Samobójstwo

Samobójstwo to tragedia, która zdarza się coraz częściej. Czasem nie da się jej zapobiec, ale są również takie sytuacje, kiedy człowiek daje otoczeniu znać, że dzieje się z nim coś złego, że życie zrobiło się zbyt trudne. Takich sygnałów nie można lekceważyć. Myśli samobójcze mogą być pierwszą oznaką chęci dokonania samozagłady. Dlaczego ludzie chcą popełnić samobójstwo? Czy tylko zaburzenia nastroju skłaniają do odebrania sobie życia? Jak pomóc osobom w ciężkiej depresji?

1. Grupy ryzyka popełnienia samobójstwa

Ryzyko samobójstwa w depresji
Ryzyko samobójstwa w depresji

Depresja to zaburzenie psychiczne, które rozwija się wolno i w ukryciu. Na początku człowiek zamyka się...

zobacz galerię

Zobacz film

Należy obserwować przede wszystkim te osoby, które przeżywają trudne chwile:

Jeśli zauważymy u kogoś oznaki uprawdopodobniające samobójstwo, należy zaproponować rozmowę z psychologiem, księdzem, nauczycielem, lekarzem, kimkolwiek, komu dany człowiek ufa. Można też zadzwonić do ośrodka przeciwdziałania kryzysom, telefonu zaufania, poradni psychologicznej. Trzeba pamiętać, że w takich sytuacjach ważniejsze od złożonej obietnicy milczenia jest ratowanie życia bliskiej osoby. Jeśli nie chce pomocy, a psychiatra potwierdzi, że próba samobójcza jest prawdopodobna, możliwa jest hospitalizacja wbrew jej woli.

2. Samobójstwa wśród młodzieży

Wśród nastolatków samobójstwo jest drugą, po wypadkach, wiodącą przyczyną śmierci. Zabić próbowało się 50% młodzieży, z czego ponad połowa robiła to kilka razy. Dlaczego młodzi ludzie decydują się na ten desperacki krok? Przyczyną może być depresja, niskie poczucie własnej wartości, dysfunkcyjność rodziny, uzależnienia, zaburzenia zachowania, śmierć bliskiej osoby, zawód miłosny albo zbyt wygórowane ambicje.

To nieprawda, że ludzie, którzy mówią o samobójstwie, nigdy tego nie robią. Osoby, które chcą odebrać sobie życie, często informują o tym otoczenie, chociaż nie zawsze wprost. Mogą na przykład powtarzać, że innym byłoby bez nich lepiej, że są niepotrzebni. Takich wypowiedzi nigdy nie można lekceważyć.

Należy uważnie się przyglądać, jeśli ktoś:

 • mówi o śmierci, zranieniu siebie, samobójstwie;
 • twierdzi, że życie jest trudne i złe;
 • bardzo się zmienił (izoluje się, jest apatyczny, ma wahania nastroju);
 • inaczej się odżywia i śpi;
 • ma objawy depresji (płacz, bezsenność, brak apetytu, poczucie beznadziejności);
 • uzyskuje słabsze stopnie w szkole;
 • porządkuje swoje sprawy;
 • rozdaje cenne przedmioty;
 • już kiedyś próbował się zabić.

Zespół cech charakterystycznych dla osoby noszącej się z zamiarem popełnienia samobójstwa określa się mianem zespołu presuicydalnego. Do tych cech zalicza się, np.: poczucie bycia w sytuacji bez wyjścia, pesymizm myślenia, unikanie kontaktów społecznych, rezygnację z dotychczasowych zainteresowań, wzrost agresji i napięcia, fantazjowanie o śmierci.

Fakty o zdrowiu - Samobójstwo może mieć podłoże genetyczne
Fakty o zdrowiu - Samobójstwo może mieć podłoże genetyczne

Przyczyny samobójstwa mają złożony charakter. Badania dowodzą, że depresja, duże nasilenie lęku, poczucie...

zobacz galerię

Być może to ty masz czy miałeś ochotę odebrać sobie życie. Nie wstydź się tego. Porozmawiaj o swoich problemach z bliską osobą. Możesz też skorzystać z telefonu zaufania czy poradni psychologicznej. Są ludzie, którzy potrafią ci pomóc. Wiele osób, które podejmowały próby samobójcze, tak naprawdę wcale nie chciały umrzeć. Był to tylko krzyk rozpaczy, wołanie o pomoc, chęć zwrócenia na siebie uwagi i powiedzenia: „Jest mi źle, sam(-a) nie dam sobie rady”.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!