu relacji, jednak może doprowadzić także do uzależnienia od związku i zazdrości.

Im bardziej nie wyobrażasz sobie życia bez ukochanej osoby, tym bardziej ją idealizujesz i masz tendencje do zazdrości. Ponadto, w bliskich relacjach obowiązuje reguła wyłączności, która polega na przekonaniu, że pewne zachowania i działania są zarezerwowane tylko dla partnera. Można wychodzić z założenia, że jedynie z partnerem odpoczywamy czy tylko jemu się zwierzamy. Regułą wyłączności zazwyczaj objęty jest seks. Im szerszy zakres wyłączności, tym większe ryzyko pojawiania się zazdrości.

2. Obsesyjna zazdrość

Najbardziej znany rodzaj zazdrości to chorobliwa zazdrość o partnera, która może przyjąć skrajną formę – zazdrości urojonej. W psychopatologii określa się ją jako zespół Otella, który charakteryzuje się brakiem zaufania, agresją, chęcią kontrolowania i sprawowania nadzoru nad drugą osobą. Zespół Otella to choroba wymagająca leczenia u psychologa. Życie z osobą cierpiącą na to zaburzenie jest bardzo ciężkie, wiele związków nie wytrzymuje takiej próby.

Chorobliwa zazdrość manifestuje się w postaci ciągłych podejrzeń o zdrady, sprawdzania działań partnera i obarczaniem go winą za niską jakość związku. Na bazie obsesyjnej zazdrości może rodzić się depresja, a w skrajnych przypadkach prowadzi to do samobójstwa lub morderstwa w afekcie. Ludzie obsesyjnie zazdrośni nie są w stanie racjonalnie myśleć, często nadużywają alkoholu, co tylko zwiększa strach przed zdradą i prowadzi do zachowań destrukcyjnych, np. wybuchów zazdrości, rękoczynów, a w konsekwencji do rozpadu związku.

Płeć różnicuje doświadczanie zazdrości i sposób reakcji na zdradę partnera. Generalnie kobiety silniej reagują na zdradę emocjonalną, czyli są bardziej zazdrosne o uwagę i czas poświęcony rywalce, natomiast mężczyźni są bardziej wrażliwi na punkcie zdrad seksualnych. Mechanizm ten wynika z teorii ewolucjonistycznych. Kobiety i mężczyźni inaczej przeżywają zazdrość i reagują na nią. Kobieta bardziej rozmyśla o motywacji działań partnera i próbuje uzasadnić zdradę potrzebami seksualnymi mężczyzny oraz atrakcyjnością konkurentki.

Mężczyzna natomiast szuka przyczyn zainteresowania partnerki rywalem w potrzebie uwagi i docenienia jej. Kobiecej zazdrości towarzyszy smutek i depresja, a mężczyzna częściej reaguje na zazdrość agresją i gniewem. Kobiety wykazują też tendencję do celowego wzbudzenia zazdrości u ukochanego, by uzyskać korzyści, np. w postaci większej uwagi.

3. Sposoby na zazdrość

Zazdrość to nieprzyjemne uczucie, na które reaguje się w przeróżny sposób. Nieprzespane noce, utrata kontroli nad emocjami, awantury, brak koncentracji na codziennych sprawach to tylko niektóre skutki zazdrości. Kobiety częściej próbują ratować związek, ulepszyć relację. Mężczyźni radzą sobie z niewygodnymi emocjami poprzez doraźne sposoby podniesienia urażonego ego, chociaż nie jest to żadna reguła.

Jak zazwyczaj reaguje się na zazdrość? Oto kilka metod:

  • poprawa jakości związku – np. dbanie o wygląd zewnętrzny, większe zaangażowanie w obowiązki domowe, dawanie wsparcia partnerowi;
  • umniejszanie wartości partnera – uświadomienie sobie wad partnera, poczucie, że jest się lepszym;
  • poszukiwanie alternatyw – szukanie innego związku, większa koncentracja na obowiązkach, pracy, dzieciach;
  • ingerencja w zagrażającą relację – obniżanie atrakcyjności rywala, ostrzeganie przed wadami partnera, wzbudzanie poczucia winy, atakowanie rywala lub partnera;
  • zaprzeczanie i unikanie problemu – doraźna emocjonalna ulga, np. poprzez obronne zatracenie się w pracy;
  • tworzenie barier, które utrudniają partnerowi opuszczenie związku – np. celowe zajście w ciążę;
  • odreagowywanie i poszukiwanie wsparcia – ekspresja negatywnych emocji, rozmowa z przyjaciółmi.

Istotne, by człowiek panował nad zazdrością, a nie ona nad człowiekiem. Powyższe metody nie zawsze są skuteczne i nie gwarantują satysfakcji z relacji.

Nie ma metody-wytrychu, która stanowi panaceum na trudności i zazdrość w związku. Ale należy zastanowić się, co stanowi motyw naszej zazdrości i kiedy jej doświadczamy. Czy zazdrość wynika ze wstydu, gniewu, poczucia winy, nienawiści do partnera lub siebie, depresji czy bezsilności? Może czujesz się mniej ważny/ważna dla partnera? Zazdrość to obawa o stałość relacji, mimo braku realnego zagrożenia i potencjalnych rywali.

Warto szczerze porozmawiać z bliską osobą o swoich uczuciach, potrzebach i lękach. Może się okazać, że partner nie wiedział, że jego dane zachowanie wzbudza u ciebie niepokój. Może szczery dialog uświadomi ci, że wcale nie chcesz, aby twój partner nie podobał się płci przeciwnej. Przecież fakt, że jest się z atrakcyjną osobą, schlebia nam. Zdrowa zazdrość jest potrzebna w każdym związku, ale nie może dominować i niszczyć miłości, która stała się spoiwem relacji.

Komentarze (5)
~iza
~iza

Witam od pol roku mam nowego partnera znalismy sie juz wczesniej jako najlepsi przyjaciele wtedy widzialam jak flirtuje z wiel9ma dziewczynami ale nie przeszkadzalo mi to bo bylismy tylko kumplami teraz jestesmy razem I na samym poczatku moj facet patezyl soe na inne kobiety nie co dluzej niz bym chciala po trzech miesiacach zostawil mnie I wrucil do swojej bylej zony po tygodniu wrucil I jestesmy razem ale nie moge powiedziec ze jestesmy szczesliwi I to w sumie przez zemnie a problem polega na tym ze gdy tylko widze atrakcyjna dziewczyne odrazu wpadam w panike czuje sie nie pewnie to robi sie chore bo reaguje albo aresia albo placzem ostatnio powiedzial mi ze ma tego dosc I ze jak tak dalej bedzie to mnie zostawi bardzo go kocham wiec obiecalam ze sie zmienie tylko nie wiem jak mam to zrobic czy jest dla mnie jakas szansa?

Odpowiedz
~ccc
~ccc

@~iza: zmien partnera na takiego, ktory nie daje powodow do zazdrosci, po co sie meczyc

Odpowiedz
~lll
~lll

Nie pokazuj mu, jak bardzo zależy ci na nim. Faceci są zdobywcami..im bardziej jesteś o niego zazdrosna tym bardziej będzie się od ciebie odsuwał. Musisz bardziej wierzyć w siebie.....

Odpowiedz
~ofiara
~ofiara

Trzy tygodnie temu zostawiłam zazdrosnego faceta. Ten związek to był koszmar. Zostałam odcięta od przyjaciół, od rodziny i koleżanek. Miałam sprawdzany telefon, paragony, wieczna kontrola, przesłuchania. To nie było najbardziej poniżające...miałam sprawdzaną bieliznę, części intymne mojego ciała. Wszędzie doszukiwał się śladów zdrady, nawet lekko brudne spodnie były sygnałem że zdradziłam. Ciągle musiałam być z nim na telefonie, od momentu wyjścia z domu do chwili wejścia do pracy , tak samo wyglądały moje powroty z pracy do domu, ciągłe pytania z kim jechałam windą, kto koło mnie siedział w pociągu...robiłam nawet zdjęcia ludziom którzy siedzieli obok mnie...a i tak zawsze w jego oczach kłamałam. Codziennie musiałam się z nim kochać, jeśli nie miałam ochoty, znaczyło to oczywiście że jestem już wykochana...to oczywiście złagodzony cytat bo słowa jakie wtedy padały były bardzo wulgarne. Wszystko co robiłam było zdradą i kłamstwem. Mogłabym wymienić sporo sposobów poniżenia i ośmieszenia które zostały na mnie przećwiczone. Najgorsze jest to jak ja sama przez takie traktowanie się zmieniłam. Z osoby wesołej i pozytywnej stałam się smutna, nerwowa, nic mnie nie cieszy. Zastanawiam się jak mogłam dać się tak zmanipulować i podporządkować. Jeśli czujecie że w wasz związek wkracza chorobliwa zazdrość.. kończcie go jak najszybciej. Psycholog? Terapia? Ja kiedy to zaproponowałam usłyszałam że on zachowuje się tak bo ja go prowokuję. A teraz on płacze i przeprasza...jednak zazdrość zabija miłość. Ja próbuję dojść do siebie. Choć czuję że już nigdy nie będę taka jak wcześniej..., najważniejsze że miałam dość sił żeby go w końcu zostawić.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

dlaczego

magi27 • ostatni post 44 minuty temu

98
Artykuły Emocje
Emocje

Jak sobie radzić ze złością?

