Huśtawki nastrojów
Wśród objawów menopauzy tradycyjnie wymienia się huśtawki nastrojów, stany depresyjne i problemy z pamięcią. Okazuje się, że coraz szersze grono specjalistów, lekarzy i endokrynologów uważa, że menopauza wcale nie musi uprawdopodabniać ryzyka zachorowania na depresję. Oczywiście, zmiany hormonalne prowadzą do różnych przykrych dolegliwości, na które skarżą się kobiety w okresie menopauzalnym, ale klimakterium nie musi oznaczać od razu zaburzeń nastroju i rozchwiania emocjonalnego. Jak radzić sobie z huśtawką nastrojów w czasie przekwitania?
1. Objawy menopauzy
Klimakterium to czas, który zwiastuje starzenie się organizmu kobiety. Menopauza oznacza trwałe fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesięcznego. Ustaje czynność gonad, zatrzymuje się krwawienie miesięczne, wzrasta poziom hormonów folikulotropowego i luteinizującego. Wcześniej, w okresie przed menopauzą, cykle mogą być nieregularne – krótsze lub dłuższe, a krwawienie – obfitsze albo bardziej skąpe. Menopauza przede wszystkim prowadzi do ustania produkcji estrogenów i progesteronu przez jajniki, efektem czego są zaburzenia w sferze emocji, zaburzenia funkcji autonomicznego układu nerwowego, a w dalszej perspektywie – osteoporoza. Trzeba pamiętać, że każda kobieta przechodzi klimakterium indywidualnie. Jedne panie bardzo skarżą się na dokuczliwe dolegliwości, np. uderzenia gorąca, bezsenność, suchość skóry, huśtawki nastrojów, inne natomiast nie doświadczają żadnych poważnych zmian, które wpływałyby na spadek ich samopoczucia. Dolegliwości związane z radykalnymi wahaniami hormonów płciowych, np. uderzenia gorąca i wahania emocjonalne, zwykle ustępują z czasem.
To musisz wiedzieć
Do pozostałych objawów klimakterium zalicza się między innymi:
- poty nocne,
- bóle i zawroty głowy,
- uczucie zmęczenia i osłabienia,
- spadek libido,
- suchość pochwy,
- bóle podczas stosunków seksualnych,
- nawracające zapalenia dróg moczowych,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia koncentracji uwagi,
- zaburzenia pamięci,
- drażliwość i irytację,
- wahania nastrojów,
- nastrój depresyjny,
- bóle stawów i mięśni,
- cienkość skóry,
- spadek elastyczności skóry,
- uczucia mrowienia.
2. Jak radzić sobie z huśtawkami nastrojów w okresie menopauzy?
Na początku trzeba uświadomić sobie, że wahania nastroju to symptom menopauzy, który powinien stosunkowo szybko minąć, gdyż związany jest z radykalnym spadkiem progesteronu i estrogenów. Jeżeli nastrój ulega wyraźnemu obniżeniu, trwa ponad dwa tygodnie i upośledza codzienne funkcjonowanie oraz wypełnianie obowiązków, trzeba udać się do specjalisty, by wykluczyć kliniczną postać depresji. Spadek samopoczucia nie musi wynikać wyłącznie z menopauzy. Na nasz nastrój wpływają nie tylko hormony, ale też styl życia, dieta, relacje z innymi ludźmi, sukcesy i porażki. Jeśli chcesz zadbać o swój nastrój, szczególnie w okresie menopauzalnym, pamiętaj o prostych radach, takich jak:
- Kładź się spać i wstawaj rano o tych samych godzinach. Higiena snu jest bardzo istotna dla psychiki człowieka;
- Ogranicz ilość spożywanych jednorazowo posiłków, nie przejadaj się;
- Dbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy, mikroelementy, minerały i białka;
- Ogranicz spożycie kawy, alkoholu, cukru i leków;
- Staraj się prowadzić aktywny tryb życia, np. zapisz się na basen, biegaj, uprawiaj jogę albo nordic walking;
- Nie tłum swoich emocji, mów bliskim, co czujesz w związku z czasem menopauzy i przykrymi dolegliwościami;
- Jeśli chcesz, możesz spróbować podnieść swoje samopoczucie za pomocą leków ziołowych dostępnych w aptece;
- Nie unikaj kontaktów z ludźmi, wychodź z przyjaciółmi do kina, teatru, kawiarni, by przestać myśleć tylko o starzeniu się;
- Pomyśl o zafundowaniu sobie masażu, akupunktury albo wykonaniu ćwiczeń relaksacyjnych.
Metod na redukcję huśtawek nastrojów jest bardzo wiele. Trzeba tylko znaleźć tę, która najbardziej nam odpowiada i zacząć systematycznie z niej korzystać.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.