Trwa ładowanie...

Weneryczne

Choroby weneryczne - rodzaje, objawy, diagnostyka

Choroby weneryczne to inaczej choroby przenoszone drogą płciową. Seks wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale także z konsekwencjami w postaci różnych chorób. Uprawianie seksu bez prezerwatywy i częste zmienianie partnerów seksualnych grozi ryzykiem chorób wenerycznych. W XXI wieku z powodu rewolucji obyczajowej i liberalizmu w kwestiach seksu choroby weneryczne stały się dużym problemem. HIV, kiła, rzęsistkowica czy wrzody weneryczne nie muszą stać się waszym udziałem, jeśli podczas stosunku będziecie pamiętali o ochronie, jaką daje prezerwatywa.

Choroby weneryczne - rodzaje

Partnerzy seksualni, niezależnie od płci, są w równym stopniu narażeni na ryzyko chorób wenerycznych. Do najbardziej znanych i niebezpiecznych chorób należą: HIV, chlamydioza, rzeżączka, kiła, rzęsistkowica, opryszczka narządów płciowych oraz WZW typu B i C. HIV – ludzki wirus upośledzenia odporności – atakuje system immunologiczny zwalczający drobnoustroje i choroby. Systematycznie osłabia go, aż do całkowitego wyniszczenia. Z HIV można żyć latami i czuć się dobrze, nie dostrzegając żadnych objawów chorób. Osoba niewiedząca o swoim zakażeniu jest zagrożeniem dla innych.

HIV można zarazić się przede wszystkim podczas stosunków seksualnych bez prezerwatywy, poprzez dostanie się do krwiobiegu zakażonej krwi. Do zakażenia może dojść zarówno podczas stosunków dopochwowych, jak i analnych. Podczas seksu oralnego ryzyko jest bardzo niskie, ale nie zerowe. Najbardziej ryzykowny dla chorób wenerycznych jest seks analny dla partnera biernego. Śluzówka odbytu – wrota, przez które wirus dostaje się do organizmu – jest cienka i łatwo ją uszkodzić. Stąd mit, że HIV to głównie problem homoseksualistów. A przecież seks analny uprawiają zarówno pary homo-, jak i heteroseksualne. Najlepszym zabezpieczeniem przed chorobami wenerycznymi jest stosowanie prezerwatyw, używanie chusteczek lateksowych, partnerstwo monogamiczne.

Choroby weneryczne u mężczyzn są bardzo powszechne. Aby zapobiec pojawieniu się chorób wenerycznych, mężczyzna powinien stosować prezerwatywy. Według statystyk w ciągu roku choroby weneryczne u mężczyzn diagnozuje się aż u 17 mln osób w Europie Zachodniej.

Choroby weneryczne - objawy

Objawy chorób wenerycznych mają cechy wspólne. Pierwsze objawy chorób wenerycznych są widoczne w okolicy narządów płciowych. Objawem chorób wenerycznych będzie wysypka, owrzodzenie, dziwny, nieprzyjemny zapach, zmiana koloru skóry i konsystencji wydzielanych płynów. Częstym objawem chorób wenerycznych jest również pieczenie oraz swędzenie. Każda z chorób wenerycznych ma jednak również swoje charakterystyczne objawy, których nie wolno lekceważyć. W przypadku chorób wenerycznych u mężczyzn krótko po zakażeniu pojawia się ból, który szybko skłania mężczyznę do wizyty u lekarza.

Choroby weneryczne - diagnostyka

W diagnostyce chorób wenerycznych ważną rolę odgrywa dokładny wywiad oraz badanie, które od razu pozwolą wykluczyć część z chorób wenerycznych. Nie ma jednego badania na choroby weneryczne. W zależności od jednostki chorobowej wykonuje się inne badanie na choroby weneryczne. Jednak większość badań na choroby weneryczne wykonuje się z krwi. W celach diagnostycznych pobiera się również wymazy z pochwy oraz wykonuje mikroskopowe badania na choroby weneryczne.