Trwa ładowanie...

Okulistyka

Okulistyka

Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się badaniem, wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu. Najnowsze metody operacyjne w okulistyce pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Laserowa korekta wzroku umożliwia przywrócenie ostrości widzenia zarówno u krótko-, jak i dalekowidzów. Choroby oczu mogą mieć charakter wrodzony (ślepota barw), mogą być także wywołane przez czynniki środowiskowe (zwichnięcie soczewki), zmiany w oku związane z wiekiem (starczowzroczność), infekcje (ropowica oczodołu), zmiany nowotworowe czy inne choroby (zapalenie twardówki). Choroby i wady wzroku oraz choroby powiek przy odpowiednio wczesnym wykryciu i leczeniu są w większości uleczalne lub możliwe do korekcji. Bardzo istotną rolę w zapobieganiu chorób zajmuje higiena oczu, jaka pomaga ostrzec je przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami środowiska a także zapewnia odpowiednie nawilżenie.

Choroby oczu

Jedne z najczęstszych chorób oczu to zaburzenia dotyczące spojówek. Niegroźnym dla zdrowia, choć mało estetycznym problemem jest wylew podspojówkowy. Jest on wywołany nieszczelnością naczyń krwionośnych, a objawia się czerwoną plamką widoczną na gałce ocznej. Nie pojawiają się zaburzenia widzenia ani ból. Aby przyspieszyć regenerację, należy zażywać wapń i leki wzmacniające naczynia krwionośne.

Kolejną częstą chorobą oczu jest zapalenie spojówek, wywołujące pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie, a w niektórych przypadkach wydzielanie ropy. Ma ono różne rodzaje oraz podłoża:

Schorzenie dotykające wydzielania łez to zespół suchego oka. Jest to zaburzenie zmniejszające ilość wydzielanych łez, co powoduje, że oko jest podrażnione i zaczerwienione. Objawy pogłębiają się, kiedy oczy narażone są na działanie klimatyzacji, kurzu czy substancji, takich jak dym papierosowy.

Jaskra jest chorobą oczu wywołującą wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i co za tym idzie, uszkadzającą nerw wzrokowy. Jaskra może stopniowo ograniczać zakres widzenia, może też pojawić się w postaci nagłego ataku wywołanego zamknięciem kąta przesączania.

Zaćma, czyli innymi słowy zmętnienie soczewki, to choroba, która może być wrodzona, jak i nabyta (zwykle w podeszłym wieku lub w wyniku urazu). W przypadku zaćmy widziany obraz staje się rozmyty, przy czym żadne soczewki nie są w stanie tego naprawić. Zarówno zaćma, jak i jaskra mogą doprowadzić do ślepoty. Inne choroby oczu to m.in. zez, oczopląs, ślepota barw.

Wady wzroku i choroby powiek

Wady wzroku to problemy okulistyczne spowodowane skupianiem odbieranego przez oko światła poza odpowiednim punktem na siatkówce. Wywołuje to zaburzenia ostrości widzenia z bliży lub z dali, a także inne problemy z widzeniem. Wady wzroku oznaczają, że obraz odbierany przez oko jest skupiany:

  • przed siatkówką – jest to krótkowzroczność, powodująca zaburzenia widzenia z daleka,
  • za siatkówką – jest to dalekowzroczność, powodująca zaburzenia widzenia z bliska,
  • w dwóch różnych miejscach na siatkówce – jest to astygmatyzm, powodujący zaburzenia widzenia przestrzennego, widzenie linii prostych jako krzywe oraz problemy z oceną, czy dany kąt jest prosty, czy nie.

Choroby powiek są stosunkowo rzadkie. Jednak wszelkie nieprawidłowości odbijają się także na jakości widzenia. Jedną z częstszych chorób powiek jest wywołany zakażeniem bakteryjnym jęczmyk (znany jako jęczmień). Wywołuje on objawy, takie jak swędzenie, ból, łzawienie, opuchlizna. Podobną chorobą powiek, o przewlekłym przebiegu, jest gradówka. Zmiany zapalne mogą być także wywołane zapaleniem brzegów powiek.

Inną grupą chorób powiek są infekcje. Zalicza się do nich:

Na powiekach mogą pojawiać się także tak zwane kępki żółte (wywołane zaburzeniami gospodarki lipidowej organizmu), ropnie i nowotwory.

Higiena oczu

Właściwa pielęgnacja oczu pomaga zachować dłużej zdrowy wzrok. Jakie czynności należy wykonywać by zachować higienę oka...

Higiena oczu to działania profilaktyczne, dzięki którym można się ustrzec przed poważniejszymi dolegliwościami. Dlaczego dbanie o oczy jest takie ważne? Oczy są jednym z ważniejszych zmysłów w naszym organizmie. Bez nich człowiekowi trudno jest poruszać się w przestrzeni. Obecnie istnieje wiele czynników, które niszczą i osłabiają oczy. Do najczęstszych należy niewłaściwe użytkowanie komputera lub telewizji.

Wskazówki dotyczące codziennej higieny oczu:

  • Przemywanie oczu czystą wodą w celu usunięcia bakterii i wirusów.
  • Picie dostatecznej ilości wody w celu odpowiedniego nawilżenia organizmu (w tym gałki ocznej).
  • Pilnowanie by w pomieszczeniach, w których się przebywa była odpowiednia wilgotność powietrza.
  • Częste przebywanie na świeżym powietrzu.
  • Chronienie oczu podczas pływania, jazdy na nartach (używanie specjalnych okularów ochronnych).
  • Niewystawianie oczu na oślepiające światło.
  • Unikanie sztucznego oświetlenia.
  • Odpowiednie warunki pracy, zgodne ze wskazaniami ergonomii (prawidłowa pozycja przy czytaniu i pisaniu, ekran komputera ustawić w odpowiedniej odległości, co jakiś czas robić przerwy i spoglądać przed siebie, dzięki temu zmęczone oczy odpoczną od komputera, nie skupiając na niczym wzroku, nie koncentrować wzrok przez długi czas w jednym punkcie).
  • Sport na świeżym powietrzu.

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie ustrzec wzroku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego należy chronić oczy od wewnątrz. W tym celu warto przyjmować specjalne preparaty wspomagające wzrok. Środki nie powinny zawierać konserwantów. Ich skład powinien przypominać naturalny płyn łzowy. W dbaniu o zmęczone oczy pomoże luteina. Występuje ona w białku jaja kurzego i komórkach tłuszczowych.