Trwa ładowanie...

Brak apetytu – przyczyny i metody leczenia

Avatar placeholder
31.05.2023 14:58
Brak apetytu może mieć wiele przyczyn
Brak apetytu może mieć wiele przyczyn (123RF)

Brak apetytu może mieć wiele przyczyn. W przypadku dzieci zaburzenia łaknienia dość często są wynikiem błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców. Może być następstwem przymuszania małych dzieci do jedzenia lub alergii żywieniowej. Brak apetytu u osób dorosłych może wystąpić w wyniku stresu, depresji a nawet palenia papierosów. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

spis treści

1. Przyczyny braku apetytu

Brak apetytu może być spowodowany również między innymi:

 • anemią,
 • zaparciami nawykowymi,
 • pasożytami,
 • depresją,
 • anoreksją,
 • paleniem papierosów,
 • afagią.

2. Brak apetytu u dzieci

Zobacz film: "Chcesz pobudzić apetyt? Sięgnij po szczaw"

Jedną z przyczyn braku apetytu u dzieci, mogą być błędy żywieniowe. Najczęściej wiążą się one z ciągłym pośpiechem, zmuszaniem do jedzenia, przygotowywaniem potraw, których dziecko nie lubi lub nakładanie zbyt dużych porcji.

Kolejnym błędem żywieniowym jest podawanie dziecku, przed głównymi posiłkami, drobnych przekąsek i słodyczy. Przyczyną braku apetytu przy radykalnych błędach żywieniowych może być reakcja psychiczna lub przeładowany przewód pokarmowy.

Inną przyczyną braku apetytu u dzieci może być nawykowe zaparcie. Dzieci, które mają problem z wypróżnianiem, mogą odczuwać ból podczas korzystania z toalety. Wszystko za sprawą tego, że zalegający w jelitach kał staje się coraz bardziej twardy.

Dziecko wobec tego świadomie unika jedzenia. W takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem i być może również z psychologiem.

Pasożyty także mogą być jedną z przyczyn braku apetytu u dzieci. Szczególnie owsiki, którymi dzieci najłatwiej mogą się zarazić, nie dbając o higienę rąk. Jeżeli podejrzewamy obecność pasożytów u dziecka, należy udać się do lekarza.

Obecność pasożytów może objawiać się nie tylko poprzez brak apetytu, ale również przypominać objawy uczuleniowe.

Brak apetytu u dzieci może mieć podłoże psychiczne, gdy zmuszamy malucha do jedzenia.
Brak apetytu u dzieci może mieć podłoże psychiczne, gdy zmuszamy malucha do jedzenia.

3. Brak apetytu a ból żołądka

Brak apetytu może być związany z odczuwalnymi bólami żołądka. Wówczas nie mamy ochoty spożywać nowych produktów. Może to być jeden z objawów niestrawności lub nawet wrzodów żołądka.

Niekiedy ból brzucha może przypominać uczucie głodu ale ze względu na dyskomfort, rezygnujemy z jedzenia. Jeżeli problemy powtarzają się i często odczuwamy bóle brzucha przy jednoczesnym braku apetytu, warto skonsultować się z lekarzem i przejść na lekkostrawną dietę.

4. Brak apetytu spowodowany alergią pokarmowa

W przypadku dzieci częstą przyczyna braku apetytu są alergie pokarmowe. Do najczęstszych alergii tego typu należą uczulenie na:

 • orzechy,
 • białko mleka krowiego,
 • pszenicę,
 • jajka,
 • ryby,
 • soję,
 • owoce morza.
Najczęstsze alergie pokarmowe
Najczęstsze alergie pokarmowe [9 zdjęć]

Alergia pokarmowa to problem wielu pacjentów. Nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na jakiś

zobacz galerię

Spożycie pokarmu zawierającego alergen może skutkować u dziecka, ale także u osoby dorosłej bólem brzucha, pieczeniem skóry oraz nudnościami. To właśnie z powodu tego bólu osoby cierpiące na alergie pokarmowe często instynktownie unikają spożywania posiłków. Brak apetytu dość często, lecz nie zawsze współtowarzyszy typowym objawom uczulenia pokarmowego, takim jak:

 • zmiany skórne,
 • biegunka,
 • wymioty.

W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia jej przyczyny. Należy też pamiętać, że alergia pokarmowa w nielicznych sytuacjach może być przyczyną wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

5. Błędy żywieniowe jako przyczyna braku apetytu

Dość częstą przyczyną braku apetytu są błędy żywieniowe takie jak zbyt szybkie spożywanie posiłków lub monotonna dieta. Niestety w przypadku dzieci czynnikiem najczęściej odpowiedzialnym za zaburzenia łaknienia jest zmuszanie ich do jedzenia, często zbyt dużych porcji pokarmów. Rodzice zapominają, że w przypadku dzieci posiłki muszą być proporcjonalnie mniejsze. Przyczyną braku apetytu u dzieci może być również podawanie im słodyczy przed posiłkami. W wyniku tych błędów żywieniowych dochodzi do braku łaknienia na skutek przeciążenia przewodu pokarmowego lub w efekcie reakcji psychicznej.

Brak apetytu często pojawia się w wieku dziecięcym
Brak apetytu często pojawia się w wieku dziecięcym

6. Przeziębienia i infekcje

Podczas przeziębienia lub poważniejszej infekcji, także może nam brakować apetytu. Organizm sam obniża chęć łaknienia, ponieważ potrzebuje więcej energii do walki z wirusami lub bakteriami. Dlatego istotne jest, aby podczas infekcji dużo pić i nie zmuszać nikogo do jedzenia.

Naturalne sposoby na walkę z anemią
Naturalne sposoby na walkę z anemią [7 zdjęć]

Zmęczenie, brak energii, wypadanie włosów, blada skóra – to najczęstsze objawy anemii. Niedokrwistość

zobacz galerię

7. Anemia i stres

Poważną przyczyną braku apetytu jest anemia, która objawia się również bledszą skórą, problemami z koncentracją i przemęczeniem. Stres z kolei pobudza organizm do wydzielania adrenaliny i noradrenaliny, które jednocześnie hamują pracę jelit i pogłębiają brak apetytu. Odczuwamy również, jakby żołądek być zaciśnięty i nie mamy ochotę na spożywanie posiłków.

8. Zespół złego wchłaniania

Brak apetytu może być też objawem zespołu złego wchłaniania. Schorzenie to jest odpowiedzialne za nieprawidłowe trawienie oraz przyswajanie składnika znajdującego się w pożywieniu. Substancje te zamiast zostać wchłonięte w przewodzie pokarmowym są najczęściej wydalane z organizmu podczas wypróżniania. Charakterystycznymi objawami zespołu złego wchłaniania są:

 • ciągłe zmęczenie,
 • spadek masy ciała,
 • tłuste stolce o brzydkim zapachu,
 • złe samopoczucie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze