"12 kroków" alkoholika

Program „12 kroków” (12 stopni) to główne zasady skierowane do osób uzależnionych, mające pomóc im wyrwać się z nałogu. Skuteczność zasad zależy od systematyczności w ich stosowaniu. Program „dwunastu kroków” wymyślili Anonimowi Alkoholicy. Pomysł okazał się skuteczny i został przejęty przez inne grupy leczące z uzależnień. Program „12 kroków” jest modyfikowany w zależności od uzależnienia, z którym pomaga walczyć. Punkt pierwszy, zamiast alkoholu, może dotyczyć innego nałogu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Zasady programu „12 kroków”

Program „12 kroków” zalicza się do chrześcijańskiego ruchu odnowy. Do powstania programu przyczyniły się między innymi poglądy takich psychologów, jak Carl Gustav Jung czy William James. Program 12 kroków, wypracowany przez wspólnoty AA, został zaadaptowany potem przez inne grupy samopomocowe do walki z uzależnieniami. Zatem program „12 kroków” nie odnosi się wyłącznie do alkoholików, którzy pragną zerwać z nałogiem picia, ale także do osób uzależnionych od narkotyków, komputera, seksu, leków itp.

„12 kroków” alkoholika (ang. twelve steps) zaczyna się od przyznania, że nie daje sobie rady z rzuceniem nałogu. Wszystkie dotychczas wypróbowane metody zawiodły.

Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!

Aby uniknąć kaca należy pić powoli, a przede wszystkim z umiarem. Mało kto wie jednak, że dużo większego kaca może spowodować spożywanie ciemnych trunków...

Chory na alkoholizm wie, że musi poprosić o pomoc i wsparcie, zwłaszcza te osoby, które same borykają się z problemem alkoholowym. Kolejnym krokiem jest sporządzenie przez osobę uzależnioną listy miejsc czy sytuacji, w której sięga po alkohol. Uzależniony prosi znajomych i przyjaciół, by pomogli mu unikać sytuacji kuszących. Kolejna lista wykonana przez alkoholika dotyczy osób skrzywdzonych przez niego (żona, mąż, dzieci, rodzice itd.). Wykonaniu listy towarzyszy gorące pragnienie zadośćuczynienia innym. Listy powinny być uaktualniane. Na końcu osoba uzależniona deklaruje pomoc innym. Tak wygląda program „12 kroków” alkoholika. Terapia odwykowa w oparciu o „12 kroków” bardzo silnie koresponduje z religią, a uzależnieni od alkoholu powierzają się Bogu bez względu na to, jak pojmują „siłę wyższą”.

Terapia przeciwalkoholowa to bardzo długa i trudna droga. By działania były skuteczne, muszą mieć solidne fundamenty, a więc podstawy i program. Program 12 kroków bardzo silnie odwołuje się do religii i wiary. Jak brzmią poszczególne kroki działania osoby, która chce uwolnić się od nałogu alkoholowego?

 • Przyznanie się przed samym sobą, że straciło się kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu i nad własnym życiem.
 • Uwierzenie, że istnieje „większa siła”, która może uzdrowić i pomóc odzyskać równowagę w życiu.
 • Postanowienie powierzenia swojego życia Bogu – bez względu na to, jak pojmuje się swojego Boga.
 • Zrobienie solidnego rachunku sumienia.
 • Wyznanie Bogu, sobie samemu i ludziom, na czym polegały nasze przewinienia i błędy.
 • Wzbudzenie gotowości do współpracy z Bogiem w walce z nałogiem.
 • Proszenie Boga o usunięcie braków i niedostatków z naszego życia.
 • Zrobienie listy osób, które się skrzywdziło i którym chce się zadośćuczynić.
 • Zadośćuczynienie osobom, które się zraniło przez swój nałóg.
 • Kontynuowanie rzetelnego rachunku sumienia.
 • Doskonalenie więzi z Bogiem poprzez medytację i modlitwę oraz prośba o poznanie Jego woli i zdolność jej zaakceptowania i wypełniania.
 • Duchowe przebudzenie, dzięki któremu możliwe jest niesienie pomocy innym osobom uzależnionym od alkoholu.

Terapia antyalkoholowa a „12 kroków” alkoholika

Terapia antyalkoholowa to długa i ciężka praca nad samym sobą. Anonimowi Alkoholicy to grupa osób, która zachowuje jak największą autonomię. Podstawą jest właśnie zachowanie anonimowości. Na spotkaniach nie prowadzi się list obecności, nie ma oficjalnej listy członków. Anonimowi Alkoholicy podczas terapii grupowych używają jedynie imion, nazwiska nie są podawane. Program „12 kroków” opiera się na dzieleniu się doświadczeniem i siłą oraz na wspólnym wspieraniu. „Dwanaście krokówAA to tak naprawdę rdzeń i podstawa programu Anonimowych Alkoholików (ang. Alcoholics Anonymous). Jest to zbiór porad i sugestii, których systematyczne stosowanie i wymienianie z innymi uczestnikami ma pomóc nałogowcowi wyzwolić się z uzależnienia alkoholowego.

Anonimowi Alkoholicy

Jak sama nazwa wskazuje, anonimowość jest głównym założeniem działania grup. Uczestnicy zobowiązują się do nierozpowiadania o uczestnictwie w terapii innym uzależnionym. Każdy indywidualnie decyduje, czy chce powiedzieć coś więcej o sobie. Tajemnica zachowania danych personalnych ma na celu ułatwienie wyzbycia się wstydu z powodu uzależnienia od alkoholu.

Programdwunastu kroków” jest realizowany na różnych spotkaniach. Spotkania mogą mieć charakter dyskusyjny, spikerski oraz roboczy. Antyalkoholowa terapia dyskusyjna opiera się na rozmowie, wymianie doświadczeń między uczestnikami. Spotkania spikerskie polegają na tym, że najwyżej trzy osoby opowiadają o swoim życiu, doświadczeniach, momencie przełamania. Na spotkaniach roboczych omawiane są sprawy organizacyjne.

Beata Kłoczko, ponad rok temu

Bibliografia

 • Nowinski J.Ph.D., Baker Stuart M.A. C.A.C., Caroll Kathleen Ph.D., Materiały szkoleniowe dla terapeutów uzależnień. Część I. Przygotowanie do Programu Dwunastu Kroków, Wydawnictwo PARPA, Warszawa 1995, ISBN 83-86103-34-5.
 • Woronowicz B.T., Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu, Media Rodzina i Parpamedia, Poznań 2008, ISBN 978-83-7278-239-7.

Leczenie alkoholizmu

Komentarze (11)
~Henryka 1
~Henryka 1 4 miesiące temu

@~piss: Henryka Żyłam z czynnym alkohlikiem 7 lat. Przestał pić gdyż chciał być ze mną. Stworzyliśmy super parę. I tak naprawdę nie pomogły żadne detoksy , żadne AA. Dopiero moja ogroma determinacja i miłość pomogły mu w zrozumieniu problemu. Niestety nie żyje.

Odpowiedz
~stachAA
~stachAA ponad rok temu

@~piss: w "terminologii" AA Bóg, jako taki jest indywidualną sprawą każdego uczestnika. Owego Boga osobowego zastępuje się skutecznie takimi wyrażeniami, jak: Bóg, jakkolwiek Go pojmujesz, siła większa ode mnie itp. Chodzi bowiem o to, abyś przestał być bogiem dla samego siebie. Do AA należą także ateiści, agnostycy czy wyznawcy innych religii i nikomu z nich nie przeszkadza w trzeżwieniu różne pojęcie boga czy siły wyższej. Pozdrawiam Stanisław alkoholik (26 lat bezwzględnej trzeżwości)

Odpowiedz
~ten co umie sporo wlac w siebie
~ten co umie sporo wlac w siebie ponad rok temu

witam co do wszywek: nie moge sie wypowiadac jak czlowiek ktory wali wodke dzien w dzien. Moj przypadek byl troszke inny na poczatku walilem wode tylko na baletach potem baletem bylo zycie jednak nie codziennie. na poczatku nie bylo problemow jednak zaczelem sie nie kontrolowac hlalem jezdzilem autem hlalem ostro 3 razy zabrane prawko i za 3 razem poszedlem z pania prokurator na uklad ze jak wszyje esperal sobieto da mi tylko prawko na rok wiec to zrobilem ale wcale nie mialem zamiaru przestac pic. na poczatku ostroznie przepijalem to pomalu piwem po miesiacu w dyskotece robilem z chlopakami juz litra na 3. to i tak duzo mniej niz jak bylem bez wszywki. Skutki uboczne w trakciepicia w sumiedo przezycia ale kace to byla masakra ale z uporem maniaka kontynuowalem swoj upor i protest co do wolnosci woli i tak caly rok w kazdy weekend w tygodniu juz nie pilem z prostego powodu ze z takim kacem juz bym nie dal rady w pracy. minol rok odzyskalem prawko z automatu zatrzymalem sie pod pubuem wzielem 50 i piwko do popicia i w tedy w drzwiach zobaczylem paukarza i tak pomyslalem sobie z nowu te zryte psychotesty jazda na przypale jakim szajsem bo przecierz nie bede siebujal beta bez prawka. i odstawilem ta 50 i te piwo zaplacilem i wyszedlem za mna palka jak zobaczylem co bylo przy stoliku z alkomatem kazal dmuchac ja dmuchnolem po czym smiejac sie mu w twarz powiedzialem "nie tym razem" w tedy pierwszy raz sobie sam odmowilem. z racji tego ze jestem wygodny i lubie sie autem poruszac coraz czesciej odpuszczalem juz imprezki musialem sobieznalesc jakis zamiennik co by mi kopa dawalo to silka najprosciej 3 kumpli piwnica sprzecik docwiczen i w rok bylem kafar. az nie poszedlem ktorys raz poruchac na dyskoteke oczywiscie zdrowo pochlalem ale przyjechalem i wrucilem taxi. mijal czas a ja nauczylem sie nie dawac w palnik caly weekend. nie moge powiedziec ze z tego wyszedlem ale jesli nie przekrocze 3 piw lub 2 drinkow moge odejsc od stolu. nie imprezuje w kazdy weekend a jak imprezuje to tylko jedna noc do 5 rano nie klade sie spac dopiero na wieczor w niedziele. i moj tydzien nie wyglada juz ze "czekam na sobote". minelo troche czasu teraz mam zone dzieciaka w zasadzie prawie wogole nie pije czasem z zona jakiegos drinka lub jak raz na ruski rok ide z zona na dyskoteke ale to juz tez nie za ostro zebynikt nie powiedzial ze zona mnie prowadza bo to siara wiec postep jest. W mojej rodzinie ojciec alkocholik dziadek ostry chazardzista i alkocholik wiec i ja pewnie tez jestem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie alkoholizmu
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

się na leczenie odwykowe. Alkoholik usilnie zaprzecza, że jest alkoholikiem. W oczach alkoholika osoby, które chcą mu pomóc, czepiają się, przesadzają (...) , by zatuszować problem i by o alkoholizmie w rodzinie nie...

Leczenie alkoholizmu

Implantacja esperalu - zabieg, działanie, przebieg

Implantacja esperalu, czyli tzw. wszywka ma za zadanie zmniejszenie ochoty na alkohol u osób uzależnionych. Ponadto implantacja esperalu ma również działanie psychologiczne, ponieważ osoba uzależniona od alkoholu sama często świadomie rezygnuje z wypicia...

Leczenie alkoholizmu

Trzeźwy alkoholik: nie piję od 10 lat, ale każdego dnia walczę

- Gdy rozpadła się moja rodzina, gdy straciłem pracę i sięgnąłem dna, dopiero wtedy zrozumiałem, że jestem alkoholikiem. Wtedy ktoś mi pomógł, dzisiaj ja pomagam innym - mówi Marek, który 10 lat temu zerwał z nałogiem. Namówić Marka do zwierzeń wcale...

Leczenie alkoholizmu

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

Lek na alkoholizm? Wkrótce może to być możliwe!

neuronów, która sprawia, że jeden kieliszek prowadzi do kolejnego. Badania pomagają zgłębić tajemnicę alkoholizmu i mogą przyczynić (...) Medicine, które zostało opublikowane w Journal of Neuroscience, stwarza szansę na lepsze poznanie...

Leczenie alkoholizmu

Efekt sufitowy

konsekwencji alkoholizmu, a niektórzy stają się nawet osobami współuzależnionymi. O alkoholizmie powstało już mnóstwo publikacji i artykułów. Rzadko jednak mówi (...) , jakie przechodzi osoba postanawiająca walczyć ze...

Leczenie alkoholizmu

Wszywki alkoholowe

Wszywki alkoholowe

Leczenie alkoholika to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do tzw. terapii awersyjnych. Najbardziej popularne w Polsce i powszechnie (...) , ale tylko w krótkich seriach. Cierpiałkowska L., Alkoholizm:...

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholika

Leczenie alkoholika

Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia alkoholika są wszywki alkoholowe.

Leczenie alkoholizmu

Jak przestać pić?

się choroby alkoholowej oraz oddalenie decyzji, by pójść na leczenie odwykowe. Rozwój uzależnienia Nikt nie rodzi się alkoholikiem. Niestety, niektórzy (...) wpadają w sidła uzależnienia i trudno im się z niego wyplątać. Jak rozwija...