"12 kroków" alkoholika

Program „12 kroków” (12 stopni) to główne zasady skierowane do osób uzależnionych, mające pomóc im wyrwać się z nałogu. Skuteczność zasad zależy od systematyczności w ich stosowaniu. Program „dwunastu kroków” wymyślili Anonimowi Alkoholicy. Pomysł okazał się skuteczny i został przejęty przez inne grupy leczące z uzależnień. Program „12 kroków” jest modyfikowany w zależności od uzależnienia, z którym pomaga walczyć. Punkt pierwszy, zamiast alkoholu, może dotyczyć innego nałogu.

1. Zasady programu „12 kroków”

Program „12 kroków” zalicza się do chrześcijańskiego ruchu odnowy. Do powstania programu przyczyniły się między innymi poglądy takich psychologów, jak Carl Gustav Jung czy William James. Program 12 kroków, wypracowany przez wspólnoty AA, został zaadaptowany potem przez inne grupy samopomocowe do walki z uzależnieniami. Zatem program „12 kroków” nie odnosi się wyłącznie do alkoholików, którzy pragną zerwać z nałogiem picia, ale także do osób uzależnionych od narkotyków, komputera, seksu, leków itp.

„12 kroków” alkoholika (ang. twelve steps) zaczyna się od przyznania, że nie daje sobie rady z rzuceniem nałogu. Wszystkie dotychczas wypróbowane metody zawiodły.

Chory na alkoholizm wie, że musi poprosić o pomoc i wsparcie, zwłaszcza te osoby, które same borykają się z problemem alkoholowym. Kolejnym krokiem jest sporządzenie przez osobę uzależnioną listy miejsc czy sytuacji, w której sięga po alkohol. Uzależniony prosi znajomych i przyjaciół, by pomogli mu unikać sytuacji kuszących. Kolejna lista wykonana przez alkoholika dotyczy osób skrzywdzonych przez niego (żona, mąż, dzieci, rodzice itd.). Wykonaniu listy towarzyszy gorące pragnienie zadośćuczynienia innym. Listy powinny być uaktualniane. Na końcu osoba uzależniona deklaruje pomoc innym. Tak wygląda program „12 kroków” alkoholika. Terapia odwykowa w oparciu o „12 kroków” bardzo silnie koresponduje z religią, a uzależnieni od alkoholu powierzają się Bogu bez względu na to, jak pojmują „siłę wyższą”.

Terapia przeciwalkoholowa to bardzo długa i trudna droga. By działania były skuteczne, muszą mieć solidne fundamenty, a więc podstawy i program. Program 12 kroków bardzo silnie odwołuje się do religii i wiary. Jak brzmią poszczególne kroki działania osoby, która chce uwolnić się od nałogu alkoholowego?

 • Przyznanie się przed samym sobą, że straciło się kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu i nad własnym życiem.
 • Uwierzenie, że istnieje „większa siła”, która może uzdrowić i pomóc odzyskać równowagę w życiu.
 • Postanowienie powierzenia swojego życia Bogu – bez względu na to, jak pojmuje się swojego Boga.
 • Zrobienie solidnego rachunku sumienia.
 • Wyznanie Bogu, sobie samemu i ludziom, na czym polegały nasze przewinienia i błędy.
 • Wzbudzenie gotowości do współpracy z Bogiem w walce z nałogiem.
 • Proszenie Boga o usunięcie braków i niedostatków z naszego życia.
 • Zrobienie listy osób, które się skrzywdziło i którym chce się zadośćuczynić.
 • Zadośćuczynienie osobom, które się zraniło przez swój nałóg.
 • Kontynuowanie rzetelnego rachunku sumienia.
 • Doskonalenie więzi z Bogiem poprzez medytację i modlitwę oraz prośba o poznanie Jego woli i zdolność jej zaakceptowania i wypełniania.
 • Duchowe przebudzenie, dzięki któremu możliwe jest niesienie pomocy innym osobom uzależnionym od alkoholu.

2. Terapia antyalkoholowa a „12 kroków” alkoholika

Terapia antyalkoholowa to długa i ciężka praca nad samym sobą. Anonimowi Alkoholicy to grupa osób, która zachowuje jak największą autonomię. Podstawą jest właśnie zachowanie anonimowości. Na spotkaniach nie prowadzi się list obecności, nie ma oficjalnej listy członków. Anonimowi Alkoholicy podczas terapii grupowych używają jedynie imion, nazwiska nie są podawane. Program „12 kroków” opiera się na dzieleniu się doświadczeniem i siłą oraz na wspólnym wspieraniu. „Dwanaście kroków AA to tak naprawdę rdzeń i podstawa programu Anonimowych Alkoholików (ang. Alcoholics Anonymous). Jest to zbiór porad i sugestii, których systematyczne stosowanie i wymienianie z innymi uczestnikami ma pomóc nałogowcowi wyzwolić się z uzależnienia alkoholowego.

