Okulistyka

Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się badaniem, wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu. Najnowsze metody operacyjne w okulistyce pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Laserowa korekta wzroku umożliwia przywrócenie ostrości widzenia zarówno u krótko-, jak i dalekowidzów. Choroby oczu mogą mieć charakter wrodzony (ślepota barw), mogą być także wywołane przez czynniki środowiskowe (zwichnięcie soczewki), zmiany w oku związane z wiekiem (starczowzroczność), infekcje (ropowica oczodołu), zmiany nowotworowe czy inne choroby (zapalenie twardówki). Choroby i wady wzroku oraz choroby powiek przy odpowiednio wczesnym wykryciu i leczeniu są w większości uleczalne lub możliwe do korekcji. Bardzo istotną rolę w zapobieganiu chorób zajmuje higiena oczu, jaka pomaga ostrzec je przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami środowiska a także zapewnia odpowiednie nawilżenie.

Choroby oczu

Jedne z najczęstszych chorób oczu to zaburzenia dotyczące spojówek. Niegroźnym dla zdrowia, choć mało estetycznym problemem jest wylew podspojówkowy. Jest on wywołany nieszczelnością naczyń krwionośnych, a objawia się czerwoną plamką widoczną na gałce ocznej. Nie pojawiają się zaburzenia widzenia ani ból. Aby przyspieszyć regenerację, należy zażywać wapń i leki wzmacniające naczynia krwionośne.

Kolejną częstą chorobą oczu jest zapalenie spojówek, wywołujące pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami, łzawienie, a w niektórych przypadkach wydzielanie ropy. Ma ono różne rodzaje oraz podłoża:

Schorzenie dotykające wydzielania łez to zespół suchego oka. Jest to zaburzenie zmniejszające ilość wydzielanych łez, co powoduje, że oko jest podrażnione i zaczerwienione. Objawy pogłębiają się, kiedy oczy narażone są na działanie klimatyzacji, kurzu czy substancji, takich jak dym papierosowy.

Jaskra jest chorobą oczu wywołującą wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego i co za tym idzie, uszkadzającą nerw wzrokowy. Jaskra może stopniowo ograniczać zakres widzenia, może też pojawić się w postaci nagłego ataku wywołanego zamknięciem kąta przesączania.

Zaćma, czyli innymi słowy zmętnienie soczewki, to choroba, która może być wrodzona, jak i nabyta (zwykle w podeszłym wieku lub w wyniku urazu). W przypadku zaćmy widziany obraz staje się rozmyty, przy czym żadne soczewki nie są w stanie tego naprawić. Zarówno zaćma, jak i jaskra mogą doprowadzić do ślepoty. Inne choroby oczu to m.in. zez, oczopląs, ślepota barw.

Wady wzroku i choroby powiek

Wady wzroku to problemy okulistyczne spowodowane skupianiem odbieranego przez oko światła poza odpowiednim punktem na siatkówce. Wywołuje to zaburzenia ostrości widzenia z bliży lub z dali, a także inne problemy z widzeniem. Wady wzroku oznaczają, że obraz odbierany przez oko jest skupiany:

 • przed siatkówką – jest to krótkowzroczność, powodująca zaburzenia widzenia z daleka,
 • za siatkówką – jest to dalekowzroczność, powodująca zaburzenia widzenia z bliska,
 • w dwóch różnych miejscach na siatkówce – jest to astygmatyzm, powodujący zaburzenia widzenia przestrzennego, widzenie linii prostych jako krzywe oraz problemy z oceną, czy dany kąt jest prosty, czy nie.

Choroby powiek są stosunkowo rzadkie. Jednak wszelkie nieprawidłowości odbijają się także na jakości widzenia. Jedną z częstszych chorób powiek jest wywołany zakażeniem bakteryjnym jęczmyk (znany jako jęczmień). Wywołuje on objawy, takie jak swędzenie, ból, łzawienie, opuchlizna. Podobną chorobą powiek, o przewlekłym przebiegu, jest gradówka. Zmiany zapalne mogą być także wywołane zapaleniem brzegów powiek.

Inną grupą chorób powiek są infekcje. Zalicza się do nich:

Na powiekach mogą pojawiać się także tak zwane kępki żółte (wywołane zaburzeniami gospodarki lipidowej organizmu), ropnie i nowotwory.