Jak sobie radzić ze złością?

(...) przerodzić się w przemoc psychiczną albo fizyczną? Jak kontrolować emocje? Jak opanować zdenerwowanie? Istnieje kilka metod ... do sytuacji. Relaksacja, medytacja, słuchanie muzyki - pozwalają ukoić zmysły, ostudzić emocje i skoncentrować się na swoim wnętrzu ... . Jeżeli ktoś nie zrozumiał twoich oczekiwań, to znaczy, że ty jesteś winny i źle zakomunikowałeś swoje intencje czy...

Emocje

Atak paniki

Atak paniki

Czym różnią się od siebie grzyby halucynogenne? pojawia się nagle, beż żadnej konkretnej przyczyny. Nie można go przewidzieć, zabezpieczyć się przed nim i uniknąć nieprzyjemnych doznań. Napad paniki to doświadczenie ekstremalnej trwogi o swoje życie, to...

Emocje

Melancholia

Melancholia

Melancholią zwykło się nazywać stan lekkiego przygnębienia czy smutku. Kiedyś ten termin stosowano w medycynie na określenie schorzenia psychicznego, które obecnie znane jest jako depresja. Skłonność do popadania w melancholię nasila się w momencie...

Emocje

Co na smutek?

Sposoby na smutek Pytanie zadawane często samemu sobie. Jak przestać widzieć wszystko w czarnych barwach? Jak walczyć z wszechogarniającym uczuciem żalu, bólu, przygnębienia? Nie ma jednej recepty. Każdy z nas inaczej reaguje na przykre zdarzenia i każdy...

Emocje

Chęć do życia

Chęć do życia

Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych? to pradawny instynkt, który tkwi w każdym człowieku. Wiąże się często z instynktem samozachowawczym, czyli unikaniem wszelkich bodźców i sytuacji mogących przynieść szkodę lub doprowadzić do śmierci...

Emocje

Jak nauczyć się cierpliwości?

Jak nauczyć się cierpliwości?

Jak nauczyć się cierpliwości? Czy to w ogóle jest możliwe? Cierpliwość to umiejętność czekania. Ale jak czekać, skoro czas ucieka bezpowrotnie, a człowiek ma tyle spraw do załatwienia i marzeń do zrealizowania? Przecież czas to pieniądz. Dzisiejszym...

Emocje

Jak sobie radzić z tęsknotą?

Jak sobie radzić z tęsknotą?

Skreślasz dni w kalendarzu, jesteś smutny, apatyczny, nic ci się nie chce i bezustannie rozmyślasz o ukochanej osobie, która jest gdzieś daleko. Tęsknisz. Kiedy jesteś zakochany, masz potrzebę widzenia się z partnerem na okrągło. Wystarczy, że minie pięć...

Emocje

Porażki przyczyną chorób!

(...) sobie doznawane niepowodzenia. Emocje wpływają na nasze ciało Silne oddziaływanie stresu na mechanizmy rządzące naszym organizmem znane ... od żalu? Obie te emocje są zupełnie naturalną reakcją na doznawane niepowodzenia i pojawiają się właściwie u każdego z...

Emocje

Uruchom swoje zmysły i poczuj się lepiej!

Pierwsze dziecko jest dla kobiety niewątpliwie źródłem szczęścia i radości, ale też... ogromnego stresu. Czy sobie poradzę? Dlaczego ono znowu płacze? Czy je nie upuszczę? – takie pytania z pewnością kłębią się w głowie każdej młodej matki. Na...

Emocje

Jak polubić poniedziałki?

Dla większości z nas, poniedziałki oznaczają powrót do stresującego i wymagającego trybu życia w pracy oraz uczucie przygnębienia. Najnowsza ankieta przeprowadzona wśród pracowników przez jedną z firm konsultingowych ujawnia, że częściej chorujemy i...