3. Anonimowi Alkoholicy

Jak sama nazwa wskazuje, anonimowość jest głównym założeniem działania grup. Uczestnicy zobowiązują się do nierozpowiadania o uczestnictwie w terapii innym uzależnionym. Każdy indywidualnie decyduje, czy chce powiedzieć coś więcej o sobie. Tajemnica zachowania danych personalnych ma na celu ułatwienie wyzbycia się wstydu z powodu uzależnienia od alkoholu.

Program dwunastu kroków” jest realizowany na różnych spotkaniach. Spotkania mogą mieć charakter dyskusyjny, spikerski oraz roboczy. Antyalkoholowa terapia dyskusyjna opiera się na rozmowie, wymianie doświadczeń między uczestnikami. Spotkania spikerskie polegają na tym, że najwyżej trzy osoby opowiadają o swoim życiu, doświadczeniach, momencie przełamania. Na spotkaniach roboczych omawiane są sprawy organizacyjne.

Beata Kłoczko,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Nowinski J.Ph.D., Baker Stuart M.A. C.A.C., Caroll Kathleen Ph.D., Materiały szkoleniowe dla terapeutów uzależnień. Część I. Przygotowanie do Programu Dwunastu Kroków, Wydawnictwo PARPA, Warszawa 1995, ISBN 83-86103-34-5.
 • Woronowicz B.T., Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu, Media Rodzina i Parpamedia, Poznań 2008, ISBN 978-83-7278-239-7.

Leczenie alkoholizmu

Komentarze (6)
~stachAA
~stachAA

@~piss: w "terminologii" AA Bóg, jako taki jest indywidualną sprawą każdego uczestnika. Owego Boga osobowego zastępuje się skutecznie takimi wyrażeniami, jak: Bóg, jakkolwiek Go pojmujesz, siła większa ode mnie itp. Chodzi bowiem o to, abyś przestał być bogiem dla samego siebie. Do AA należą także ateiści, agnostycy czy wyznawcy innych religii i nikomu z nich nie przeszkadza w trzeżwieniu różne pojęcie boga czy siły wyższej. Pozdrawiam Stanisław alkoholik (26 lat bezwzględnej trzeżwości)

Odpowiedz
~ten co umie sporo wlac w siebie
~ten co umie sporo wlac w siebie

witam co do wszywek: nie moge sie wypowiadac jak czlowiek ktory wali wodke dzien w dzien. Moj przypadek byl troszke inny na poczatku walilem wode tylko na baletach potem baletem bylo zycie jednak nie codziennie. na poczatku nie bylo problemow jednak zaczelem sie nie kontrolowac hlalem jezdzilem autem hlalem ostro 3 razy zabrane prawko i za 3 razem poszedlem z pania prokurator na uklad ze jak wszyje esperal sobieto da mi tylko prawko na rok wiec to zrobilem ale wcale nie mialem zamiaru przestac pic. na poczatku ostroznie przepijalem to pomalu piwem po miesiacu w dyskotece robilem z chlopakami juz litra na 3. to i tak duzo mniej niz jak bylem bez wszywki. Skutki uboczne w trakciepicia w sumiedo przezycia ale kace to byla masakra ale z uporem maniaka kontynuowalem swoj upor i protest co do wolnosci woli i tak caly rok w kazdy weekend w tygodniu juz nie pilem z prostego powodu ze z takim kacem juz bym nie dal rady w pracy. minol rok odzyskalem prawko z automatu zatrzymalem sie pod pubuem wzielem 50 i piwko do popicia i w tedy w drzwiach zobaczylem paukarza i tak pomyslalem sobie z nowu te zryte psychotesty jazda na przypale jakim szajsem bo przecierz nie bede siebujal beta bez prawka. i odstawilem ta 50 i te piwo zaplacilem i wyszedlem za mna palka jak zobaczylem co bylo przy stoliku z alkomatem kazal dmuchac ja dmuchnolem po czym smiejac sie mu w twarz powiedzialem "nie tym razem" w tedy pierwszy raz sobie sam odmowilem. z racji tego ze jestem wygodny i lubie sie autem poruszac coraz czesciej odpuszczalem juz imprezki musialem sobieznalesc jakis zamiennik co by mi kopa dawalo to silka najprosciej 3 kumpli piwnica sprzecik docwiczen i w rok bylem kafar. az nie poszedlem ktorys raz poruchac na dyskoteke oczywiscie zdrowo pochlalem ale przyjechalem i wrucilem taxi. mijal czas a ja nauczylem sie nie dawac w palnik caly weekend. nie moge powiedziec ze z tego wyszedlem ale jesli nie przekrocze 3 piw lub 2 drinkow moge odejsc od stolu. nie imprezuje w kazdy weekend a jak imprezuje to tylko jedna noc do 5 rano nie klade sie spac dopiero na wieczor w niedziele. i moj tydzien nie wyglada juz ze "czekam na sobote". minelo troche czasu teraz mam zone dzieciaka w zasadzie prawie wogole nie pije czasem z zona jakiegos drinka lub jak raz na ruski rok ide z zona na dyskoteke ale to juz tez nie za ostro zebynikt nie powiedzial ze zona mnie prowadza bo to siara wiec postep jest. W mojej rodzinie ojciec alkocholik dziadek ostry chazardzista i alkocholik wiec i ja pewnie tez jestem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie alkoholizmu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Efekt sufitowy