Higiena oczu

Właściwa pielęgnacja oczu pomaga zachować dłużej zdrowy wzrok. Jakie czynności należy wykonywać by zachować higienę oka...

Higiena oczu to działania profilaktyczne, dzięki którym można się ustrzec przed poważniejszymi dolegliwościami. Dlaczego dbanie o oczy jest takie ważne? Oczy są jednym z ważniejszych zmysłów w naszym organizmie. Bez nich człowiekowi trudno jest poruszać się w przestrzeni. Obecnie istnieje wiele czynników, które niszczą i osłabiają oczy. Do najczęstszych należy niewłaściwe użytkowanie komputera lub telewizji.

Wskazówki dotyczące codziennej higieny oczu:

 • Przemywanie oczu czystą wodą w celu usunięcia bakterii i wirusów.
 • Picie dostatecznej ilości wody w celu odpowiedniego nawilżenia organizmu (w tym gałki ocznej).
 • Pilnowanie by w pomieszczeniach, w których się przebywa była odpowiednia wilgotność powietrza.
 • Częste przebywanie na świeżym powietrzu.
 • Chronienie oczu podczas pływania, jazdy na nartach (używanie specjalnych okularów ochronnych).
 • Niewystawianie oczu na oślepiające światło.
 • Unikanie sztucznego oświetlenia.
 • Odpowiednie warunki pracy, zgodne ze wskazaniami ergonomii (prawidłowa pozycja przy czytaniu i pisaniu, ekran komputera ustawić w odpowiedniej odległości, co jakiś czas robić przerwy i spoglądać przed siebie, dzięki temu zmęczone oczy odpoczną od komputera, nie skupiając na niczym wzroku, nie koncentrować wzrok przez długi czas w jednym punkcie).
 • Sport na świeżym powietrzu.

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie ustrzec wzroku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego należy chronić oczy od wewnątrz. W tym celu warto przyjmować specjalne preparaty wspomagające wzrok. Środki nie powinny zawierać konserwantów. Ich skład powinien przypominać naturalny płyn łzowy. W dbaniu o zmęczone oczy pomoże luteina. Występuje ona w białku jaja kurzego i komórkach tłuszczowych.

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Okulistyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Okulistyka
Okulistyka

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Promieniowanie UV może uszkodzić wzrok Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również dla naszych oczu. Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia...

Okulistyka

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO)

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wypowiedź: Magdalena Duda, optometrystka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Książka jest najbardziej popularnym podarunkiem świątecznym, jednak coraz częściej idąc z duchem czasu kupujemy na prezent książki elektroniczne. Jak e-czytanie wpływa na...

Okulistyka

Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?

Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?

Ochrona to podstawa 90% rodzajów raka skóry występuje od szyi w górę, a 10% na powiekach. Brzmi to dość przerażająco, ale środki zapobiegawcze są niezwykle proste, szczególnie że lato już za pasem. Okulary przeciwsłoneczne Większość z nas pewnie nosi...

Okulistyka

Zadbaj o swoje oczy

Zadbaj o swoje oczy

Kiedyś pogorszenie wzroku następowało wraz z wiekiem, dziś zdarza się to w równym stopniu młodym i osobom starszym. Przedstawiamy kilka rad, dzięki którym długo będziesz cieszyć się doskonałym wzrokiem. Wraz z tobą starzeją się twoje oczy Swoją świetność...

Okulistyka

O czym świadczą cienie pod oczami? To nie zawsze jest objaw zmęczenia

O czym świadczą cienie pod oczami? To nie zawsze jest objaw zmęczenia

O czym mówią nam cienie pod oczami? Urlop nie pomógł? Męczą cię uciążliwe cienie pod oczami? Większość z nas uważa, że to objaw zmęczenia. Jeżeli sen oraz wolne dni nie pomagają, na cienie pod oczami warto zwrócić większą uwagę. Co może być ich przyczyną...

Okulistyka

Co jeść, aby mieć dobry wzrok?

Co jeść, aby mieć dobry wzrok?

Szpinak Jeden kubek szpinaku zawiera 20 mg luteiny i zeaksatyny, które chronią oczy przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej i katarakty. Podobne działanie ma kapusta włoska i rzepa. Produkty pełnoziarniste Brązowy ryż, pełne ziarno owsa, pieczywo...