Na chorobę alkoholową choruje się całe życie. Nawet długoletnie okresy abstynencji nie gwarantują, że nałogowy alkoholik nie powróci do uzależnienia, które go stopniowo wyniszcza. Choroba alkoholowa to także nałóg, który dotyka najbliższych. Również...

Leczenie alkoholizmu

Jak przestać pić?

Abstynencja nie jest kwestią silnej woli ani samozaparcia. Wybór – pić czy nie pić – wydaje się prosty dla pierwotnych abstynentów i osób, które nie są uzależnione od alkoholu. Nie sięgaj po trunki wysokoprocentowe, to nie będziesz miał...

Leczenie alkoholizmu

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

To pytanie zadaje sobie niejeden członek rodziny alkoholowej, najczęściej żona alkoholika, która marzy o tym, że mąż przestanie pić. Kiedy chcesz pomóc alkoholikowi, to tobie najczęściej towarzyszy subiektywne poczucie problemu. To tobie przeszkadza...

Leczenie alkoholizmu

Fundacja na rzecz kobiet z chorobą alkoholową

Fundacja działa od 2009 roku i jest odpowiedzią na coraz bardziej powszechny problem alkoholowy wśród kobiet. Główne zadania to przede wszystkim upowszechnianie wiedzy na temat choroby alkoholowej i możliwości jej leczenia. Pomoc kobietom w podjęciu...

Leczenie alkoholizmu

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Wyjście na jedno piwo kończy się upojeniem alkoholowym? Po wypiciu lampki wina, sięgasz po kolejną? Naukowcy odkryli, że w mózgu znajduje się grupa neuronów, która sprawia, że jeden kieliszek prowadzi do kolejnego. Badania pomagają zgłębić tajemnicę...

Leczenie alkoholizmu

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe

Leczenie alkoholika to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych. Najbardziej popularne w Polsce i powszechnie aplikowane alkoholikom wszywki zawierają substancję czynną - disulfiram. Wszywka alkoholowa to nic innego, jak...

Rozwój osobisty

8 kroków do szczęścia

8 kroków do szczęścia

Pokoloruj swoją przyszłość Wypisz wszystkie rzeczy, które planujesz osiągnąć. Zastanów się przy tym, jakie słowa usłyszane od innych sprawiają ci radość. Skupiaj się na tym, co dobrego może spotkać cię od innych. Może okazać się, że jesteś już w połowie...

Manicure i pedicure

8 kroków do pięknych dłoni

8 kroków do pięknych dłoni

Jak mieć piękne dłonie? Wiele osób używa kremów na dzień, na noc, z filtrem przeciwsłonecznym i peelingów, aby twarz wyglądała świeżo, ale zaniedbuje największego zdrajcę wieku – dłonie. Oto kilka sposobów na to, aby dłonie wyglądały młodo i pięknie.Krem...

Bilansowanie zdrowej diety

8 kroków do optymalnej diety

8 kroków do optymalnej diety

Jedz więcej białka Spożywając większą ilość białka, wpływamy korzystnie na metabolizm, co ułatwia wprowadzanie kolejnych zmian w kwestii nawyków żywieniowych. Proteiny w diecie przyspieszają spalanie kalorii i zmniejszają apetyt.Unikaj złych węglowodanów...

Diety odchudzające

Dieta 3 kroków

Dieta 3 kroków została opracowana przez amerykańskich dietetyków. Stworzyli oni trzystopniowy plan, dzięki któremu można określić dokładną ilość węglowodanów w diecie. Skuteczne od